TworzymyGłos Regionu

reklama

Blisko 50 „terytorialsów” złożyło przysięgę wojskową we Wschowie. „Zawsze gotowi, zawsze blisko”

Sobota, 25 maja 2024 o 13:48, aktualizacja Sobota, 25 maja 2024 o 14:25, autor: 13
Blisko 50 „terytorialsów” złożyło przysięgę wojskową we Wschowie. „Zawsze gotowi, zawsze blisko”

W sobotę, 25 maja, we Wschowie miała miejsce uroczysta przysięga wojskowa 50 nowych ochotników z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka. Wydarzenie to było okazją do wyrażenia wdzięczności za ich wkład w obronę ojczyzny oraz pomoc lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych.

Przysięga wojskowa 12WBOT na Rynku we Wschowie

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku pułkownikowi Dariuszowi Wyszkowskiemu przez dowódcę uroczystości, podpułkownika Tomasza Płotczyka. Po przeglądzie pododdziałów, odegraniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi na maszt, powitano zgromadzonych gości, w tym II Wicewojewodę Lubuskiego Tomasza Nesterowicza, Starostę Wschowskiego Waldemara Starostę i Wiceburmistrza Miasta i Gminy Wschowa Marka Kraśnego.

Przysięga wojskowa żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej była centralnym punktem wydarzenia. Po niej nastąpiły przemówienia, odczytanie rozkazu o wyróżnieniach oraz wręczenie odznaczeń. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów oraz złożenie meldunku o zakończeniu przysięgi.

Zobacz: Przez główne ulice maszerowali żołnierze! (RELACJA)

Płk. Dariusz Wyszkowski: „Podjęliście najwyższe zobowiązanie wobec ojczyzny i narodu”

Pułkownik Dariusz Wyszkowski, dowódca Dwunastej Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wyraził swoje zadowolenie z kolejnej przysięgi wojskowej:

„Niezwykle cieszy mnie fakt, że możemy spotkać się i wspólnie świętować kolejną przysięgę wojskową żołnierzy Dwunastej Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dziś jesteśmy tutaj, we Wschowie, miejscu o bogatej historii... Żołnierze, patrzę na was z dumą i mogę przyznać, że brygada wciąż rośnie w siłę. W tej chwili, po sześciu latach funkcjonowania, jest nas już ponad 2700 żołnierzy. Dzisiaj, składając przysięgę wojskową, staliście się częścią tej brygady. Jesteście gwarantem wolności i bezpieczeństwa” – powiedział pułkownik Wyszkowski.

Zobacz: Przez miasto przemaszerowali żołnierze. III Rajd na Wschowę (ZDJĘCIA)

Wojewoda Lubuski Marek Cebula: „Dziękuję za ten wspaniały przejaw patriotyzmu i odwagi”

W uroczystości wziął udział również II wicewojewoda lubuski, Tomasz Nesterowicz, który odczytał list od wojewody Marka Cebuli:

„W historii naszego kraju służba wojskowa zawsze stanowiła symbol oddania ojczyźnie i Polakom. Dla naszej narodowej tożsamości bezpieczeństwa jest to fundament, na którym opiera się nasza wspólnota i solidarność. Dlatego z głębokim szacunkiem i wdzięcznością chciałbym wyrazić uznanie dla wszystkich, którzy w przeszłości, obecnie i w przyszłości służyć będą w Wojsku Polskim. Służba, poświęcenie i odwaga są nieocenionym wkładem w obronę naszej ojczyzny i zapewnienie bezpieczeństwa naszym rodakom. Wszystkim żołnierzom dziękuję za ten wspaniały przejaw patriotyzmu i odwagi...” – napisał wojewoda Cebula.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Żołnierze wyrazili wdzięczność

Jeden z nowo zaprzysiężonych żołnierzy, w imieniu swoim oraz kolegów i koleżanek, podziękował przełożonym i rodzinom za wyrozumiałość i wsparcie podczas 16-dniowego szkolenia podstawowego:

„Składana przez nas dzisiaj przysięga to ogromny zaszczyt, ale przede wszystkim wyraz naszego najwyższego zobowiązania wobec ojczyzny. Mając kochające rodziny, przyjaciół, przełożonych, zobowiązujemy się naszą wzorową postawą przyczynić się do podniesienia wartości Wojska Polskiego...” – powiedział.

Rola i znaczenie Wojsk Obrony Terytorialnej

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, której patronem jest generał brygady Stanisław Taczak, jest jedną z głównych jednostek w kraju, skupiającą się na wsparciu lokalnych społeczności i ochronie granic. Brygada liczy już przeszło 2700 żołnierzy, a ich głównym zadaniem w tym roku jest szkolenie nowych rekrutów oraz ochrona granicy wschodniej.

Zobacz: Obchody 84. rocznicy „Wypadu na Wschowę” (RELACJA)

Nowo wcieleni żołnierze spędzili 16 dni na intensywnym szkoleniu podstawowym w koszarach 152. batalionu lekkiej piechoty w Krośnie Odrzańskim. Każdy dzień był wypełniony zajęciami z zakresu taktyki, topografii, pierwszej pomocy medycznej na polu walki oraz posługiwania się bronią. Żołnierze musieli także stawić czoła egzaminowi z pętli taktycznej, który był kluczowym sprawdzianem nabytych umiejętności.

Po złożeniu przysięgi, żołnierze będą kontynuować swoje szkolenie przez trzy lata. W pierwszym roku przechodzą szkolenie indywidualne, w drugim – specjalistyczne, a w trzecim następuje zgrywanie pododdziałów, co ma na celu osiągnięcie pełnej gotowości bojowej.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (13)

avatar

avatar
~Czytelnik
25.05.2024 15:38

Kiedys przysiega odbywala sie na terenie jednostki wojskowej dzis jezdza po wioskach

avatar
~MODA...Hi
25.05.2024 18:48

Czytelniku to jak widać tak nastała moda na " mundurowy patriotyzm " -Hi..!. Jak widać mamy takie sobie objazdowe przysięgi - bo jak widać nie ma na co w tym wojsku wydawać Naszego szmalu ( turystyczne przysięgi na koszt Suwerena) !.

avatar
~W...OW
25.05.2024 16:25

To Wschowa ma Jednostkę Wojskową ?

avatar
~kenza22
25.05.2024 17:07

Tak ,koszary mają koło starostwa.

avatar
~Były
25.05.2024 22:11

Wasza czwórka !? Która się wypowiedziała nigdy w życiu nie była w wojsku i na temat wojska niech się nie wypowiada. Jeżeli macie j..a ? ,to spróbujcie swoich sił .

avatar
~DO ( Były) ...
26.05.2024 12:54

NIE błaznuj ( Były) taki z ciebie ekspert od tych tematów jak " z koziej d ....... trąba ! " . Przysięga to poważna sprawa i dziwi mnie, ze ktoś z tego robi sobie " tanią pokazówkę " !. I to za nasze Publiczne Pieniądze !. I ten " cyrk" z tymi od " rekonstrukcji" - masakra !!!.

avatar
~Były
25.05.2024 22:17

Kiedyś młodzi ludzie albo mogli , albo musieli być mądrzejsi od.....!

avatar
~Były
25.05.2024 22:25

Szacunek dla młodych dziewcząt, kobiet ,małżonek,oraz chłopaków itd.

avatar
~Max
26.05.2024 10:16

A Ci dalej bawią się w wojsko,echhh...

avatar
~do-"Max"
27.05.2024 10:16

A, co im zostało jak tylko "pokazówki i ustawki" !. Przysięga na wyjeździe to jak wojsko pod namiotami , a nie w koszarach i poligonach !. Pytanie ; - co tam robią ci przebjerańcy ?.

avatar
~samo zachwyt +
26.05.2024 13:01

Do czego to doszło ; z tak poważnej sprawy jak przysięga żołnierzy JW jest wykorzystywana do "publicznego show " ???. Podobnie jak inni na tej stronie, ma pytanie ; - kto za to płaci i ile to kosztuje ?.

avatar
~Czytelnik
27.05.2024 13:34

Do BYLEGO.. TY myslisz ze w wojsku nie bylem ? Policz sobie 1073 w ,,łużyckiej brygadzie wop,, luban slaski i bylo przyjemnie miec przysiege w jednostce a nie na wiosce .

avatar
~GŁOSUJESZ <> DECYDUJESZ !
27.05.2024 16:41

Pytanie ; - komu to przeszło do głowy ?. - kim jest osoba/by, które to zorganizowały i na czyj koszt ?. - czy Suweren musi zawsze płacić za głupie czyjeś pomysły?. - czy ta tak zwana * rekonstrukcja jednej partii* wie w jakich i kiedy im wypada, a kiedy nie wypada czynić to czynią ?. - kto tej tak zwanej * rekonstrukcji JP* nadaje stopnie i w jakim celu to czyni, nie mówiąc o ich odznaczeniach ?. - nawet w czasach wojny walczący żołnierze nie dostają tylu odznaczeń i mianowań co oni w warunkach pokoju ?!. - kto za tym stoi i czy na tym ma polegać, ta tak zwana * rekonstrukcja* ? .

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl