Właściciel mieszkania
Podstawowa różnica pomiędzy lokalami na wynajem instytucjonalny a komunalny to właściciel nieruchomości. W pierwszym przypadku jest to firma, która zajmuje się finansowaniem i budową osiedla z mieszkaniami dopasowanymi do potrzeb rodzin. Na polskim ryku można spotkać realizacje w formułach np.:
- PAF, czyli Projekt Aktywny Fundusz — samorząd sprzedaje firmie grunt pod budowę lub wnosi go aportem do spółki celowej. Dzięki temu może ona samodzielnie zarządzać nieruchomością i np. ustalać stawki czynszu;
- PAG, czyli Projekt Aktywna Gmina — samorząd wnosi grunt aportem do spółki celowej, a firma zajmuje się finansowaniem i budową osiedla. Jednak ustalanie stawek czynszowych i skomercjalizowanie osiedla pozostają w gestii lokalnych władz. Ponadto samorząd powoli staje się właścicielem inwestycji, spłacając ją przez następne 25-30 lat.
Natomiast w przypadku mieszkań na wynajem komunalny ich właścicielem oraz zarządcą od samego początku jest samorząd. To on decyduje o stawkach na czynsz, a także o przyznawaniu lokali mieszkańcom.
Warunki dochodowe
Chcesz dostać mieszkanie komunalne? Twoje dochody nie mogą przekroczyć wyznaczonego pułapu. W Katowicach jest on ustalany przez Urząd Miasta. W 2022 roku nie mógł on być wyższy niż 130% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym w przeliczeniu na jednego członka rodziny.
Natomiast w przypadku mieszkań na wynajem instytucjonalny trzeba mieć zdolność czynszową. A zatem trzeba dostatecznie wysokie dochody, które zapewnią bezproblemowe opłacanie czynszu. Nie ma maksymalnego progu dochodowego, którego nie można przekroczyć.
Sposób przydzielania mieszkań
Gdy ubiegasz się o mieszkanie komunalne, otrzymasz 3 propozycje lokali przygotowane przez gminę. Po wybraniu jednego z nich możesz podpisać umowę. Jednak nie masz wpływu na to, w jakiej lokalizacji będą dostępne mieszkania ani jaki będą mieć metraż.
Chcesz mieć wpływ na wybór mieszkania na wynajem? Katowice to miejsce, gdzie powstało osiedle Nowy Nikiszowiec z nieruchomościami na najem instytucjonalny.
Przyczyny wypowiedzenia umowy
Mieszkania komunalne są przyznawane głównie osobom w trudnej sytuacji finansowej. Jeśli jednak lokatorzy zyskają prawo do innej nieruchomości, gmina wypowiada umowę najmu. Wtedy trzeba przenieść się do nowego miejsca.
W przypadku najmu instytucjonalnego jest inaczej. Nawet jeśli np. odziedziczysz mieszkanie po dziadkach w czasie korzystania z wynajętego mieszkania, firma nie wypowie Ci umowy. Nadal będziesz mógł przebywać w lokalu.
Choć najem komunalny i instytucjonalny są bardzo podobne, są to dwie rożne oferty, które zapewniają lokatorom inne prawa. Warto dokładnie zapoznać się z różnicami pomiędzy nimi, aby móc wybrać odpowiednią formę wynajmu dla siebie.