TworzymyGłos Regionu

reklama

Żuraw TV - Pierwsza na świecie transmisja z gniazda żurawia

Środa, 11 kwietnia 2018 o 15:10, aktualizacja Poniedziałek, 16 kwietnia 2018 o 13:49, autor: 4
Żuraw TV - Pierwsza na świecie transmisja z gniazda żurawia

W ubiegłym roku uruchomiono projekt edukacyjny www.zurawwlesie.pl z dostępną transmisją online z gniazdowania żurawia. Stało się tak za sprawą wschowianina i pasjonata Piotra Dziełakowskiego, organizacyjnego wsparcia Nadleśnictwa Włoszakowice, naukowej opieki Uniwersytetu Zielongórskiego i technicznej opieki firmy KAJA KOMPUTER. W tym roku projekt powtórzono i od 31 marca ponownie można obserwować życie żurawi w okresie gniazdowania.

Uruchomieniu transmisji OnLine z kamery obserwującej żurawią rodzinę po raz drugi, towarzyszyła już mniejsza trema w sprawach technicznych, ale najważniejsze dla naszego przedsięwzięcia elementy realizacji projektu były równie nieprzewidywalne, jak w roku ubiegłym.

Jednak sprzyjające warunki środowiskowe, zebrane w pierwszym roku doświadczenie, pomysł, pasja i ogromna wiedza Piotra Dziełakowskiego oraz udzielone wsparcie organizacyjne Nadleśnictwa Włoszakowice, naukowa opieka Uniwersytetu Zielonogórskiego, i zoptymalizowane rozwiązania techniczne opracowane przez firmę KAJA Komputer ze Wschowy, złożyły się na pierwszy sukces II edycji „ŻurawTV”. Od 31 marca można ponownie obserwować życie żurawi w okresie gniazdowania.

Aby projekt był kontynuowany, konieczne było rozwiązanie wielu problemów organizacyjnych i technicznych. Realizacji jednak by nie było gdyby nie inwestycja przeprowadzona kilka lat temu przez Nadleśnictwo Włoszakowice polegająca na doprowadzeniu wody do ulegającego degradacji bagna leśnego na terenie gminy Wschowa. W efekcie tej inwestycji na objęty nią teren wróciło wiele gatunków ptaków – między innymi obserwowane żurawie.


Jest to prawdopodobnie pierwsza na świecie czynna kamera online obserwująca gniazdo żurawia, a materiał (obraz i dźwięk) zarejestrowany przez nią będzie przedmiotem badań naukowych, którymi zajmie się Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. W tym roku kolejnym wyzwaniem będzie wydłużenie czasu obserwacji o godziny nocne.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń z gniazda żurawia na stronie: www.zurawwlesie.pl.

Transmisja powinna być prowadzona do czasu opuszczania gniazda przez ptaki – przypuszczalnie do końca kwietnia, ale w dziale ARCHIWUM będą dostępne najciekawsze wydarzenia zarejestrowane przez kamerę w czasie obecności dostojnych lokatorów.

(tekst: Krzysztof Jasek)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Aga
13.04.2018 06:46

Piękne te żurawie fajnie że można je poobserwowac

avatar
~Gość
13.04.2018 15:26

Świetny pomysł; przyjemne (dla oka) z pożytecznym (dla ornitologów)!

avatar
~hz
16.04.2018 07:24

Super -:)

avatar
~ja
24.04.2018 18:42

Podziwiam pracę i zaangażowanie wszystkich w filmowaniu żurawi. Super sprawa . Ja odlądam codziennie i lepsze to niż sejm.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl