TworzymyGłos Regionu

reklama

20 lat Polski w Unii Europejskiej: co dalej? Konferencja w Sławie z udziałem polityków

Sobota, 01 czerwca 2024 o 09:40, aktualizacja Sobota, 01 czerwca 2024 o 10:46, autor: 16
20 lat Polski w Unii Europejskiej: co dalej? Konferencja w Sławie z udziałem polityków

Na OSW "Janówka" w Sławie odbyła się konferencja z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Uroczystość była wyjątkowa, gdyż podczas niej odznaczono zasłużonych rolników oraz działaczy z sektora rolno-spożywczego, którzy swoją pracą przyczynili się do rozwoju polskiego rolnictwa. Adam Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podkreślił: „Dzięki ciężkiej i mądrej pracy osiągnęli sukces, a to odznaczenie jest symbolicznym podziękowaniem za ich wkład.”

Na wniosek Starosty Waldemara Starosty oraz Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Adama Nowaka, Minister Rolnictwa Czesław Siekierski nadał odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” wybitnym przedstawicielom sektora rolnego. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Łukasz Bartkowiak, Anna Hajduk-Paluch, Mirosław Kmiecik, Andrzej Kopczyński, Michał Kurosz, Adam Kurpisz., Dariusz Sobczak, Andrzej Wasyluk.

Korzyści z członkostwa Polski w Unii Europejskiej

Konferencja była okazją do podsumowania dwóch dekad obecności Polski w strukturach unijnych. Adam Nowak podkreślił ogromne korzyści, jakie wynikają z członkostwa w UE: „Eksport polskich produktów rolno-spożywczych wzrósł dziesięciokrotnie, osiągając wartość 54 miliardów euro.” Wiceminister zaznaczał, że dzięki funduszom unijnym polska wieś przeżyła znaczącą modernizację, co przyczyniło się do poprawy jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich.

Polska w Unii Europejskiej - bilans zysków i strat

Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński zapytany o nastroje panujące w Polsce w latach 1998-2004 podczas starań o wejście do Unii Europejskiej odpowiedział: „Wtedy były dwie zasadnicze obawy polskiego społeczeństwa, które ja podzielałem. Pierwsza była cywilizacyjna, związana z sąsiedztwem z Niemcami. Obawiałem się, że niemiecka przewaga cywilizacyjna i gospodarcza może prowadzić do „wykupienia” Polski przez Niemcy. Dziś widzimy, że ta obawa się nie ziściła. Niemcy są zależne od polskiej gospodarki, a polski eksport do Niemiec przewyższa eksport francuski. To jest niebywały sukces. W kontekście bezpieczeństwa, obecność Polski w Unii Europejskiej jest gwarancją, że każdy atak na Polskę jest także atakiem na inwestycje międzynarodowe w naszym kraju. Drugą obawą była przyszłość polskiego rolnictwa. Dzisiaj widzimy, że dzięki Unii Europejskiej polskie rolnictwo stało się jednym z największych eksporterów żywności w Europie. To są osiągnięcia, o których 20 lat temu nikt by nie marzył”

Dobry czas dla Województwa Lubuskiego i Powiatu Wschowskiego

Obecność Polski w Unii Europejskiej przyniósł ogromne korzyści również dla regionu, o czym wspominał Poseł na Sejm RP Stanisław Tomczyszyn: „Dzięki funduszom unijnym zrealizowaliśmy wiele inwestycji infrastrukturalnych, modernizacji szkół i szpitali. Rozwój obszarów wiejskich był możliwy dzięki programom wsparcia, które umożliwiły modernizację gospodarstw rolnych i rozwój lokalnych społeczności”.

O pozytywach przynależności do UE i wpływie na lokalną społeczność mówił również Starosta Wschowski Waldemar Starosta: Przeprowadziliśmy wiele inwestycji w małych miejscowościach dzięki funduszom unijnym. W moim powiecie, który jest najmniejszym powiatem, przebudowaliśmy drogi, zbudowaliśmy kanalizację i zmodernizowaliśmy infrastrukturę dzięki środkom europejskim. Kiedyś wszystkie ścieki spływały do jeziora, teraz mamy porządnie zrobioną kanalizację. Nasze miejscowości rozwijają się, co jest efektem postępu cywilizacyjnego, jaki się dokonał. Byłem zawsze gorącym zwolennikiem tego, co tu się działo, szczególnie w tej Polsce lokalnej”.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (16)

avatar

avatar
~Śmiech na sali !!!
01.06.2024 11:21

Konferencja bez waszego koalicjanta z powiatu wschowskiego ???. Nie wstyd wam za tą koalicję i to co nam tu imputujecie ?. Czy czasami wasz szef lokalnej partii pslu nie powinien być tak rozliczony za " złamanie zasad K15P" i wejście w lokalna koalicję z pisem w powiecie Wschowskim jak ten wasz członek onek pslu w Kaliszu ???.

avatar
~Śmiech na sali !!!
01.06.2024 11:23

Konferencja bez waszego koalicjanta z powiatu wschowskiego ???. Nie wstyd wam za tą koalicję i to co nam tu imputujecie ?. Czy czasami wasz szef lokalnej partii pslu nie powinien być tak rozliczony za " złamanie zasad K15P" i wejście w lokalna koalicję z pisem w powiecie Wschowskim jak ten wasz członek pslu w Kaliszu ???. Czy wasze wartości w Koalicji 15 października to tylko na pokaz i wybiórcze - jednych dotyczą innych z was NIE ???. Cynizm i Obłuda to wasza zaleta w tej kampanii ???. Nie dla pslu w powiecie i regionie do wyborów PE !!!!.

avatar
~SARKAZM plus
01.06.2024 11:42

jak widać co innego mówicie w koalicji K15P, a co innego w koalicji z piesm ( druga kadencja ) we Wschowskim Powiecie !. Kiedy jesteście wiarygodni ?. Czy dobrze się czujecie w koalicji z pisem i posłem Astem ?. Wiarygodność i Godność się liczy w tych wyborach do PE . Bez obłudy bo was w tych wyborach pis ogra !!!!

avatar
~Polexit
01.06.2024 22:01

Polexit!

avatar
~Do śmiech na sali
02.06.2024 14:34

Dla szefa PSL w województwie najważniejsze są stołki dla siebie i kolegów z partii. Ostatnio wywalczył stołki w Zarządzie Województwa i dyrektora w Wodach Polskich. Typowy karierowicz!

avatar
~Autor nieznany
03.06.2024 01:19

I co dalej? Podaj konkrety

avatar
~Janek
03.06.2024 01:21

A Kmiecikowi za co wyrozniennie??

avatar
~Gekon
03.06.2024 12:58

... za całokształt!

avatar
~Urszula Chudak
03.06.2024 10:48

do "do śmiech na sali". A skąd to zdziwienie? Proszę o wskazanie ugrupowania politycznego, które nie "odcina kuponów" po wygranych wyborach? I to na każdym szczeblu. Niedawno na antenie ogólnopolskiego radia, dziennikarze dworowali sobie z faktu zatrudnienia w resorcie ministra Sikorskiego, aż siedmiu wiceministrów spraw zagranicznych. Dla kontrastu podali, że cały rząd Szwajcarii, liczy ich mniej. Cóż, to jest cena istnienia koalicji, a w związku z tym - możliwości rządzenia.

avatar
~WIARYGODNOŚĆ ...
03.06.2024 12:14

Szanowna pani ( ~~ Urszula Chudak ) - biorąc pod uwagę z jakiej listy pani startowała w ostatnich wyborach do samorządu lokalnego (... i słuszna przegrana ...) jest pani tym swoim wpisem totalnie niewiarygodna !. Podobnie jak bytność lokalnego pisu w tej jakże przedziwnej - niewiarygodnej koalicji z pisem w Powiecie Wschowskim --- popieram określenie " śmiech na sali " !. Podobnie jak pani wpis !. Co innego mówi tak zwana wasza " trzecia droga "" będąc w koalicji z K15P, a co innego wasza partia pslu i lokalnej " trzeciej drogi " w koalicji z pisem w Naszym Powiecie !. I to jest szanowna pani - czy się to pani podobam i co pani tu nam imputuje... - jest " śmiech na sali " !. Faktów nie da się zamazać takimi wpisami jak pani i pani podobnych na zw.pl. !.

avatar
~do Urszuli Chudak
03.06.2024 15:13

Pani Urszulo, jeśli poseł, szef lubuskiego PSL rekomenduje na stanowisko dyr. Wód Polskich dyrektora departamentu Urzędu Marszałkowskiego, który 28 maja przeszedł w wieku 69 lat na emeryturę i rekomenduje równocześnie na stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej ZRRT SA, gdzie łączenie obu tych funkcji jest sprzeczne z prawem, to o czym tu dyskutować? PiS chociaż w takich sprawach robił pozory a tu gość , który 18 lat nosił torbę dla wice marszałka wchodzi na takie stanowiska?

avatar
~do wiarygodności
04.06.2024 19:13

i co pleciesz, że słusznie, że przegrała. Co byłaby złą radną? Ja tam na nią głosowałem. Słyszałem że w przyszłym tygodniu za jej sprawą odwiedzą nasze dzieciaki dwie ważne osoby z Warszawy. Nie tylko odwiedzą, ale ta reszta to się później okaże.

avatar
~pleciuga~
05.06.2024 05:21

Do ( ~ do wiarygodność ) - i vice versa !. I jakie to ma znaczenie, że ty coś tam coś tam z tym twoim głosowaniem ?. Hi---!.

avatar
~sami swoi ...
05.06.2024 09:44

Powiat Wschowski - powiatem klakierów, a w tle psl z własną " trzecią droga" w tle !. Towarzystwo wzajemnej adoracji - po wyborach zero w suwerenie i jego potrzebach !. Nie dla tych ludzi !.

avatar
~do pleciugi
05.06.2024 10:18

a ty co chciałeś napisać w swoim komentarzu? Bo z treści to absolutnie nic nie wynika. nawet wykrzykniki nie pomagają.

avatar
~Pytek:
05.06.2024 14:36

Do powyżej - a ty co ; uczulenie masz na " wykrzykniki" ?. Czy czasami ci nuda doskwiera ?. A może prawda dla was jest niewygodna ?. Przyjrzyj się waszej tej tak zwanej " trzeciej nogi" - a teraz UWAGA, będą te twoje ulubione wykrzykniki !!!!!! - hihi...!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl