TworzymyGłos Regionu

reklama

Ograniczenie prędkości na Starym Rynku lada moment. Mieszkańcy skarżą się na hałas i drgania

Czwartek, 21 marca 2024 o 23:11, autor: 4
Ograniczenie prędkości na Starym Rynku lada moment. Mieszkańcy skarżą się na hałas i drgania

Mieszkańcy ponad 100-letnich kamienich w obrębie Starego Rynku w Sławie zmagają się z problemem, który znacząco obniża ich jakość życia. Nadmierny ruch samochodowy przekształcił urokliwe uliczki w hałaśliwą trasę przejazdową, wprowadzając mieszkańców w stan ciągłej frustracji. Urząd Miejski w Sławie reagując na te niedogodności wkrótce wprowadzi na tym obszarze ograniczenie prędkości.

Hałas i drgania na porządku dziennym

Do tej pory, w tym rejonie miasta, samochody poruszały się z prędkościami niejednokrotnie przekraczającymi dozwolone 50 km/h. „Domy w związku z tą sytuacją ulegały dewastacji, drgania były odczuwalne 24h na dobę, do tego brud i kurz unoszący się w powietrzu brudzący elewacje i popękane ściany”, skarży się jeden z mieszkańców. W związku z tym, we wrześniu ubiegłego roku odbyło się spotkanie mieszkańców z urzędnikami, które zaowocowało konkretnymi ustaleniami.

Władze miasta wobec skarg mieszkańców

Urząd Miejski w Sławie, reagując na niepokoje mieszkańców, przedstawił plan działań mający na celu uspokojenie ruchu w centrum miasta. Głównym założeniem planu było wprowadzenie ograniczenia do 30km/h, które obowiązywać będzie po zatwierdzeniu zmiany stałej organizacji ruchu. Aktualnie trwa jej opracowanie, które niemożliwe byłoby, gdyby nie zaplanowanie środków finansowych w budżecie na 2024 r. Efektem tych działań będzie zakup i montaż oznakowania pionowego, które miejmy nadzieję, skłoni kierowców do ściągnięcia nogi z gazu.

W oczekiwaniu na zmiany

Mimo planowanych działań, niektórzy nadal wykazują sceptycyzm, wskazując, że ograniczenie prędkości nie rozwiąże do końca problemu. „Samo ograniczenie prędkości nie likwiduje ruchu tranzytowego, ponieważ nawigacja wielu osobom wskazuje tą trasę jako najkrótszą, co można także zaobserwować po niezliczonych obcych rejestracjach jadących przez wąskie uliczki starówki”, wskazuje jeden z mieszkańców.

Będą wzmożone kontrole

Warto zauważyć, że na opisywanym obszarze obowiązuje zakaz wjazdów pojazdów o masie całkowitej większej niż 2,5 tony.  „Problem niestosowania się do oznakowania pionowego i poziomego leży po stronie kierowców i nie ma żadnego związku z zarządcą drogi gminnej. Mając powyższe na uwadze, tutejszy Urząd zwróci się do Komendy Powiatowej Policji we Wschowie o wzmożone patrole ukierunkowane na kontrolę ruchu w przedmiotowym obszarze”, zaznacza przedstawiciel UM w Sławie.

Obwodnica rozwiąże problem?

W obliczu trudności, na horyzoncie pojawia się promyk nadziei w postaci planowanej obwodnicy Sławy. Ten ambitny projekt, mający za zadanie znacząco poprawić lokalną infrastrukturę, wchodzi w decydującą fazę. Z informacji Zarządu Dróg Wojewódzkich wynika, że przetarg w formule "projektuj i buduj" może zostać ogłoszony już w kwietniu 2024 roku, z perspektywą zakończenia prac w ciągu najbliższych kilku lat. Obwodnica, mająca ponad 5 km długości i szacunkowy koszt 47,7 mln zł, może stać się kluczowym rozwiązaniem, które odciąży ruch tranzytowy w centrum Sławy, przynosząc ulgę zarówno dla mieszkańców, jak i zabytkowej infrastruktury miasta.

Foto: SCKiW

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Hałas słychać w Śmieszkowie !!!
22.03.2024 10:48

To moze jeszcze urzędnicy gminni rozwiążą problem hałasu generowanego przez wesołe miasteczko i rap stacje ? Temat trudny i niewygodny ? Może Pani Agnieszka Szafer zainteresuje się mieszkańcami osiedla ?

avatar
~Janek
22.03.2024 18:32

Przed wyborami wszystko sie da!

avatar
~Observer
22.03.2024 21:05

Może tak zamiast zwykłych znaków pionowych z ograniczeniem prędkości do 30 km/h postawić w to miejsce radary świetlne z takim samym ograniczeniem??! Koszt byłby zapewne nieco większy ale jak sądzę bardziej przemawiałby do wyobraźni kierowców!! Z resztą... stają się obecnie coraz popularniejsze - nawet w wioskach!

avatar
~prawy polak
25.03.2024 14:11

Najlepiej przez rynek, kierowcy niech pchają swoje samochody na wygaszonym silniku

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl