TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dlaczego zmieniamy pracę? Dla pracowników liczą się nie tylko pieniądze.

Środa, 31 stycznia 2024 o 22:48, autor: 0
Dlaczego zmieniamy pracę? Dla pracowników liczą się nie tylko pieniądze.

Pracownicy coraz chętniej zmieniają pracę, nawet jeżeli w obecnej firmie przepracowali już kilka lat. Mimo ugruntowanej pozycji szukają nowości. Dlaczego? Jednym z powodów jest niezadowolenie z obecnego pracodawcy, brak wizji dalszego rozwoju, a także wysokość wynagrodzenia. Ponad połowa pracowników oczekuje podwyżek, ale nie zawsze je otrzymuje. Co jeszcze jest powodem do zmiany pracy?

Nieadekwatne wynagrodzenie

Wielką nowiną nie jest to, że pracownicy oczekują coraz wyższych wynagrodzeń. Ułatwić ma im to zmiana pracodawcy. Dlaczego? Sami pracodawcy przyzwyczaili ich do takiego stylu. Wystarczy zaobserwować toczące się rekrutacje i nagle dowiadujemy się, że nowa osoba zatrudniona na nasze stanowisko np. florysty – otrzyma wyższe wynagrodzenie. Kiedy jednak zapytać pracodawcę o podwyżkę, zapada niezręczna cisza. Pracownicy wolą wciąż sprawy w swoje ręce i zmienić pracę na lepiej płatną.

Brak wizji rozwoju i nauki

Istnieje grono osób, które potrzebuje codziennie uczyć się czegoś nowego. To ich motywuje do działania. Kiedy w pracę zaczyna się wplatać rutyna, a nowe obowiązki (które wymagałyby nowych umiejętności i poszerzania kompetencji) nie nadchodzą – uważają, że czas zmienić firmę. Tacy kandydaci zwracają uwagę na obecność osobnego, indywidualnego budżetu szkoleniowego, oferowane przez nowego pracodawcę zniżki na platformach edukacyjnych, czy częstotliwość kursów, w których bierze udział cały zespół.

Pracodawca

Część pracowników szuka nowej pracy, ponieważ jest niezadowolona z obecnego pracodawcy. Nie chodzi tu już o brak podwyżek, czy nierozwinięty dział szkoleń. Częstym powodem jest podejście pracodawcy do pracowników. To, jak się do nich odnosi na co dzień, czy wymusza zostawanie po typowych godzinach pracy lub w jaki sposób ocenia, czy konkretna osoba powinna otrzymać awans. Częste roszady w zespole również potrafią demotywować do pracy w konkretnej firmie. Co ciekawe, pracownicy bardzo chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z takimi pracodawcami.

Brak perspektywy awansu

Czasy, w których pracownicy chcieli bezpiecznie przesiedzieć na jednym stanowisku całe życie zawodowe, już dawno minęły. Coraz więcej osób z kilkuletnim wyprzeniem planuje swoją ścieżkę kariery. Chcą zdobywać nowe doświadczenia i kompetencje, by wspinać się po drabinie zawodowego sukcesu. Jeśli w obecnej firmie już dowiedzieli się, że nie mogą na to liczyć, zmieniają pracodawcę.

Nadmierny stres

Wysoki poziom stresu związany z obowiązkami zawodowymi może być przyczyną pragnienia znalezienia bardziej zrównoważonego środowiska pracy. Ciągłe naciski, aby zadania kończyć szybciej. Stawianie przed pracownikiem wyzwań, do których realizacji nie ma przygotowania, wykształcenia lub narzędzi. To wszystko podszyte poczuciem odpowiedzialności i brakiem wsparcia zespołu jest gotowym przepisem na zakończenie współpracy.

Problematyczne relacje ze współpracownikami

Konfliktów raczej nikt nie lubi. W środowisku pracy są one szczególnie niepożądane. Jak tworzyć wspólnie projekt z osobą, z którą jesteśmy skłóceni? To będzie wyjątkowo trudne zadanie! Nawet jeśli się powiedzie – pracownik niechętnie wykona kolejne obowiązki w ramach tego zespołu. Taki stan obniża motywację. Może także wpływać na niskie zadowolenie z pracy.

Work or not?

Work or Not to serwis, w którym można opisać, jak pracuje się w konkretnej firmie. Pracownicy mogą swobodnie opowiadać swoje historie i na łamach portalu informować o tym, czy warto współpracować z pracodawcą. Często ostrzegają innych także w bardziej poważnych sprawach, jak np. brak wypłaty wynagrodzenia na czas lub nadmierne obciążenie obowiązkami zawodowymi. To pozwala uniknąć pracy w miejscu, które nie jest przychylne pracownikom. Postaw na najlepiej oceniane firmy! Pomoże Ci w tym portal Work or Not.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl