TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kurkuma- sekretna przyprawa o wielu właściwościach zdrowotnych

Sobota, 01 czerwca 2024 o 08:41, autor: 0
Kurkuma- sekretna przyprawa o wielu właściwościach zdrowotnych

Kurkuma to przyprawa, która wielu osobom kojarzy się jako uniwersalny dodatek do wielu, różnorodnych składników spożywczych. Tymczasem to nie tylko sposób na uzyskanie pięknej, żółtej barwy dań, ale także wartościowy dodatek. Jakie właściwości lecznicze wykazuje? Dlaczego warto zadbać o regularne spożywanie kurkumy? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Krótka charakterystyka znanej przyprawy 

Kurkuma to znana i lubiana, indyjska przyprawa, o pięknej, żółtej barwie. Często nazywa także jako kuzynka imbiru. Jest to dodatek do żywności znany ludzkości od tysięcy lat. Już od 600 r.n.e. można sięgać do źródeł historycznych, w których można znaleźć cenne informacje na temat kurkumy. Największe plantacje kurkumy można odnaleźć na terenie Azji- w Indiach, a więc miejscu na świecie, gdzie przyprawa znana jest od zawsze. 

W kurkumie odnaleźć można kurkuminę. To składnik, który odpowiada za niezwykle unikalnych, niepowtarzalny smak kurkumy. Biologiczne czynne związki, które znajdą się w korzeniu kurkumy, odpowiadają za doskonały zapach aromatycznej przyprawy. Oprócz tego w kurkumie odnaleźć można m.in.: 

  • cynk, fosfor, żelazo, wapń, sód, magnez, potas,
  • witaminy E i K,
  • kwas foliowy,
  • tiaminę,
  • ryboflawinę.

Cenne właściwości lecznicze 

Kurkuma od niepamiętnych czasów stosowana była na wiele dolegliwości. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy m.in.: 

  • leczenie chorób pasożytniczych,
  • łagodzenie bólów menstruacyjnych,
  • leczenie chorób układu pokarmowego.

Kurkumina, która zawarta jest w kurkumie, to silny przeciwutleniacz. Główną właściwością zdrowotną jest działanie przeciwzapalne dla organizmu. Warto jednak zaznaczyć, że sama kurkumina jest źle wchłaniana przez nas organizm. W tym celu należy połączyć ją z piperyną. Gotowe posiłki, które oferuję Marka FitApetit, to gotowe rozwiązanie pełne zdrowia. 

Kurkuma dzięki wielu, cennym związkom, zawartych w składzie, wpływa na ogólne polepszenie stanu całego organizmu. Dodatkowo korzystnie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, jak również glukozy we krwi. Przez to rekomendowana jest dla także cukrzyków. 

Mówiąc o właściwościach kurkumy, z całą pewnością należy wskazać, że wykazuje ona także działanie antybakteryjne, pobudza wydzielanie żółci, jak również wykazuje cechy rozkurczające.

Najnowsze badania jasno wskazują, że regularne spożywanie kurkumy przyczynia się do pobudzenia neuronów, a tym samym do poprawy funkcjonowania mózgu. W praktyce oznacza to poprawę koncentracji i zdolności zapamiętywania. Nic więc dziwnego, że jej zastosowanie lecznicze jest bardzo rozległe. 

Gotowanie dania pudełkowe z kurkumą 

W dzisiejszych czasach musimy mierzyć się z wieloma obowiązkowi, co sprawia, że brakuje nam czasu na prowadzenie zdrowego, higienicznego stylu życia. Tymczasem firma cateringowa FitApetit w swojej ofercie posiada gotowe dania, dzięki którym będą Państwo mogli zadbać o właściwą podaż kurkumy, jak również innych, cennych składników odżywczych, bez konieczności samodzielnego przygotowania dań dla siebie, i swoich bliskich. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl