TworzymyGłos Regionu

reklama

Co dalej z Basenem Miejskim we Wschowie? Odpowiada burmistrz Konrad Antkowiak

Wtorek, 20 lutego 2024 o 14:05, aktualizacja Wtorek, 20 lutego 2024 o 15:25, autor: 54
Co dalej z Basenem Miejskim we Wschowie? Odpowiada burmistrz Konrad Antkowiak

Lata zaniedbań i jedynie doraźnych napraw doprowadziły Basen Miejski we Wschowie do ruiny. Obiekt pozostaje zamknięty od 2019 r., kiedy to sanepid zakazał otwierać go bez przeprowadzenia kosztownych, pilnych remontów. Nie pomogły pieniądze z Polskiego Ładu, które okazały się niewystarczające i ostatecznie zasiliły inny projekt. Co dalej z miejscem, które dla wielu jest wręcz symbolem miasta? Na to pytanie odpowiada burmistrz Konrad Antkowiak.

Dramatyczny stan techniczny Basenu Miejskiego we Wschowie

Przez dziesięciolecia Basen Miejski we Wschowie funkcjonował, opierając się na corocznych, powierzchownych remontach, które pozwalały jedynie na chwilowe otwarcie obiektu dla mieszkańców. "Stan sanitariatów i niecki basenowej był tak zły, że sanepid zabronił nam otwierać basen", mówi burmistrz Konrad Antkowiak. Przestarzałe pompy, pęknięcia w konstrukcji basenu, niebezpieczne szatnie, brak nowoczesnego systemu uzdatniania wody oraz niska frekwencja (około 30 osób miesięcznie) to tylko niektóre z problemów, które doprowadziły do jego zamknięcia w 2019 r.

Basen we Wschowie. Finansowe wyzwanie rewitalizacji

W obliczu potrzeby kompleksowej rewitalizacji, Gmina Wschowa uzyskała wsparcie w wysokości 4,5 mln zł z programu Polski Ład. Niestety, pierwsze postępowanie przetargowe nie przyniosło żadnych ofert, a drugie pokazało ogromną rozpiętość cenową – "najtańsza oferta wynosiła 9 milionów złotych, a najdroższa prawie 20 milionów", wspomina burmistrz Konrad Antkowiak. Sytuacja ta postawiła projekt w zawieszeniu i zmusiła do przemyśleń nad jego przyszłością.

Lgiń ma być alternatywą

W kontekście problemów z basenem, Gmina Wschowa poszukiwała alternatywnych form rekreacji dla mieszkańców. Nowy zespół pomostów w Lginiu stał się atrakcyjną opcją, przyciągającą zarówno mieszkańców, jak i turystów, a dostępność transportu publicznego, który w okresie letnim został zorganizowany przez gminę, ułatwił dostęp do tej nowej atrakcji. Mimo to, basen pozostał ważnym tematem dla lokalnej społeczności i samych władz.

Burmistrz Konrad Antkowiak: Remont basenu będziemy realizować etapami

Burmistrz Antkowiak podkreśla, że "basen zostanie przebudowany, ale w etapach", zaczynając od najbardziej niezbędnych prac, takich jak modernizacja instalacji wodociągowych i niecki basenowej. Choć droga do pełnej rewitalizacji jest długa, władze miasta są zdeterminowane, aby przywrócić basen mieszkańcom. "Oczywiście będziemy się starać o dofinansowanie jak do każdej dużej inwestycji w naszej gminie. W przyszłości basen będzie otwarty - ten projekt zostanie zrealizowany", deklaruje burmistrz Antkowiak.

Zdjęcia w galerii pochodzą z 2021 r.

Zobacz: Na stadion we Wschowie wjechały koparki. „Będzie pięknie”

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (54)

avatar

avatar
~Nie na PiS
20.02.2024 15:48

Od 2019, znaczy wina PiSu , znaczy PŁad wina Morawieckiego. Jak był w "Stodole" to obu posłom z naszej ziemi pasowało aby się promować, a były to tylko mity Morawieckiego. Gdzie są dzisiaj inwestycje z tamtych kartonowych lat p. M. , obwodnica, basen, ścieżki liczone w kilometrach, chyba tam gdzie jest dzisiaj poseł, a w zasadzie gdzie go nie ma (rejon wyborczy) ? My zostaliśmy sami z problemami w czarnej d.... a oni w Warszawie obecnie uzgadniają kto ma otrzymać "wizę" do Parlamentu UE ? Już nigdy nie zagłosuję na PiS.

avatar
~Mieszkaniec
21.02.2024 22:30

Jeszcze będziesz prosił żeby pis wrócił do władzy tuskvci bokiem wyjdzie

avatar
~DO-ps. (Mieszkaniec)
22.02.2024 08:08

Coś tam, coś tam o pisie, w stylu be-ble,,,,be-ble ..... ....?. Ja to już PROSZĘ NIEBIOSA o porządnego lekarza od głowy dla ciebie , ew. przewietrzenie twojego mózgu !. Cos takiego we Wschowie jak ty - masakra !. Boże - litości .....!.

avatar
~Tomy
20.02.2024 16:02

Wolałbym basen od pomostu w Lginiu. A zamiast remontować tą ruinę nie lepiej wybudować krytą pływalnię, która posłuży cały rok?

avatar
~wyborca
20.02.2024 18:24

pomost w Lginiu / 5 mln/ + nieszczęsna rewitalizacja parku wolsztyńskiego / 11 mnl/ = wymarzony basen Wschowian

avatar
~Do ~Wyborca
20.02.2024 19:08

Jaka nieszczęśliwa rewitalizacja? Chyba nigdy nie byłeś w Parku i nie widzisz jakim zainteresowaniem sie on cieszy. Pełno rowerzystów, ludzi z pieskami, dzieci na placach zabaw, młodzieży i seniorów. Moim zdaniem to był strzał w 10

avatar
~do<> ps. ( wyborca)
21.02.2024 09:01

NIESZCZĘSNY to dla nas ty jesteś i te twoje wpisy na naszej stronie zw.pl !. Jak masz takie pomysły, to na co czekasz ? - DO ROBOTY trollu !. DO ROBOTY, łopata, grabie i do roboty !.

avatar
~Do ps
23.02.2024 07:47

To właśnie jest język i myślenie obrażanie przez zwolenników Tuska .

avatar
~Mieszkaniec
20.02.2024 16:06

Panie burmistrzu, a jaki pan ma pomysł na drogi i oświetlenie na os. Zacisze? Mieszkam już 17 lat ale ostatnie lata to katastrofa. Kiedyś co jakiś czas były chociaż równane, a teraz same dziury.

avatar
~WRRR
21.02.2024 08:07

KUPIŁES SOBIE DZIAŁKE BEZ DROGI TO SOBIE JA TERAZ WYSYP I OSWIETL

avatar
~POPIERAM (WRRR)
21.02.2024 08:55

Mają szmal na działki i domy, ale drogi, dojazdy do tych działek - swoich działek chcą za NASZE PIENIĄDZE - Mieszkańców !. I to jest największa grupa " skamlących jak pies pod płotem" wobec naszego Pan Burmistrza !. Druga grupa to członkowie pixxi plus !. A My Murem za Naszym Burmistrzem i jego jakże trafnymi inwestycjami, których było brak przez ostatnie ponad trzydzieści lat na terenie miasta i gminy Wschowa . Brawo Panie Antkowiak - Głos Na TAK 07.04 !!!.

avatar
~Janusz Papiak
21.02.2024 09:22

Mam dżipa w gazie do odsprzedania, i temat drogi możemy zamknąć.

avatar
~misiek
21.02.2024 10:37

Popieram. Ludzie chcą się budować we Wschowie, płacą podatki, chcą tu żyć ale gmina nie pomaga w tym. We Wschowie nie ma gdzie się budować, żeby móc normalnie dojechać do domu. Lepiej spakować się i budować się w innym mieście. A za 10 lat liczba mieszkańców spadnie poniżej 10 tys. Zostaną tylko ci, co mają mieszkania socjalne i żerują na OPS. Przecież os. Unii Europejskiej to setki mieszkańców, a to są drogi gminne. To kto ma je budować, mieszkańcy (tak jak sieć kanalizacyjną) czy gmina? Przecież po tych dziurach nie da się przejechać samochodem, a dzieci codziennie muszą tymi "drogami" maszerować do szkoły. Oby kolejny burmistrz poradził sobie z tym problemem.

avatar
~Maciek
21.02.2024 11:49

Po co tam teraz drogi budować jak cały czas są budowy. Przecież gruchy to rozjadą w pierony.

avatar
~Do Maciek
22.02.2024 12:57

Przecież gruchy jeżdżą przez miasto i z drogami nic się nie dzieje.

avatar
~Hahha
23.02.2024 10:12

Znowu żalpost cwaniaka który kupił działeczkę bez mediów i dojazdu bo była tania a teraz płacze bo mu miasto nie chce za darmo drogi zrobić.

avatar
~DO <>(~Do ps)
23.02.2024 10:56

Ni z marchewki , ni z pietruszki wyskoczył nam 23.02.2024r, godzina 07.47 nie jaki FILIP ps. ( ~Do ps) i zarzuca nam " obrażanie) bez podania konkretów w jakim temacie !. ten tak zwany FILIP(~Do ps) najwyraźniej w dalszym ciągu tkwi w oparach szczujni z nowogrodzkiej i trudno mu przyjąć do wiadomości, że mamy Wolnych Ludzi po 15.10.2023 roku bez ich " przekazów dnia" !!!. Bowiem nie kto inny jak ich "wódz" stosował ta swoją szczujnię przez ponad 8 lat ich totalnej władzy i nadal to czyni wobec Pana Tuska . To nie kto inny jak wy szanowny forumowiczu ( Do ps) stosowaliście wobec Narodu Polskiego i Pana Tuska ta swoją mowę nienawiści i szczujni !!!. I jak z tym wyszliście - pokazały wybory K15P !!!. Ten wasz atak na Polski Sejm jest tego dowodem i nie tylko!. Tak więc nie imputuj nam tu te swoje bzdety i nie Obrażaj Pana Tuska Premiera Polski !. Czas zejść z tej waszej Obłudy i Cynizmu na ziemię !.

avatar
~FWS
20.02.2024 17:49

Ten basen i tak nie jest nikomu potrzebny! Nawet jakby jakimś cudem znowu działał to będzie tak jak kiedyś czyli tylko syf smród i nic wiecej. Ludzi pójdzie tam tyle, że przez lato na ratownika nawet nie zarobicie. Zostawić to albo rozwalić do końca i wykorzystać jakoś sensownie ten teren na cos co faktycznie może byc atrakcją dla wszystkich.

avatar
~Urszula Chudak
20.02.2024 19:23

Zgadzam się absolutnie z Panem. Moim skromnym zdaniem, mamy tak piękne położenie, tyle naturalnych zbiorników wodnych dookoła, że próba reanimacji "basenowego trupa" jest absolutnie chybionym pomysłem. Dlatego też, skoro władze gminne są tak zdeterminowane w poszukiwaniu środków zewnętrznych, to może rzeczywiście pomyśleć o niewielkiej krytej pływalni? Mogłyby się tam odbywać zajęcia z wf-u, nauka pływania i temu podobne przez cały rok, a nie w dwa letnie miesiące. Pamiętam, że Pan Grabka już o takich pomysłach mówił. Ktoś powiedział, że w naszych warunkach klimatycznych, odkryty basen można porównać do kombajnu zbożowego - i ten i ten, używany jest krótko, w ścisłym okresie letnim, a kosztuje majątek!

avatar
~Do FWS
20.02.2024 19:16

Dlaczego piszesz że nie jest nikomu potrzebny, mnie nie pytałeś o zdanie i przypuszczam że również nie pytałeś tysięcy innych mieszkańców miasta którym może jest potrzebny. To jest basen z historią piękny przedwojenny. A dlaczego ma zarobić, nie ma zarobić ma być alternatywą dla tych którzy np nie mają czasu, środków, którzy lubią sobie poskakać legalnie do wody lub mają jeszcze inne powody by nie jechać nad jezioro, najlepiej wszystko zniszczyć zakopać zapomnieć a później wspominać na FB jak to kiedyś było fajnie ładnie i z dostępem do wszystkiego. Możesz mieć inne zdanie i ja to szanuję napisz po prostu mi nie jest potrzebny, pozdrawiam

avatar
~Matt
20.02.2024 19:28

Mam wrażenie że w tej Wschowie nic nie szło z górki z uwagi na widoczną niechęć burmistrza do PiSu i odwrotnie. Kasa szła do szlichtyngowej i sławy a Wschowa na samym końcu

avatar
~CZEKplus+
21.02.2024 09:08

Ale to już było i się dzięki Panu Bogu skończyło ! I już więcej pisu w Naszym Mieście, w Naszej Gminie, w Naszym Powiecie !!!!. To była jedna wielka KATASTROFA - ponad 8 letnia katastrofa i ponad 5 letnia katastrofa w powiecie Wschowa --- jedna wielka ustawk, czeki tekturowe i pikniki na koszt Suwerena , a w tle rekonstrukcja - ich wisienka na trorcie obłudy politycznej t; - spotkanie b. ich premiera Morawieckiego w Stodole w Przyczynie Górnej u boku ich prezesa HZZ Osowa Sień , i kpina z ich obecnym emerytem mundurowym przy otwieraniu ps. posterunku w Szlichtyngowej z udziałem czołowych ideologów pisu !!!!. Masakra na historii Naszej Wschowy !!!!.

avatar
~Podatnik
21.02.2024 19:23

A może we Wschowie nie potrafią napisać wniosku o fundusze albo nie wiedzą gdzie napisać?

avatar
~do matta
22.02.2024 08:21

to nie wrażenie, to niestety prawda.

avatar
~Kret
20.02.2024 19:31

Co to za bzdury ? Z tego co wiem w gorze jest basen i tam jest po 1 000 osób dziennie w upałach….

avatar
~Bzdury to ty
21.02.2024 09:09

Chciałem zauważy, że w upały Góra to bez auta może sobie co najwyżej pomarzyć o jeziorze. Natomiast my mamy co najmniej Lgiń...

avatar
~Benek
21.02.2024 10:54

Lgin w którym woda śmierdzi i jest brudna akurat nie każdy ma ochote na taka rekreację

avatar
~do benka
22.02.2024 08:33

Lgiń jest jednym z najczystszych jezior w okolicy (regularne badania wykonuje Europejska Agencja Środowiska), żyją w nim raki i różanki, które żyją tylko w czystych wodach. Jeśli nie rozumiesz naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie jak na przykład przekwitanie, to mi przykro, ale nie siej dezinformacji.

avatar
~Elwis
20.02.2024 20:18

No przecież PiS już wyremontował ten basen. Przed wyborami 15.X.23 pełno było spotów na YouTube z pochwałami wolskiego ładu. Był tam tez wschowski basen. Ale niema co się dziwić przecież PiS jest mistrzem manipulacji.

avatar
~Wschowianka
20.02.2024 20:25

Z miłą chęcią wybrałabym się na basen, który zostałby zrobiony. Moje dzieci napewno były by zadowolone (jak kiedyś ją za dziecka) tym bardziej że mamy kilka kroków by było móc skorzystać z basenu latem, kiedy czasem nie ma jak pojechać nad jezioro by spędzić tam czas. Pozdrawiam.

avatar
~Judyta
20.02.2024 20:59

Gdyby zrobić kompleks basenowy w tym basem kryty, wszystkie szkoły mogłyby z tego korzystać w ramach lekcji wf-u. Lepsze pływanie niż bieganie. Piękny basen przyciągnie znacznie więcej klientów

avatar
~Emerytka
21.02.2024 19:55

Zgadzam się. A ja będę pierwszą, która wykupi roczny karnet na krytą pływalnię, aby móc pływać - rahabilitować swoje chore stawy, bo chodzić już się nie da.

avatar
~Mieszkaniec
20.02.2024 21:48

Moim zdaniem . Jest miejsce jest pomysł, zbudować od nowa. Uzbierać więcej kasy i zrobić coś porządnego na lata, a nie reanimować nieboszczyka.

avatar
~Gekon
20.02.2024 22:20

Agitka...

avatar
~dd
20.02.2024 22:25

Nieopłacalna inwestycja. Ci co najwiecej krzyczeli że basen potrzebny pewnie nawet sie w nim nie kąpali jak jeszcze działał.

avatar
~A ty (dd)
21.02.2024 08:35

Ty jesteś dla Nas opłacalnym w tym mieście ?. Co ty jesteś warty dla miasta , dla Nas ?. Co ty ujadaczu zrobiłeś dla Naszego Miasta ?. Jak widzę wysyp tych ujadaczy z za fotelu to mnie obrzydz........ bierze !. Zero kompetencji, a do dyskusji pierwsi !!!!

avatar
~Wożnica
20.02.2024 23:13

Kryty basen we Wschowie? Jakim cudem ktoś chce kupić konia , jeśli nawet na owies nie ma dla niego!!!

avatar
~Yogi
20.02.2024 23:17

Zadaszyć staw w parku Tyśąclecia. Szybciej i taniej będzie❗

avatar
~Rybak
20.02.2024 23:24

Nic z tego zadaszenia naszego stawu p. Yogi, gadałem z Jurkiem, na stawie jest piękny karaś więc warto go sobie połowić. Jurek mówi, z prawej strony. Dziękujemy burmistrzowi jak zbuduje kładkę.

avatar
~Senior Wschowiak
21.02.2024 07:49

Pisze pan o odbudowie etatowej były już pieniądze na odbudowę to przeznaczył pan nie pytając wyborców na Lgiń który nie wszystkim odpowiada (kwitnąca woda) Ma pan w radzie 11 radnych i robi pan z nimi co chce

avatar
~Wschowiak
21.02.2024 07:56

Pani Chudak pani nie ma zielonego pojęcia o ekonomi kryty basen we Wschowie wie pani jakie są koszta i kto to utrzyma. Proszę zobaczyć co zrobiono w Górze i jakie ma to wzięcie

avatar
~Urszula Chudak
21.02.2024 09:52

Panie Wschowiak, a Pan zna się na ekonomii? Czy to jest zgodne z jej zasadami, generowanie ogromnych środków finansowych w coś, co tak krótko i tak niewielu służy? Dzisiaj potencjalny wykonawca proponuje od 9 do 20 milionów. Koszty robocizny i materiałów budowlanych tak szybko rosną, że za jakiś czas, ta kwota może być podwójną. Proszę również zobaczyć poniższy komentarz Łukasza. My społeczeństwo, też mamy prawo mieć własne pomysły i warto nas wysłuchać. Przy okazji poinformuję, że dzisiaj obchodzimy międzynarodowy dzień języka ojczystego. Jest to nasze dziedzictwo kulturowe. W poczuciu odpowiedzialności za naszą piękną polszczyznę, proponuję powstrzymać się od hejtu, obrażania i przygadywania. Wyborczy "kurz" szybko opadnie, a nam przyjdzie żyć dalej obok siebie i ze sobą.

avatar
~łukasz
21.02.2024 08:13

zamiast wsadzać miliony w ruine, z ktorej tak naprawdę korzystać będzie malutki promil społeczności (i ten promil dosłowny rónież) wolałbym zobaczyć na tym miejscu, czyli miejsce stadionu miejskiego, piękny obiekt "hala pneumatyczna", która służyłaby zarówno piłkarzom do trenowania w okresie jesienno-zimowym, młodzieży, szkółką piłkarskim, tenisistą, koszykarzą i całej społeczności, dodatkowo mogłaby przynosić zyski z wynajmu czy organizowaniu imprez, turniejów, spotkań ivingowych.... W dodatku istniał program rządowy na dofinansowanie takiej inwestycji.

avatar
~Potwierdzam+
21.02.2024 11:02

( ~~łukasz) <> z ciebie to jest największa ruina w naszym mieście !. Pasz pole do własnych pomysłów - jak jesteś taki obrotny jak piszesz, to co stoi na przeszkodzie abyś założył własną inicjatywę i zabrał sie do ROBOTY !?. Do Roboty ( ~~łukasz) !!!.

avatar
~Mieszkaniec
21.02.2024 11:41

A jaki jest sens reanimować białego trupa. Biały Domek.

avatar
~xxxx
22.02.2024 08:56

Nie ma sensu, ale radna Katarzyna wychodziła sobie u konserwatora nakaz reanimacji, który został nałożony na miasto

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl