TworzymyGłos Regionu

reklama

II zjazd w Fundacji Geremka

Czwartek, 13 kwietnia 2017 o 10:45, aktualizacja Czwartek, 13 kwietnia 2017 o 10:58, autor: 12
II zjazd w Fundacji  Geremka

W miniony weekend tegoroczni stypendyści Fundacji Geremka po raz drugi spotkali się w Warszawie. Uczniowie m.in. zwiedzali stolicę, relacjonowali postępy zadanej dwa tygodnie wcześniej pracy, rozmawiali o wartości fotografii. Nauczyciele rozmawiali m.in. o różnych praktykach pracy ze źródłem historycznym, różnicach między pamięcią jednostkową a polifonicznym ujęciem historii, określali istotę pamięci historycznej. 

Niezapomniane wrażenia pozostawiły dwa punkty programu - „Król Lear” W. Szekspira w Teatrze Polskim oraz spotkanie z prof. Adamem Strzemboszem.

W rolę tytułowego króla wcielił się mistrz polskiej sceny - Andrzej Seweryn (dyrektor Teatru Polskiego). Doskonale oddał dumę, rozczarowanie, upadek i szaleństwo ojca, odtrąconego przez żądne nieograniczonej władzy córki.  Reżyser Jacques Lassalle (autor licznych inscenizacji w Comédie-Française), przykuł uwagę widowni  i wywołał silne emocje, uświadamiając, do jakiego okrucieństwa zdolny jest człowiek, gdy odrzuci związki rodzinne i wrażliwość.

Profesor Adam Strzembosz, wybitny prawnik, sędzia, wiceminister sprawiedliwości , pierwszy prezes Sądu Najwyższego i przewodniczący Trybunału Stanu opowiadał o swoich doświadczeniach. Zaimponował nam wiedzą, pamięcią i spokojem. Przypominał o dorobku „Solidarności” i po „Solidarności”. Przestrzegał przed manipulacją z lat 50-80, która obecnie się odradza. Uświadamiał, że solidarność wobec komunistów była znacznie łatwiejsza niż solidarność międzyludzka w podzielonym społeczeństwie. Warto wspomnieć, że prof. Strzembosz był wielokrotnie wyróżniany, m.in. w 2008 r. prezydent Lech Kaczyński przyznał mu Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski („za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność państwową i publiczną”), a w 2012r. prezydent Bronisław Komorowski – Order Orła Białego („w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla przemian demokratycznych w Polsce, za obronę zasad praworządności, godności i niezależności sędziowskiej w czasach PRL-u, za tworzenie państwa prawa w wolnej Rzeczypospolitej Polskiej”).

(tekst: Małgorzata Sobańska, zdjęcia: stypendyści)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (12)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl