Zwycięstwo, awans i rekord trasy

Poniedziałek, 08 sierpnia 2011 o 11:49, autor: 2

W miniony weekend kolejny sukces odniósł zawodnik LLKS Osowa Sień Rafał Matuszczak. Młody biegacz z Lginia zwyciężył w Mistrzostwach Polski w biegach górskich stylem anglosaskim i wywalczył awans na Mistrzostwa Świata w Albanii.

Rafał zwyciężając pobił rekord trasy. 8 km przebiegł w czasie 36,23 m. Zawody odbyły się w Ustrzykach Dolnych. - To był bardzo trudny bieg – mówi zawodnik klubu z Osowej Sieni –  Biegłem sam, bo kolejny zawodnik miał sporą stratę. Zaliczyłem też groźny upadek przy zbiegu. Na szczęście szybko pozbierałem się i udało mi się mimo to zwyciężyć. W Ustrzykach osobno biegli juniorzy młodsi do lat 17 i juniorzy do lat 19. 4 najlepsze czasy wywalczyły awans na Mistrzostwa Świata. Rafał Matuszczak biegł z młodszymi zawodnikami. Nad kolejnym zawodnikiem miał ponad 2 minuty przewagi. Od najlepszego juniora lepszy był o 30 sekund. – Znaliśmy już wyniki juniorów i wiedzieliśmy jak szybko trzeba pobiec – relacjonuje trener LLKS Osowa Sień – Po pierwszym zbiegu Rafał miał 15 sekund straty, po kolejnym miał już 15 sekundową przewagą, na ostatnim zdarzył mu się ten nieszczęsny upadek, a mimo to nadrobił kolejne 15 sekund. Trasa biegu była bardzo wymagająca, najtrudniejszy był stromy zbieg, na którym przewrócił się nasz lekkoatleta. Na szczęście tego dnia było sucho. Zawodnikom doskwierał za to 30 stopniowy upał. Srebrny medal i awans do Mistrzostw Świata wśród seniorów wywalczył . Niestety Magdzie do awansu zabrakło 37 sekund. Zawodniczki rywalizowały na trasie 4 km. Mistrzostwa w Albanii odbędą się we wrześniu. – Pobyt finansuje Światowy Związek Lekkoatletyki, dojazd musimy sfinansować sobie sami. Będziemy więc teraz gorączkowo szukać sponsorów – mówi trener lekkoatletów z Osowej Sieni. – Niedługo rozpoczynam przygotowania. Wyjadę m.in. na obóz do Zakopanego. Na razie odpoczywam. Zawody były wyczerpujące, swoje zrobiła też 15 godzinna podróż – podsumowuje Rafał Matuszczak.