TworzymyGłos Regionu

reklama

Rehabilitacja 25 plus w SOSW: Uczestnicy programu zdobywają umiejętności techniczno-ogrodnicze

Wtorek, 04 czerwca 2024 o 13:19, autor: 0
Rehabilitacja 25 plus w SOSW: Uczestnicy programu zdobywają umiejętności techniczno-ogrodnicze

Rehabilitacja 25 plus w SOSW oferuje zajęcia techniczno-ogrodnicze, które przygotowują uczestników do wykonywania prostych prac ogrodniczych oraz obsługi podstawowych narzędzi technicznych. Program skierowany do osób powyżej 25 roku życia ma na celu rozwój samodzielności i umiejętności praktycznych.

Praktyczne umiejętności ogrodnicze

Podczas zajęć ogrodniczych uczestnicy uczą się pielęgnacji roślin zarówno w warunkach domowych, jak i ogrodowych. Piotr Kwieciński, nauczyciel SOSW i realizator programu PFRON, wyjaśnia: „Zajęcia przygotowują uczestników programu Rehabilitacja 25 plus do wykonywania prostych prac ogrodniczych związanych z pielęgnacją roślin w warunkach domowych oraz pielęgnacją trawników, roślin ozdobnych, drzew i krzewów w ogrodach, szkółkach.”

Beneficjenci programu dbają o tereny wokół Ośrodka, ucząc się podstawowych czynności ogrodniczych takich jak grabienie, podlewanie, sadzenie roślin oraz odchwaszczanie. „Wykonują takie czynności jak podlewanie, czyszczenie liści, przesadzanie roślin, nawożenie,” dodaje Kwieciński. W okresie jesiennym grabienie liści, a w zimie przygotowywanie sadzonek i dbanie o rośliny w pomieszczeniach, to tylko niektóre z zadań, które doskonalą ich umiejętności ogrodnicze.

Oprócz prac ogrodniczych, uczestnicy programu mają również okazję zapoznać się z obsługą podstawowych narzędzi technicznych i urządzeń elektrycznych. Kwieciński podkreśla, że „uczestnicy mają możliwość zdobywać nową i doskonalić już posiadaną wiedzę oraz umiejętności wykorzystania w pracy podstawowych narzędzi technicznych – młotek, piła, śrubokręt, kombinerki, bloki ścierne.”

Zdobywają także wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą przestrzegania zasad BHP, co jest kluczowe podczas korzystania z urządzeń takich jak szlifierka, wiertarka czy piła elektryczna.

Program ma również na celu kształtowanie cech osobowościowych takich jak cierpliwość, wytrwałość, samodzielność oraz odpowiedzialność za powierzone zadania. Prace indywidualne pozwalają uczestnikom rozwijać swoją samodzielność, natomiast prace grupowe uczą współpracy i udzielania wsparcia innym.

Źródło: SOSW

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl