55 lat Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Wschowie
Poradnia została powołana do życia 25 sierpnia 1970 roku jako Poradnia Wychowawczo-Zawodowa we Wschowie. Przez 55 lat działalności przeszła znaczące zmiany – od trzech pierwszych pracowników po obecny zespół 17 specjalistów. Zmieniały się siedziby, od kamieniczki przy Placu Zamkowym po obecną lokalizację przy ulicy Zacisze 1, zmieniały się nazwy i struktury organizacyjne.
Szczególnie istotną zmianą było połączenie w 2019 roku z poradnią w Sławie, tworząc jedną placówkę o większym zasięgu oddziaływania, oferując kompleksową pomoc psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną.
Co oferuje PPP we Wschowie?
Współczesna poradnia to znacznie więcej niż miejsce diagnozy i orzekania. Stała się centrum wsparcia dla całej społeczności lokalnej, oferując wiele zajęć terapeutycznych i psychoedukacyjnych. Od „Akademii Malucha" po „Szkołę dla rodziców i wychowawców", od zajęć „W krainie emocji" po programy doradztwa zawodowego – placówka odpowiada na zmieniające się potrzeby społeczne.
Corocznie poradnia bada około tysiąca dzieci i wydaje kilkaset różnego rodzaju dokumentów. Zespół składa się z pięciu psychologów, siedmiu pedagogów, dwóch logopedów oraz pracowników administracji i obsługi. Wszyscy specjaliści posiadają dodatkowe kwalifikacje z zakresu oligofrenopedagogiki, surdopedagogiki, tyflopedagogiki czy psychotraumatologii.
Wioleta Szyguła: Pracownicy poradni mierzą się z ogromną odpowiedzialnością
Dyrektor Wioleta Szyguła w swoim wystąpieniu podkreśliła wyjątkowość tego dnia i realizację obietnicy złożonej pięć lat temu. – Niestety czas pandemii uniemożliwił nam zorganizowanie uroczystości 50-lecia. Wówczas zapewniłam, że zrobię wszystko, aby przypomnieć, że nasza poradnia istnieje już tyle lat – wyjaśniła.
Dyrektor zwróciła uwagę na niezmienne wartości, które przyświecają pracy placówki. – Na przestrzeni 55 lat zmieniało się niemal wszystko – dyrektorzy, specjaliści, pracownicy, narzędzia diagnostyczne, oferta, dokumentacja. Niezmiennie jednak pozostaje przesłanie zawarte w słowach Henryka Święcickiego: „Nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim do niej przystępujemy, daje rzeczom kształty i kolory" – mówiła Szyguła.
Szczególnie podkreśliła odpowiedzialność spoczywającą na pracownikach poradni. – Każdego dnia pracownicy poradni mierzą się z ogromną odpowiedzialnością – często bardzo nas obciążającą. Bowiem to od nas, od naszej diagnozy, zależą wielokrotnie dalsze losy dziecka – zaznaczyła.
Starosta Waldemar Starosta nawiązał do lokalnego charakteru placówki, określając ją mianem „małej poradni z wielkimi ambicjami". Wskazał na rosnące wyzwania współczesności. – Otoczenie zewnętrzne zmienia się w tempie geometrycznym – coraz nowe wyzwania, coraz nowe warunki wychowania, rozwoju dzieci i młodzieży, coraz więcej zagrożeń zewnętrznych, które na nie czyhają – mówił starosta.
Zapowiedział konkretne wsparcie dla placówki. – Mogę zadeklarować tutaj, przy Państwu, z całą odpowiedzialnością, że będziemy robić wszystko, aby doposażyć poradnię w jak najnowsze urządzenia diagnostyczne, w jak najlepszy sprzęt, który ułatwi Wam pracę – zadeklarował.
Starosta poruszył także kwestię wynagrodzeń pracowników. – Mam też nadzieję, że wreszcie będę mógł mieć taki spokój ducha – w kwestii Waszych nie tylko warunków pracy, ale również warunków wynagrodzenia. Bo wiem, że tego oczekujecie – powiedział szczerze.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Nowa siedziba PPP w Sławie?
Najważniejszą zapowiedzią starosty była informacja o planach budowy nowego obiektu. – Jesteśmy w trakcie rozmów z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa na temat przekazania nam w Sławie dwuhektarowej działki, na której chcielibyśmy wybudować nowiutki obiekt dla poradni – ujawnił Starosta.
– Nowiutki obiekt, wyposażony w najnowsze narzędzia, spełniający wszystkie wymagania – taki, który byłby adekwatny do dzisiejszych wyzwań i oczekiwań – opisywał swoją wizję.
Podsumowując swoje wystąpienie, dyrektor nawiązała do słów Wisławy Szymborskiej: – Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie – cytowała poetkę, wyrażając optymizm co do przyszłości placówki.
Podczas uroczystości odbył się również wykład jubileuszowy o zdrowiu psychicznym młodzieży, który wygłosiła Helena Strzałkowska – pedagog-terapeuta, specjalistka psychoterapii uzależnień, trener i superwizor Stowarzyszenia MONAR oraz Polskiej Federacji Społeczności Terapeutycznych, a także inicjatorka powstania w Lesznie Młodzieżowego Centrum Profilaktyki „Alternatywa". Wydarzenie uświetniły występy artystyczne.