TworzymyGłos Regionu

reklama

Prelekcja Bartosza Tietza o historii ziemi wschowskiej. Odkryj tajemnice średniowiecznej Polski

Niedziela, 02 czerwca 2024 o 12:35, aktualizacja Niedziela, 02 czerwca 2024 o 12:40, autor: 0
Prelekcja Bartosza Tietza o historii ziemi wschowskiej. Odkryj tajemnice średniowiecznej Polski

Dni Wschowy 2024 zbliżają się wielkimi krokami, a jednym z najciekawszych punktów programu będzie prelekcja Bartosza Tietza, która pozwoli zanurzyć się w historię ziemi wschowskiej. Spotkanie odbędzie się 7 czerwca o godzinie 17:00 w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy Placu Farnym 3.

Bartosz Tietz, kierownik działu merytorycznego Muzeum Ziemi Wschowskiej, przedstawi wykład zatytułowany „Skąd się wzięła ziemia wschowska? Geneza niewielkiej krainy historycznej z zachodnich rubieży Polski”. Prelekcja ma na celu przybliżenie genezy tej unikalnej jednostki terytorialnej średniowiecznej Polski, bazując na badaniach z zakresu geografii historycznej. Tietz wyjaśnia: „Ziemia wschowska w pełni zasługuje na określanie jej terminem krainy historycznej - jednak podobnie jak w wypadku innych, często zdecydowanie większych regionów, trudno sprecyzować jej szczegółowe ramy terytorialne i definicyjne.”

W trakcie prelekcji, Bartosz Tietz przedstawi drobiazgowe analizy danych historycznych, archeologicznych, geograficznych, kartograficznych i toponomastycznych. „Aby w ogóle podjąć tego typu dociekania, w pierwszej kolejności niezbędne jest bliższe spojrzenie na podstawy, jakie stoją za administracyjnym i kulturowym wyodrębnieniem się ziemi wschowskiej z otoczenia” – dodaje Tietz. Spotkanie ma na celu nie tylko zrozumienie administracyjnego i kulturowego wyodrębnienia ziemi wschowskiej, ale również genezy samej Wschowy.

Wykład organizowany w ramach obchodów Dni Wschowy 2024, zapowiada się jako niezwykle interesująca podróż w przeszłość. „Jeśli jesteście Państwo zainteresowani co stoi u podstawy ukształtowania się tej nietypowej jednostki terytorialnej średniowiecznej Polski, a także jaka jest geneza Wschowy, serdecznie zapraszamy na prelekcję” – zachęcają organizatorzy.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl