TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

4 różnice między najmem komunalnym a instytucjonalnym

Poniedziałek, 29 maja 2023 o 12:31, autor: 0
4 różnice między najmem komunalnym a instytucjonalnym

Nie masz wystarczająco dużo pieniędzy na zakup mieszkania na własność? A może twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska, aby udało się uzyskać kredyt hipoteczny? Rozważ wynajem lokalu komunalnego lub instytucjonalnego. Ich wspólną cechą jest niski czynsz, dzięki czemu comiesięczne opłaty nie obciążają domowego budżetu. Mimo to obie opcje znacznie się różnią. Poznaj cztery najważniejsze różnice!

Właściciel mieszkania

Podstawowa różnica pomiędzy lokalami na wynajem instytucjonalny a komunalny to właściciel nieruchomości. W pierwszym przypadku jest to firma, która zajmuje się finansowaniem i budową osiedla z mieszkaniami dopasowanymi do potrzeb rodzin. Na polskim ryku można spotkać realizacje w formułach np.:

  • PAF, czyli Projekt Aktywny Fundusz — samorząd sprzedaje firmie grunt pod budowę lub wnosi go aportem do spółki celowej. Dzięki temu może ona samodzielnie zarządzać nieruchomością i np. ustalać stawki czynszu;
  • PAG, czyli Projekt Aktywna Gmina — samorząd wnosi grunt aportem do spółki celowej, a firma zajmuje się finansowaniem i budową osiedla. Jednak ustalanie stawek czynszowych i skomercjalizowanie osiedla pozostają w gestii lokalnych władz. Ponadto samorząd powoli staje się właścicielem inwestycji, spłacając ją przez następne 25-30 lat.

Natomiast w przypadku mieszkań na wynajem komunalny ich właścicielem oraz zarządcą od samego początku jest samorząd. To on decyduje o stawkach na czynsz, a także o przyznawaniu lokali mieszkańcom.

Warunki dochodowe

Chcesz dostać mieszkanie komunalne? Twoje dochody nie mogą przekroczyć wyznaczonego pułapu. W Katowicach jest on ustalany przez Urząd Miasta. W 2022 roku nie mógł on być wyższy niż 130% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym w przeliczeniu na jednego członka rodziny.

Natomiast w przypadku mieszkań na wynajem instytucjonalny trzeba mieć zdolność czynszową. A zatem trzeba dostatecznie wysokie dochody, które zapewnią bezproblemowe opłacanie czynszu. Nie ma maksymalnego progu dochodowego, którego nie można przekroczyć.

Sposób przydzielania mieszkań

Gdy ubiegasz się o mieszkanie komunalne, otrzymasz 3 propozycje lokali przygotowane przez gminę. Po wybraniu jednego z nich możesz podpisać umowę. Jednak nie masz wpływu na to, w jakiej lokalizacji będą dostępne mieszkania ani jaki będą mieć metraż.

Chcesz mieć wpływ na wybór mieszkania na wynajem? Katowice to miejsce, gdzie powstało osiedle Nowy Nikiszowiec z nieruchomościami na najem instytucjonalny.

Przyczyny wypowiedzenia umowy

Mieszkania komunalne są przyznawane głównie osobom w trudnej sytuacji finansowej. Jeśli jednak lokatorzy zyskają prawo do innej nieruchomości, gmina wypowiada umowę najmu. Wtedy trzeba przenieść się do nowego miejsca.

W przypadku najmu instytucjonalnego jest inaczej. Nawet jeśli np. odziedziczysz mieszkanie po dziadkach w czasie korzystania z wynajętego mieszkania, firma nie wypowie Ci umowy. Nadal będziesz mógł przebywać w lokalu.

Choć najem komunalny i instytucjonalny są bardzo podobne, są to dwie rożne oferty, które zapewniają lokatorom inne prawa. Warto dokładnie zapoznać się z różnicami pomiędzy nimi, aby móc wybrać odpowiednią formę wynajmu dla siebie.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl