TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Naturalne, czyli jakie? Czym się wyróżniają naturalne kosmetyki do tatuażu? Gdzie ich szukać?

Niedziela, 31 marca 2024 o 14:55, autor: 0
Naturalne, czyli jakie? Czym się wyróżniają naturalne kosmetyki do tatuażu? Gdzie ich szukać?

Mamy dzisiaj modę na ekologię. Produkty opakowane w szary papier i nawiązujące nazwą do tradycyjnych rozwiązań, cieszą się wzięciem pomimo wyższych cen, niż ich odpowiedniki. Czasami to prosty sposób na reklamę rzetelnej receptury. Niestety jeszcze częściej to greenwashing i poza kartonikiem w specyfiku nie ma nic „zielonego”. Jak zweryfikować, czy produkt oznaczony jako ekologiczny, jest taki w rzeczywistości? Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zapoznanie się ze składem produktu. Jak czytać etykiety i co można w nich znaleźć?

Grupy składników w kosmetykach do tatuażu

Zdecydowana większość kosmetyków składa się z trzech typów składników: substancji czynnych, składników bazowych oraz pomocniczych. Zdarza się również tak, że jedna substancja wykazuje cały szereg właściwości i może spełniać kilka ról.

Dla użytkownika najważniejsza jest substancja czynna, która odpowiada za efekt kosmetyku. W przypadku specyfików przeznaczonych do dziar, będzie więc dostarczać składników odżywczych, wspierać barierę lipidową, zapewniać optymalne nawilżenie i dopingować skórę do regeneracji. Do takich składników należą m.in. witaminy, minerały, kwasy, ekstrakty oraz oleje i masła roślinne.

Substancja bazowa odpowiada za strukturę kosmetyku. To dzięki niej substancje czynne mają się w czym rozpuścić i mogą być swobodnie aplikowane na skórę. Procentowo to właśnie składnik bazowy dominuje w kosmetyku. Co ciekawe, jest to najczęściej po prostu woda. Czasami lepiej sprawdzi się alkohol. W przypadku kosmetyków do tatuażu jeden składnik – np. olej roślinny – może pełnić podwójną rolę substancji czynnej oraz bazowej.

Z kolei substancja pomocnicza odpowiada za wszystkie dodatkowe cechy, takie jak zapewnienie kosmetykowi trwałości, ładnego zapachu czy koloru. I to właśnie tutaj producenci najczęściej korzystają ze wsparcia syntetyków, które umożliwiają osiągnięcie pożądanego efektu łatwiej i taniej. Do substancji pomocniczych będą zatem należały m.in. konserwanty czy molekuły aromatyczne. Ponieważ kosmetyk do tatuażu nakładany jest na wyjątkowo wrażliwy obszar skóry (a w pierwszych dniach po prostu na świeżą ranę), syntetyki są tutaj wyjątkowo niemile widziane. Lepiej sięgnąć po produkt o krótszej trwałości, ale o naturalnym składzie.

Podstawowe składniki naturalne w kosmetykach do pielęgnacji dziar

Informacja o tym, co dokładnie wchodzi w skład kosmetyku, nie zawsze jest taka łatwa do odszyfrowania. Składniki zapisuje się po łacinie lub po angielsku a ich skomplikowane nazwy najczęściej niewiele nam mówią. To dlatego warto sięgać po te specyfiki, których producenci zadają sobie trud wytłumaczenia klientowi, z jaką substancją mają do czynienia. Na https://loveink.pl/blogs/skladniki-inci znajdziesz szczegółową rozpiskę wszystkich składników, stosowanych w kosmetykach firmy. Dodatkowo lista z odnośnikami znajduje się przy każdym produkcie.

W dobrych kosmetykach do tatuażu zdecydowanie przeważają składniki naturalne. Ważne jest zastosowanie maseł i olejów roślinnych, które zapewniają skórze potrzebne jej nawilżenie i natłuszczenie. Oznacza to konieczność wzmocnienia bariery lipidowej skóry poprzez wytworzenie warstwy ochronnej, która nie będzie utrudniała wymiany gazowej, a także zwiększenie efektywności wiązania wody w komórkach. W obu dziedzinach ekspertami są rośliny, warto więc zaufać milionom lat ich doświadczenia.

Równie ważne są roślinne ekstrakty, dostarczające wydziaranej skórze składników odżywczych. Pomagają w gojeniu świeżego tatuażu, zwiększają elastyczność skóry chroniąc ją tym samym przed mikrourazami, a często stanowią również przynajmniej częściową ochronę przed wrogiem dziar numer 1: promieniowaniem UV.

Oczywiście lubimy, gdy nasz kosmetyk nie tylko działa, ale też pięknie pachnie. Warto jednak wybierać te produkty, w których wykorzystano naturalne oleje eteryczne. Nie tylko uprzyjemniają one codzienną pielęgnację, ale same również mają przydatne właściwości (np. kojące, rozświetlające, odkażające).

 

Najczęściej najlepsze dla naszego organizmu jest właśnie to, co naturalne. Nawet takie składniki muszą być jednak komponowane umiejętnie, aby nie zaszkodzić użytkownikowi (np. zbyt wysokim stężeniem), a jednocześnie osiągnąć moc zapewniającą skuteczność działania. Trzeba również wiedzieć, które składniki warto łączyć a których nie. Zmiennych jest dużo, podobnie jak firm oferujących naturalne kosmetyki. Warto poczytać opinie o producencie i recenzje samego kosmetyku, ale także dzielić się własnymi spostrzeżeniami, aby ułatwić wybór kolejnym kupującym.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl