TworzymyGłos Regionu

reklama

Poszukiwacze, archeologowie i konserwatorzy we Wschowie

Czwartek, 25 sierpnia 2016 o 11:18, aktualizacja Wtorek, 30 sierpnia 2016 o 16:02, autor: 0
Poszukiwacze, archeologowie i konserwatorzy we Wschowie

W dniach 10-11.08.2016 w siedzibie wschowskiego muzeum miała miejsce Międzyregionalna Komisja Rekomendacyjna, zorganizowana przez Stowarzyszenie Lubuska Grupa Eksploracyjna „Nadodrze”, przy współpracy z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Muzeum Ziemi Wschowskiej. 

Wydarzenie to było możliwe dzięki Funduszom Inicjatyw Obywatelskich. W skład komisji i gości wchodzili reprezentanci środowisk poszukiwaczy, archeologów, konserwatorów zabytków i muzealników z całego kraju, zaś celem spotkania było wypracowanie modelu działalności poszukiwaczy zrzeszonych w stowarzyszeniu, który byłby zgodny z obowiązującym prawem i mógłby wywierać pozytywny wpływ na kształtowanie wiedzy na temat historii lokalnej.

W spotkaniach brali udział m.in.: dr Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków; dr Piotr Dziedzic, dyrektor Lubuskiego Muzeum Wojskowego; dr Bartłomiej Gruszka z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu; Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu; Igor Murawski, prezes Europejskiej Rady na Rzecz Detektoryzmu (ECMD); Robert Wyrostkiewicz, redaktor naczelny portalu archeolog.pl; Marek Poznański, poseł na Sejm VII kadencji, członek Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154M. Koordynatorem rozmów był Piotr Frączak, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.  Wynikiem prac było zaproponowanie przez członków Stowarzyszenia „Nadodrze” tzw. „Modelu Lubuskiego”, czyli systemu działalności poszukiwaczy, który w ramach testowych ma zostać wprowadzony na terenie województwa lubuskiego.

Jednym z podstawowych założeń zaproponowanej koncepcji jest wydawanie certyfikatów, na podstawie odpowiednich egzaminów (przeprowadzonych przez komisję złożoną z przedstawicieli różnych środowisk tj. archeologowie i konserwatorzy zabytków), umożliwiających na określanych warunkach poszukiwanie metalowych przedmiotów, będących pozostałością ludzkiej aktywności - oczywiście z wyłączeniem obszaru stanowisk archeologicznych. W najbliższym czasie możemy się spodziewać szczegółowego przedstawienia zaproponowanego modelu.

Bartosz Tietz, MZW

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl