TworzymyGłos Regionu

reklama

III Festyn Słowiański Lubogoszcz 1208. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?

Poniedziałek, 24 czerwca 2024 o 10:50, autor: 0
III Festyn Słowiański Lubogoszcz 1208. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?

Już w najbliższą sobotę, 29 czerwca, w Lubogoszczy odbędzie się III Festyn Słowiański "Lubogoszcz 1208". Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Letnisko Lubogoszcz, które przygotowało atrakcyjny program pełen kulturalnych atrakcji, warsztatów i pokazów rzemieślniczych. Festyn odbędzie się na terenie przy Świetlicy Wiejskiej w Lubogoszczy.

Bogaty program festynu Lubogoszcz 1208

Festyn rozpocznie się o godzinie 14:00. Tuż po otwarciu odbędzie się wykład historyczny prowadzony przez doktoranta Bartosza Tietza z IA PAN, który przybliży wczesnośredniowieczne dzieje Lubogoszczy na tle regionu Pojezierza Sławskiego.

Od godziny 14:00 do 18:00 będzie można podziwiać galerię obrazów Anny Zawadzkiej-Dziudy i Macieja Szubiaka oraz wystawę Wiedźm z Kolska zatytułowaną "Orchowe Krańce" w Świetlicy Wiejskiej.

Warsztaty i pokazy rzemieślnicze

W tym samym czasie odbędą się liczne warsztaty i pokazy rzemieślnicze. Anna Zawadzka-Dziuda poprowadzi warsztaty malarskie o 15:30, a Jerzy Sowijak pokaże, jak malować zimorodka w godzinach 16:30 – 17:30. Sławskie Stowarzyszenie Historyczne "Ocalić od Zapomnienia" przedstawi sprzęt do nurkowania, poszukiwań i artefakty survivalowe. Akademia Tradycji Michała Kiszowara zaprezentuje instrumenty ludowe oraz poprowadzi warsztaty tańca.

Krystyna Łajko nauczy plecenia wianków i makramy w godzinach 15:00 – 16:00. Grupa Rekonstrukcyjna SGE "POLANIE" z Konotopu również będzie obecna, prezentując dawne zwyczaje i obyczaje.

Koncerty i zabawa taneczna

Na scenie głównej od godziny 17:30 wystąpi Orkiestra Wiejska Lubogoszcz oraz zespół flażoletowy pod przewodnictwem Iwony Bakinowskiej. Następnie, o 18:10, zaśpiewa zespół wokalny "Sławianie" pod kierunkiem Henryka Cyrana.

Wieczorem, o 19:00, publiczność będzie mogła posłuchać rockowego zespołu "Sławny Zespół" oraz "Kania Dżdżu". O 20:00 wystąpi kapela Bajer, a o 21:00 na plażę przy kapliczce przejdzie Korowód Słowiański ze śpiewem. Tego samego wieczoru, Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo zaprezentuje widowisko plenerowe "Tajemnica Krótkiej Nocy", w trakcie którego puszczane będą wianki na wodzie, nawiązując do tradycji nocy kupały.

Zabawa taneczna potrwa od 22:20 do 2:00 na terenie przy świetlicy wiejskiej.

Dodatkowe atrakcje

Na miejscu będzie również dostępny catering, oferowany przez KGW "Czarny Bocian" z Konotopu, a restauracja "U Marcina" zadba o piwo z beczki. W trakcie festynu odbędzie się zbiórka publiczna na leczenie Filipa Gruchacza, organizowana przez Fundację Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Nie zabraknie również kawiarenki i loterii fantowej.

Organizatorzy, w tym Sołectwo Lubogoszcz oraz władze Sławy i Powiatu Wschowskiego, serdecznie zapraszają do wspólnego świętowania. Więcej informacji można znaleźć na profilu facebookowym: Letnisko Lubogoszcz.

Źródło: Letnisko Lubogoszcz Gmina Sława

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl