TworzymyGłos Regionu

reklama

Licealiści z „Zana” debatowali o prawach dziecka i ucznia w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim

Wtorek, 04 czerwca 2024 o 14:13, autor: 0
Licealiści z „Zana” debatowali o prawach dziecka i ucznia w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim

Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego I Liceum Ogólnokształcącego we Wschowie, Amelia Kałużny i Piotr Fedorowicz, wzięli udział w ważnym wydarzeniu w Gorzowie Wielkopolskim. Pod opieką nauczyciela Mateusza Nowaczyka uczniowie zasiadli do "Okrągłego stołu o prawach dziecka i prawach ucznia", który odbył się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Spotkanie organizowane przez wojewodę i kuratora oświaty

Organizatorami spotkania byli Wojewoda Lubuski Marek Cebula oraz Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Biniewski. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Rzecznik Praw Dziecka Monika Horny-Cieślak. W spotkaniu uczestniczyła również Izabela Ziętka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, co podkreśliło rangę wydarzenia.

Cenne dyskusje i wymiana poglądów

Podczas obrad uczniowie mieli okazję porozmawiać o swoich prawach i obowiązkach. W dyskusjach wzięli udział m.in. Łukasz Korzeniowski z biura Rzecznika Praw Dziecka, Rafał Bucholski z Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Iwona Grzegorzewska z Instytutu Psychologii tejże uczelni. Obecni byli także posłowie Krystyna Sibińska i Marcin Józefaciuk oraz eksperci z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Zobacz: Uczennice z I LO we Wschowie wyróżnione w konkursie fotograficznym na 20-lecie Polski w Unii Europejskiej

Ważne tematy i aktywny udział młodzieży

Spotkanie umożliwiło młodzieży z Lubuskiego wyrażenie swoich opinii i problemów bezpośrednio przed przedstawicielami władz. Uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz klas I i II szkół ponadpodstawowych zadawali pytania i dzielili się swoimi doświadczeniami.

„Prawa dziecka, prawa ucznia to temat, do którego należy wracać. To jakże ważna i potrzebna inicjatywa. Warto rozmawiać! Cieszymy się, że nasi licealiści mieli okazję uczestniczyć w obradach tego okrągłego stołu. Wierzymy bowiem, że słowa Janusza Korczaka są wciąż aktualne! ‘Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.’” – podsumowała dyrekcja I LO we Wschowie.

Zobacz: Świadectwa rozdane, matury przed nimi. Uczniowie I LO we Wschowie żegnali szkolne mury (FOTO)

Wspólne działania na rzecz praw dzieci i uczniów

Wojewoda Marek Cebula podczas spotkania podkreślał: „To Wasz czas. Dziś Wy jesteście najważniejsi. Sformułowane przez Was myśli będą doskonałym początkiem do rozmów o Waszych problemach w ministerstwach i w sejmowych ławach. My – dorośli – mamy moc sprawczą, ale nie rozwiążemy Waszych problemów – jeśli Wy o nich nie powiecie.”

Źródło: I LO Wschowa, LUW

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl