Na wniosek Starosty Waldemara Starosty oraz Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Adama Nowaka, Minister Rolnictwa Czesław Siekierski nadał odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” wybitnym przedstawicielom sektora rolnego. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Łukasz Bartkowiak, Anna Hajduk-Baruch, Mirosław Kmiecik, Andrzej Kopczyński, Michał Kurosz, Adam Kurpisz., Dariusz Sobczak, Andrzej Wasyluk.
Korzyści z członkostwa Polski w Unii Europejskiej
Konferencja była okazją do podsumowania dwóch dekad obecności Polski w strukturach unijnych. Adam Nowak podkreślił ogromne korzyści, jakie wynikają z członkostwa w UE: „Eksport polskich produktów rolno-spożywczych wzrósł dziesięciokrotnie, osiągając wartość 54 miliardów euro.” Wiceminister zaznaczał, że dzięki funduszom unijnym polska wieś przeżyła znaczącą modernizację, co przyczyniło się do poprawy jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich.
Polska w Unii Europejskiej - bilans zysków i strat
Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński zapytany o nastroje panujące w Polsce w latach 1998-2004 podczas starań o wejście do Unii Europejskiej odpowiedział: „Wtedy były dwie zasadnicze obawy polskiego społeczeństwa, które ja podzielałem. Pierwsza była cywilizacyjna, związana z sąsiedztwem z Niemcami. Obawiałem się, że niemiecka przewaga cywilizacyjna i gospodarcza może prowadzić do „wykupienia” Polski przez Niemcy. Dziś widzimy, że ta obawa się nie ziściła. Niemcy są zależne od polskiej gospodarki, a polski eksport do Niemiec przewyższa eksport francuski. To jest niebywały sukces. W kontekście bezpieczeństwa, obecność Polski w Unii Europejskiej jest gwarancją, że każdy atak na Polskę jest także atakiem na inwestycje międzynarodowe w naszym kraju. Drugą obawą była przyszłość polskiego rolnictwa. Dzisiaj widzimy, że dzięki Unii Europejskiej polskie rolnictwo stało się jednym z największych eksporterów żywności w Europie. To są osiągnięcia, o których 20 lat temu nikt by nie marzył”
Dobry czas dla Województwa Lubuskiego i Powiatu Wschowskiego
Obecność Polski w Unii Europejskiej przyniósł ogromne korzyści również dla regionu, o czym wspominał Poseł na Sejm RP Stanisław Tomczyszyn: „Dzięki funduszom unijnym zrealizowaliśmy wiele inwestycji infrastrukturalnych, modernizacji szkół i szpitali. Rozwój obszarów wiejskich był możliwy dzięki programom wsparcia, które umożliwiły modernizację gospodarstw rolnych i rozwój lokalnych społeczności”.
O pozytywach przynależności do UE i wpływie na lokalną społeczność mówił również Starosta Wschowski Waldemar Starosta: Przeprowadziliśmy wiele inwestycji w małych miejscowościach dzięki funduszom unijnym. W moim powiecie, który jest najmniejszym powiatem, przebudowaliśmy drogi, zbudowaliśmy kanalizację i zmodernizowaliśmy infrastrukturę dzięki środkom europejskim. Kiedyś wszystkie ścieki spływały do jeziora, teraz mamy porządnie zrobioną kanalizację. Nasze miejscowości rozwijają się, co jest efektem postępu cywilizacyjnego, jaki się dokonał. Byłem zawsze gorącym zwolennikiem tego, co tu się działo, szczególnie w tej Polsce lokalnej”.