1 września 2010 roku minęły cztery lata odkąd zarządzanie Szpitalem przejęła spółka Nowy Szpital.
W momencie rozpoczynania przez spółkę działalności we wschowskim szpitalu – stan oddziałów pozostawiał wiele do życzenia. Zadłużona, publiczna placówka nie miała możliwości przeprowadzenia jakichkolwiek remontów, przez co z roku na rok oddziały stawały się co raz bardziej zaniedbane.
Nowe zasady zarządzania, które wprowadzono poskutkowały tym, że teraz Szpital rozwija się i z myślą o pacjentach przeprowadzone są korzystne zmiany, które mają na celu polepszenie jakości i standardu obsługi pacjentów.
W ciągu minionych czterech lat zostały przeprowadzone długo oczekiwane remonty.
Jako pierwszy został całkowicie zmodernizowany oddział ginekologiczno - położniczy. Sale w których przebywają pacjentki są przytulne i kolorowe. Klimatyzowana sala porodowa wyposażona jest w nowoczesne łóżko porodowe i specjalistyczne stanowisko do resuscytacji noworodka. Istnieje możliwość porodu rodzinnego, który co warto podkreślić, jest nieodpłatny. Każde dziecko, tuż po narodzinach, ma wykonane przesiewowe badanie słuchu, co pozwala w porę zapobiec rozwojowi ewentualnej wady. Wszystkie kobiety, u których wystąpią problemy z laktacją, mogą skorzystać z usług poradni laktacyjnej.
Z myślą o przyszłych mamach i ich przygotowaniu do porodu, w szpitalu działa nieodpłatnie Szkoła Rodzenia, w której mogą uczestniczyć mamy od 25 tygodnia ciąży. Kobietom w zajęciach mogą towarzyszyć bliskie osoby. W ramach programu zajęć prowadzone są ćwiczenia gimnastyczne przygotowujące do porodu, a także wykonywane po porodzie. Przyszłe mamy poznają techniki karmienia piersią, oraz sposoby pielęgnacji noworodka.
Poza nauką ćwiczeń relaksacyjno – oddechowych prowadzone są również zajęcia uczące masażu kobiety ciężarnej, rodzącej oraz noworodka.
Szkoła Rodzenia wyposażona jest w sprzęt służący do prezentacji wiadomości teoretycznych, a także ćwiczeń praktycznych i gimnastycznych (fantom noworodka, ubranka niemowlęce, wanienka, koce, piłki, worki ssako).
Po oddziale ginekologiczno – położniczym przyszedł czas na kompleksowy remont Pracowni Diagnostyki Obrazowej i oddziału chirurgii ogólnej, następnie odnowiono pracownię rehabilitacji, która została przeniesiona do zmodernizowanych, dawnych pomieszczeń magazynowych pod oddziałem wewnętrznym. W ostatnim czasie wyremontowano także hospicjum stacjonarne i (częściowo) Zakład Opiekuńczo – Leczniczy. W odnowionej części właśnie tego zakładu powstała sala dla pacjentów potrzebujących przewlekłej wentylacji mechanicznej.
Mimo, iż finansowanie świadczeń zdrowotnych, szczególnie w województwie lubuskim została zmniejszone, udało się zakupić nowy sprzęt: aparat RTG, USG z możliwością badania przepływów, a także analizator biochemiczny, laparoskop, histeroskop, cyfrowy sprzęt endoskopowy (kolanoskop i gastroskop), pompy infuzyjne, ssaki, koncentraty tlenu, aparat KTG, aparat do znieczulania, respirator transportowy, zestaw do prób wysiłkowych, kardiomonitory. W ostatnim czasie została zakupiona ze środków własnych szpitala karetka specjalistyczna.
Dzięki współpracy z władzami samorządowymi Szpital korzysta z zakupionego przez Starostwo Powiatowe Ambulansu, który obecnie stacjonuje w Sławie.
W 2008 roku, decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia został zamknięty oddział pediatryczny. Dziś odbywa się tam remont , po którym właśnie w to miejsce ma zostać przeniesiony oddział wewnętrzny.
Dobrą wiadomością dla pacjentów wschowskiego Nowego Szpitala, będzie fakt, że obok dotychczasowych poradni funkcjonujących na terenie szpitala (wykaz wszystkich poradni pod artykułem), pojawiły się nowe – kardiologiczna, reumatologiczna i leczenia bólu, a w 2011 roku ma zostać otwarta poradnia okulistyczna. Warto podkreślić, że czas oczekiwania na wizytę jest naprawdę krótki!
Od niedawna jednostka współpracuje ze Stowarzyszeniem Amazonki Warszawa – Centrum, oraz firmą Avon, uczestnicząc w programie profilaktyczno – edukacyjnym „Gabinety z różową wstążką”.
Myślę, że wielu z nas dzisiaj pamięta emocje i obawy związane z przyszłością zadłużonego wschowskiego szpitala. Teraz jednak okazuje się, że prywatyzacja przyniosła jednak wiele pozytywnych zmian. Sam szpital ocenia swoją misję jako zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i budowanie zaufania wśród swoich obecnych i przyszłych pacjentów, poprzez dostarczenie wysokiej jakości usług i budowanie zaufania do instytucji jaką się stał na przestrzeni ostatnich czterech lat.
Działalność Nowego Szpitala jest doskonałym przykładem na to, iż rozsądne inwestycje pociągają za sobą ogromne korzyści.
Wykaz poradni działających przy Nowym Szpitalu we Wschowie:
Poradnia Alergologiczna tel.: 65 540 27 61 wew. 387
Poradnia Chirurgii Ogólnej tel.: 65 540 27 61 wew. 363
Poradnia Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej tel.: 65 540 27 61 wew. 363
Poradnia Zdrowia Psychicznego tel.: 65 540 27 61 wew. 387
Poradnia Terapii Uzależnień tel.: 65 540 27 61 wew. 387
Poradnia Urologiczna tel.: 65 540 27 61 wew. 387
Poradnia Leczenia Bólu tel.: 65 540 27 61 wew. 387
Poradnia Reumatologiczna tel.: 65 540 27 61 wew. 387
Poradnia Kardiologiczna tel.: 65 540 27 61 wew. 387
Poradnia Ginekologiczno – Położnicza i Patologii Ciąży tel.: 65 540 27 61 wew. 365
Ale brak malutkiego oddzialiku pediatrycznego to MASAKRA!!! Żeby trzeb było po nocy jeździć z malutkim dzieckiem do Głogowa czy Góry to porażka. A jak ktoś nie ma auta? Z punktu widzenia rodzica małych dzieci to szpital bez oddziału dziecięcego jest niepotrzebny. Jak spółce się to nie opłaca to może Gmina i Powiat by się do tego dołożyły.
Zgadzam sie z poprzedniczka,sama musialam jechac z 2 mc dzieckiem do Glogowa bo Wschowa nie ma takiego oddzialu:( Niech Powiat pomysli faktycznie nad otworzeniem spowrotem oddzialu Dzieciecego to potrzebne....
Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl