TworzymyGłos Regionu

reklama

Minął rok od zakończenia rewitalizacji. W Parku Wolsztyńskim posadzono nowe drzewa

Wtorek, 17 grudnia 2024 o 13:03, aktualizacja Wtorek, 17 grudnia 2024 o 13:44, autor: 8
Minął rok od zakończenia rewitalizacji. W Parku Wolsztyńskim posadzono nowe drzewa

W Parku Wolsztyńskim we Wschowie pojawiły się nowe drzewa. Dęby szypułkowe, graby pospolite i lipy drobnolistne wzbogacą drzewostan, który do tej pory obfitował głównie w robinie akacjowe. „Choć późna jesień, która pewnie zmieni się niebawem w zimę, nie pozwala im jeszcze nas w pełni zachwycić, to gwarantuję, że już wiosną nowe nasadzenia ożywią park, tworząc niepowtarzalny klimat tego miejsca” – podkreślił burmistrz Konrad Antkowiak.

Park Wolsztyński we Wschowie po rewitalizacji

Nowe drzewa to uzupełnienie zmian, które Park Wolsztyński przeszedł w ramach zakończonej w grudniu 2023 roku rewitalizacji. Projekt wart ponad 10 milionów złotych, z czego 4 miliony pochodziło z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, całkowicie odmienił to miejsce.

ZOBACZ: Rewitalizacja Parku Wolsztyńskiego we Wschowie zakończona! (VIDEO)

W ramach inwestycji odnowiono alejki spacerowe, zamontowano nowoczesne oświetlenie, system monitoringu, a także ustawiono nowoczesną toaletę. Główna część rekreacyjna została wyposażona w drewniane podesty, piknikowe wiaty, miejsca na ognisko oraz place zabaw dla dzieci. Dużą atrakcją stał się także tor rowerowy typu singletrack.

ZOBACZ: Park Wolsztyński we Wschowie otwarty! Burmistrz Antkowiak: „To będzie miejsce spotkań”

Jaka jest historia Parku Wolsztyńskiego we Wschowie?

Historia Parku Wolsztyńskiego sięga końca XIX wieku. Powstał on na peryferiach ówczesnej Wschowy, w okolicach rozwidlenia dróg prowadzących do Wolsztyna i Nowych Ogrodów. Wcześniej, tereny północne miasta były zabudowane wiatrakami typu koźlak, których ślady zniknęły pod koniec XIX wieku.

Ciekawym elementem historii parku jest dawna strzelnica, której północna część stała się integralnym fragmentem tego terenu. Strzelnica została zakupiona przez miasto w 1857 roku. Znajdował się tam wysoki kulochwyt oraz budynki magazynowe. Droga prowadząca do strzelnicy przekształciła się z czasem w główną oś komunikacyjną obecnego parku.

ZOBACZ: Dzień Matki we Wschowie był pełen atrakcji. Park Wolsztyński tętnił życiem mimo przelotnego deszczu

W 1911 roku, w najwyższym punkcie miasta, wzniesiono wieżę ciśnień, która dziś pozostaje ważnym elementem krajobrazu. Rok później władze miasta przeznaczyły 12 000 marek na stworzenie parku miejskiego, a już w 1913 roku rozpoczęto obsadzanie terenu drzewami. Park miał wówczas charakter krajobrazowy, z falistymi alejkami, pawilonami i altanami w stylu rustykalnym. Dziś Park Wolsztyński stał się przestrzenią dostosowaną do potrzeb zarówno miłośników relaksu, jak i aktywnego wypoczynku.

ZOBACZ: Dzień Wiosny we Wschowie. Mieszkańcy świętowali w Parku Wolsztyńskim (FOTO)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Adaś
17.12.2024 15:10

Rewitalizacja jak najbardziej na TAK, była potrzebna i będzie służyć mieszkańcom na lata. Dzisiaj park miejski to przynajmniej dwa aspekty: funkcja wypoczynkowa i rekreacyjno-sportowa...... konieczna i doskonała forma wypoczynku. Niesamowitym jest też to, że w jego obrębie znajdujący się obiekt małej architektury, piękna i stara wieża ciśnień. Osobiście jestem nią zachwycony. Natomiast co do wydanej kwoty 10mln byłbym skłonny potraktować sprawę do nadzwyczajnej Komisji Rewizyjnej mig. Kwota przerażająca (jak na tamte ceny z 2023 były znacznie niższe) z domysłem nierealności a nawet rozrzutności. Prywatnie nigdy nie wydałbym tak dużo za tak mało zrobione. Na mieście mówią ....... drogo ale mamy ...... jakby jeszcze dodali, że umiemy docenić i dowartościujemy burmistrza starania to ok. Kasa wydana, piękny park jest..... a nawet jeśli Zacisze okrzyknie to "trzema drewnami" to jest On cały czas naszą ważnością, kosztem akceptowalnym . Adaś

avatar
~do Adaś:
18.12.2024 07:08

Adasiu: ja zawsze w takich przypadkach powtarzam: startować w przetargu, położyć tańszą ofertę i cieszyć się z zarobionych pieniędzy - nieprawdaż, jakie to łatwe? (no, ale najprościej to szukać, gdzie by się przypier...ć). Trzeba było samemu zrobić za milion złotych jeśli uważasz, że oferty firm były zbyt wysokie.

avatar
~ciekawy
18.12.2024 17:43

Popieram ~do Adaś: Startuj w przetargu. Zrób taniej. Nie kłap jeśli nie masz pojęcia w temacie. To nie jest wsadził wyjął.

avatar
~chalina
20.12.2024 00:21

Po tej komisji rewizyjnej to bym się za wiele nie spodziewała. Oczywiście stwierdzą, że wszystko w jak najlepsiejszym porządeczku i w ogóle po co im ktoś głowę zawraca jakimiś tam 10 milionami. A tak na marginesie, to zdaje się, że sprawa jednej radnej z tej komisji jest rozwojowa ale na razie nie można jeszcze za wiele pisać

avatar
~Grab
17.12.2024 17:01

Szkoda, że inne parki w centrum zostały przez ostatnie lata całkowicie zaniedbane. I tak się zastanawiam, po co w parku wolsztyńskim całą noc świeci się tyle lamp?!

avatar
~Trawa
18.12.2024 07:47

Zobaczymy latem czy będzie komu kosić trawę przy ulicy Bawołów czy będzie po staremu czyli busz wyłażący na jezdnię. O tym, że po każdym mocniejszym wietrze droga wygląda jak pole minowe przez ilość nałamanych gałęzi już nie wspomnę.

avatar
~mieszkaniec
18.12.2024 17:54

Park jest piękny. Szkoda tylko, że tak mało imprez sportowych i kulturalnych w nim się odbywa.

avatar
~Mieszkaniec
20.12.2024 09:47

Byłem przeciwnikiem tego przedsięwzięcia i nadal uważam, że były i są pilniejsze potrzeby dla miasta. O kwocie inwestycji nie będę się wypowiadał, bo przeczytam zaraz, że mogłem zrobić taniej. Jednak przyznaję, że jest bardzo ładnie i miejsce służy mieszkańcom. Dlatego apeluję do wszystkich wandali, małorozumnych troglodytów: NIE NISZCZCIE TEGO MIEJSCA. To nasze pieniądze zostały wydane, ten park jest nasz i dla nas! Nie sra*cie do własnego gniazda.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl