TworzymyGłos Regionu

reklama

Orszak Trzech Króli przeszedł przez Wschowę (ZDJĘCIA)

Sobota, 06 stycznia 2024 o 16:08, aktualizacja Sobota, 06 stycznia 2024 o 16:23, autor: 6
Orszak Trzech Króli przeszedł przez Wschowę (ZDJĘCIA)

We Wschowie odbył się tradycyjny Orszak Trzech Króli, który jak co roku przyciągnął tłumy wiernych. Uczestnicy zgromadzili się na pl. Farnym, by w procesji udać się do kościoła św. Jadwigi Królowej. Wydarzenie, zorganizowane przez parafie pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz pw. Św. Jadwigi Królowej, było okazją do wspólnego świętowania i kolędowania.

Jarmark w kościele św. Jadwigi

W kościele św. Jadwigi Królowej wiernych czekał jarmark i kolędowanie z udziałem zespołu Chairete. Na jarmarku można było posmakować różnorodnych przysmaków, w tym grillowanych dań, domowych ciast, a także rozgrzewającej kawy, herbaty i grzańca.

Święto Epifanii - tradycja i znaczenie

6 stycznia, w dniu Uroczystości Objawienia Pańskiego, znanej również jako Święto Trzech Króli, Kościół katolicki świętuje jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Data ta, obchodzona już w III wieku, upamiętnia hołd Trzech Króli złożony Dzieciątku Jezus. Współcześnie jest to dzień świąteczny nakazany w Kościele katolickim, związany z różnymi tradycjami, w tym święceniem wody, kadzidła i kredy, a także oznaczaniem drzwi napisem K + M + B i bieżącym rokiem.

K + M + B na drzwiach

Napis K + M + B ma wielorakie interpretacje, odnosząc się zarówno do imion mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara, jak i chrześcijańskich błogosławieństw, takich jak "Christus manisionem benedicat" (Niech Chrystus mieszkanie błogosławi) lub Christus multorum benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Ten zwyczaj ma swoje korzenie w Księdze Wyjścia, gdzie Izraelici oznaczali drzwi krwią baranka paschalnego. Dzisiejsze oznaczenia kredą są wyrazem prośby o błogosławieństwo oraz publicznego wyznania wiary.

Zobacz ubiegłoroczną relację: Trzej Królowie uroczyście witani we Wschowie (FOTO)

Źródło: diecezja.rzeszow.pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (6)

avatar

avatar
~Zespół Chairete
07.01.2024 18:58

Dziękujemy wiernym za tak liczną frekwencję,wspólne czuwanie i kolędowanie. Szczęść Boże!

avatar
~Wierny ....
08.01.2024 07:14

Wiernym może i tak !. Ale gdzie jest na tej UROCZYSTOŚCI ta ekipa co w składzie trzech osób, w tym dwóch posłów tak zaparcie i nachalnie z "Przekazem Dnia z Nowogrodzkiej" namawiała Nas na udział ich pseudo "marszu 1101*" - marszu wstydu wg Naszej Oceny - człowieka wiary !!!! ___ ????. Gdzie oni teraz są , bowiem ani ich, ani ich przedstawicieli i tej ich "rekonstrukcji" co tak ochoczo wcześniej bywali NIE MA ????---!!!!/ Czy tylko My Katolicy i Wierni jesteśmy im potrzebni na ich pseudo akcje i ich poparcie w kampaniach wyborczych ???. To jest ich Wiara w Nas i Naszą Wiarę !!!!!. Z Bogiem państwo posłowie !!!!!

avatar
~Do Wierny
08.01.2024 11:02

Do wszystkiego co się dzieje mieszasz politykę. Twój komentarz nie na miejscu. Typowy troll internetowy.

avatar
~DO POWYŻEJ+
08.01.2024 12:01

Powiedz tym co nam tą politykę wciskali oknami i drzwiami przez te ostanie 8 lat ich władzy +++ to byli twoi trolle, jak ty teraz !.+++

avatar
~Pyta wierny;?
08.01.2024 12:47

Do lokalnego duchowieństwa . Czy Trzej Królowie przyszli do Jezusa pieszo - jak piszą w Biblii ?, - czy przyjechali wierzchem na koniach, albo bryczką jak to Wy pokazujecie na tym pochodzie ?. Czego jest takie zakłamanie Biblii - rzecz Święta ???.

avatar
~Wschowianin
09.01.2024 14:30

Z tymi tłumami to bym nie przesadzał :)

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl