TworzymyGłos Regionu

reklama

Podczas remontu wieży kościoła Farnego odnaleziono kapsułę czasu (FOTO)

Wtorek, 19 września 2023 o 17:44, aktualizacja Czwartek, 21 września 2023 o 11:18, autor: 10
Podczas remontu wieży kościoła Farnego odnaleziono kapsułę czasu (FOTO)

Podczas trwających prac remontowych w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, robotnicy natknęli się na niezwykłe znalezisko - kapsułę czasu.

Remont wieży kościoła

Od 2021 roku kościół Farny we Wschowie jest poddawany pracom remontowo-konserwatorskim. Dotychczasowe działania skupiały się głównie na ceglanych elewacjach, które zostały poddane konserwacji. Obecnie prace koncentrują się na zwieńczeniu wieży, w tym na chorągiewce i kuli.

Znalezisko w kuli wieży

W obecności licznych świadków, w tym ks. proboszcza, konserwatora nadzorującego prace, inspektora nadzoru, wykonawcy prac oraz przedstawiciela urzędu konserwatorskiego, kula została zdjęta z iglicy wieży. W jej wnętrzu ukryta była metalowa szkatułka z wytłoczonymi datami 1726, 1786, 1884. Do większej szkatuły dołączona była mniejsza.

Zawartość kapsuły czasu

Po komisyjnym otwarciu obu szkatuł odkryto ich zawartość. W mniejszej szkatułce znajdowały się monety z XVIII i XIX wieku, zawinięte w drukowany papier. Większa szkatuła skrywała w sobie dokumenty, również pochodzące z XVIII i XIX wieku, z najstarszym datowanym na rok 1726. Wśród znalezisk były także relikwie.

Niestety, kula i szkatuła zostały w przeszłości przestrzelone, co doprowadziło do uszkodzenia części dokumentów przez pocisk, który znaleziono wewnątrz szkatuły.

Dalsze działania

Znalezione zabytki zostały zabezpieczone i zostaną poddane niezbędnym zabiegom konserwatorskim. Treść dokumentów zostanie także przetłumaczona, aby poznać ich dokładną treść i znaczenie.

Zobacz również: MZW odkrywa tajemnicę kapsuły czasu znalezionej we Wschowie: „Najstarsza na świecie”

Źródło/foto: LWKZ

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (10)

avatar

avatar
~Kapsuła czasu !!!
19.09.2023 18:10

Jakie to zaskakujące znaleziska ???- jak świat światem takie kapsuły czasu były, są i będą !!!!. To normalna rzecz w takim miejscy !!!!. Szokiem i wielkim zaskoczeniem jest co w tym towarzystwie robi człowiek od tak zwanej "rekonstrukcji" ???. Mało mu ich, a la partyjnych ustawek w naszym Mieście ????.

avatar
~Maciej
19.09.2023 19:49

Oprócz proboszcza pozostałe osoby nie powinny się fotografować

avatar
~ciekawy
20.09.2023 09:06

A szczególnie kierownik PGR-u.

avatar
~Czas-Kapsuła*
20.09.2023 06:53

Normalna sprawa , jak to sensacja ???. We wszystkich tego typu budowlach i ratuszach na całym świecie są takie Kapsuły Czasu !!!. Pytanie; - co tam robi człowiek pisu od pseudo rekonstrukcji ???. - czy on nie ma swoich obowiązków zawodowych na HZZ ???..... ***/.

avatar
~marek
20.09.2023 08:15

Powinien sprawdzić co jest u niego w szlichtyngowej.

avatar
~Do dzbana
20.09.2023 08:57

Dzbanie dostaniesz bana za mieszanie wszystkiego do polityki

avatar
~INFORMACJA ...
20.09.2023 08:24

~~~~Li i tylko dla Proboszcza, Mera Miasta i Historyków, a następnie dla Nas Wszystkich !!!. Pytanie ; - co tam robią na tym foto pozostałe osoby, a zwłaszcza ta jedna osoba z lokalnej partii pisu ???. ~~~~ Czy mało mu jego osobistych pseudo partyjnych zasług ???. ~~~~

avatar
~AWANSplus#.pl
20.09.2023 12:18

A może myśli, że a rusz coś mu skapnie ???. - a może chce sobie powtórzyć historię dziejów Wschowy jako człowiek napływowy???, a róż może udowodni sobie i nam - hi... , że couś tam jest w temacie samego Piłsudskiego ??? -Hi......!.

avatar
~Wschowianin
20.09.2023 22:16

A ta pani od wód, czy czegoś tam stworzonego w starostwie?

avatar
~Szanowni Mieszkańcy!!!
21.09.2023 12:33

Takie Kapsuły Czasu to piszą mieszkańcy miasta na czele z miejscowym Burmistrzem i Plebanem !!!!. Pytanie co na tej fotce robi partia pisu i jej przedstawiciele , a zwłaszcza ich szef ????. To jest wprost niesmaczne tak sobie partyjnie zawłaszczać coś co należy do Miasta i jego mieszkańców , a nie ludzi partii !!!!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl