TworzymyGłos Regionu

,,Zatrudniona kancelaria, moim zdaniem, nie posiada dostatecznej wiedzy z zakresu prawa samorządowego"

Piątek, 02 grudnia 2016 o 16:28, aktualizacja Poniedziałek, 05 grudnia 2016 o 16:47, autor: 35 3228
,,Zatrudniona kancelaria, moim zdaniem, nie posiada dostatecznej wiedzy z zakresu prawa samorządowego

Czym kierowała się pani burmistrz, wybierając kancelarią adwokacką z Wrocławia, która w 2016 roku zajmowała się obsługą prawną wschowskiego Urzędu? Czy ta sama kancelaria w 2017 roku również będzie pracowała dla gminy? A jeżeli tak, to jakie kryteria stosuje Urząd przy wyborze obsługi prawnej, skoro zdaniem przewodniczącej Rady Miejskiej we Wschowie, obecna kancelaria nie posiada dostatecznej wiedzy z prawa samorządowego. - Pytała na ostatniej sesji Rady Miejskiej we Wschowie Hanna Knaflewska-Walkowiak. Burmistrz Danuta Patalas odpowiadając, zapewniała, że dokonując wyboru, kieruje się procedurami zgodnymi z prawem.

- Czy burmistrz zamierza zlecić usługi prawnicze w 2017 roku tym samym prawnikom, którzy pracowali w 2016 roku - dopytywała przewodnicząca Rady Miejskiej we Wschowie - jaka zasada, jaka procedura zostanie zastosowana przy wyborze obsługi prawnej Urzędu na 2017 rok. Obecnie zatrudniona kancelaria, moim zdaniem, nie posiada dostatecznej wiedzy z zakresu prawa samorządowego.

Hanna Knaflewska-Walkowiak wnioskowała o udostępnienie kopii umowy z kancelarią i odpowiedź na pytanie, czy oprócz wynagrodzenia, wynikającego z umowy, prawnicy pobierają dodatkowe pieniądze za reprezentowanie gminy na przykład w sprawach sądowych.

- Jestem krótko burmistrzem - odpowiadała Danuta Patalas - i staram się, żeby wszystkie procedury były zachowane, bo ja jako burmistrz odpowiadam za to. Nie mogę pozwolić sobie na to, żeby procedury nie były zachowane. W związku z tym, zgodnie z prawem, wszystkie procedury zostały zachowane. Jest umowa, a pani sekretarz gminy ma umowę w rejestrze.

Jak wynikało z odpowiedzi pani burmistrz umowa z kancelarią zostanie udostępniona przewodniczącej Rady Miejskiej.

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (35)

avatar

avatar
~Adaś
02.12.2016 17:17

I znowu to samo .......... zwykłe zapytanie radnej ( jest obecnie w randze przewod. RMiG) , a burmistrz robi wrażenie "okaleczonej" ? no jakby została "ugodzona" , że ktoś śmie coś od niej "żądać" , jest tym tak zaskoczona , że od razu odpychająca . Ta kobieta nie ma "ciepła" do drugiej strony , Ona nie ma i nie potrafi stworzyć kontaktu bezpośredniego , nawet zdania nie musi kończyć żeby zwiększyć dystans , oschłość niweczy tzn . przyjażń petent & urzędnik. A tylko pytanie pójdzie "za daleko ......" - to koniec dobroci , ........ czy ktoś kiedyś powiedział , że ta Pani uczyła dzieci ?? .... o zgrozo .. Adaś

avatar
~:/
02.12.2016 18:16

A mają pojęcie o prawie pracy?

avatar
~wschowianka
02.12.2016 18:23

Na litość boską .Tej naszej pani burmistrz to tylko skrzydełka anioła przyczepić taka biedna ,osaczana z każdej strony pytają ,czepiają no co oni od niej chcą ?:))Niech się pani przestanie ośmieszać to nie szkoła, ani przedszkole. ani piaskownica ani, pierogarnia, ani kawiarnia.Skoro tak pani przestrzega tego prawa i tak dobrze je pani zna?Tu nie ma PRAWA być pani ciągłą męczennicą.

avatar
~Gekon
02.12.2016 18:23

Na jakiej zasadzie ta sama kancelaria obsługuje Spółkę Komunalną Wschowa?

avatar
~ham
02.12.2016 19:10

Mnie nie interesują duperelki jakimi zajmują się radni ( najgorsza rada w historii miasta) mnie interesują konkrety a one są : Miasto nie jest zadłużane,6 milionów na 2 szkoły i przedszkola,zmniejsza się zadłużenie miasta.

avatar
~Do Gekona
02.12.2016 19:37

Ta kancelaria obsługuje jeszcze po " znajomości " panią Elę ze Szlichtyngowej .

avatar
~Do Gekona
02.12.2016 19:45

Ta kancelaria obsługuje spółkę Komunalną w sprawach prawnych a dodatkowo zostali powołani do rady nadzorczej i z tego tytułu pobieraj dodatkowe wynagrodzenie z tego tytułu . Żeby była jasność z mojej wypowiedzi owi prawnicy pobierają dwa wynagrodzenia za to że od czasu do czasu coś tam napiszą w biurze i za to że od czasu do czasu zbiorą się jako rada nadzorcza Spółki Komunalnej . To jest dopiero fucha do pozazdroszczenia , większość zysków idzie na ich wypłaty .

avatar
~wesoły romek
02.12.2016 20:01

Zlituję się nad panią pani burmistrz bo po wysłuchaniu pani wypowiedzi zakręciła mi się łezka w oku . Jak można być takim nie uprzejmym dla pani pracy i uczciwości przez tych tu piszących . To skandal i zapewne brak obiektywizmu . Przecież wiadomo że nie można wszystkiego ogarnąć przez te dwa i pół roku ? . Przecież ja też nie ogarniam tego wszystkiego co pani opowiadała co zrobi i naprawi . Ale powoli damy radę we dwoje odświeżyć sobie pamięć i zregenerować skołatane nerwy . Jak by pani mogła zaglądnąć wpisy sądu rejestrowego spółki to tam stoi jak byk tego co pani akurat potrzebuje o tych mecenasach z Wrocławia . A ja ze swojej strony zajmę się w poszukiwaniu rodziny , a może stworzę dla pani drzewo genealogiczne . Razem damy radę przyrzekam pani .

avatar
~Błażej Rajman
02.12.2016 21:57

Jaki ciekawy temat poruszony. Już szykowałem podobne pytanie na następną sesję w Szlichtyngowej.

avatar
~pytek...
02.12.2016 22:36

Czy to nie Rada Miasta jest organem władzy, a UMiG na czele z panią Burmistrz organem administracyjnym ? Czy to nie pani Burmistrz ma się rozliczać przed Radą Miasta ze swojej niekompetencji w zarządzaniu naszym mieniem? Czy prawnicy z Wrocławia nie powinni w tym zakresie przeszkolić panią Burmistrz, chyba że sami maja w tym zakresie braki ? Zdziwienie budzi fakt, że dopiero tak późno - i to po takich stratach poniesionych przez złe zarządzanie naszym mieniem - pani Przewodnicząca RM raczyła zainteresować się tym problemem. Po części za ten bałagan obsługi prawnej i dublowanie przez nich stanowisk jest po części również odpowiedzialna RM. Pytanie: kiedy pani Burmistrz i jej V-ce poniosą z tego tytułu stosowne konsekwencje w postaci obniżki ich zarobków. Kto wyrówna mieszkańcom Wschowy straty poniesione w wyniku złego zarządzania naszym mieniem??? Pani Burmistrz, to mieszkańcy Wschowy SĄ SUWERENEM - i to oni żądają - nie proszą - aby pani należycie wykonywała swoje obowiązki. Obejmując to stanowisko powinna pani mieć tą świadomość. To pani jest dla nas - DL SUWERENA.

avatar
~Kaha
03.12.2016 08:04

@ ham: a kredyt na Burning Sun Festival???

avatar
~EKONOM
03.12.2016 09:01

Do pytka nie interesują cię problemy ekonomiczne tylko duperelki i ploty EKONOMICZNIE GMINA JEST ZARZĄDZANA DOBRZE

avatar
~biegły rewident
03.12.2016 09:36

Ja myślę że już nadszedł najwyższy czas zrobić w ratuszu audyt i to taki z prawdziwego zdarzenia . Ci " mecenasi " z Wrocławia pobierają z różnych źródeł ( ratusz ,CKiR ,S.K ) lekko licząc 50 tyś miesięcznie . Poprzedni mecenas zatrudniony w ratuszu zarabiał mniej i był bardziej skuteczny od tych co są teraz . A co do umów to trzeba przyglądnąć się bardzo dokładnie bo jak wiadomo one na początku kadencji były zmieniane jak rękawiczki w zależności od potrzeb i sytuacji w ratuszu . Wiadomo było że przed referendum też kombinowali i czyszczono już papiery w razie przegranej . Tak że najskuteczniej będzie można ocenić mecenasów po dokładnym audycie .

avatar
~poinformowany
03.12.2016 09:47

Pani Haniu tylko audyt w tym ratuszu da wiarygodną odpowiedz na te pani pytanie ale jeszcze wyjdą inne kwiatki tak skrzętnie ukrywane przez obu burmistrzów . Tam dopiero się dowiemy o " kulisach władzy " . Niech pani jeszcze zapyta o te klomby za 80 tyś zł które stały przed ratuszem raptem miesiąc czasu , przecież to są kwiaty jednoroczne a pieniądze wyrzucono dosłownie w błoto kupując je pod koniec lata . Niech pani zapyta tą ze S.K kto jej kazał zrobić taki prezent i co teraz jest z tymi zeschłymi klombami i gdzie one są .

avatar
~do Ekonom
03.12.2016 10:50

Myślę że jesteś z tego powodu bardzo szczęśliwy , opierasz swoją wiedzę na opowiastkach z kosmosu . A co będzie jak prawda wyjdzie z dokumentów ? . Będziesz bardzo zawiedziony ? . Ty człowieku zejdź na ziemię i przestań bujać w obłokach ! . Coraz to nowe fakty wychodzą w zarządzaniu ratusza a on jest szczęśliwy że ratusz dobrze pracuje ! . A co dotychczas gmina takiego dobrego zrobiła i czy gmina w coś zainwestowała . Rozejrzyj się na ulice i chodniki na obrzeżach miasta . Inne gminy inwestują miliony a nasza tylko tysiące zł . Przecież pobory ratusza są o wiele większe niż inwestycje i remonty bieżące prowadzone w mieście . No to jest dobry wyznacznik dla burmistrzów , tak myślisz Ekonomie .

avatar
~kaja
03.12.2016 11:40

przyznaję prawnicy to porażka byłam u dwóch i żaden nie potrafił mi pomóc nie mają pojęcia chyba o niczym bo w najprostszej sprawie nie pomogli żadnej porady żadnego pisma nic

avatar
~Gekon
03.12.2016 13:25

Mamy we Wschowie nieudany dyrektoriat (Patalas &Czopek) miernych radnych większości rządzącej, sparaliżowany aparat administracyjny, nepotyzm w SK. Jak patrzę na nagrania z sesji widzę, że władza jest w głębokiej politycznej defensywie, co nie dziwi, przecież przewiduje przegrane kolejne wybory. W efekcie pragnie wykorzystać najbliższe dwa lata do zabezpieczenia się finansowego. Identycznie postępują okołogminni usługobiorcy możliwe iż nawet wspomniani prawnicy. Niech radni zarządają audytu zewnętrznego finansów gminy, np. NIK!

avatar
~Pani Burmistrz Patalas
03.12.2016 15:05

Audyt to trzeba zrobić pod kątem nepotyzmu i kolesiostwa w gminie i SK. Pytam wprost. Ilu członków rodziny pani Burmistrz Patalas pracuje w Sk? Ilu członków swojej rodziny zatrudniła pani prezes Janik w Sk? Ilu członków swojej rodziny zatrudnił w Sk pan prokurent Sąsiadek? Już nie mówiąc o klanie Przybylskich i znanej kancelarii z Wrocławia. Ustąp dobrowolnie kobieto i wstydu sobie oszczędź. Jak się skończy twoje burmistrzowanie to ze wstydu będziesz musiała się ze Wschowy wyprowadzić. Strach będzie Cię ogarniał przed wyjściem na ulicę. To tylko dobra rada. Ustąp.

avatar
~Do Kaja
03.12.2016 18:42

Ci prawnicy nie mieli i nie mają zielonego pojęcia o administracji i prawie pracy . Przecież oni za duże pieniądze wypłacane przez ratusz , S.K i CKiR zaczęli się uczyć dopiero zawodu . Jak można przegrać ponad dwadzieścia różnych procesów i odwołań . Pierwszy lepszy prawnik jest w stanie ocenić już na samym początku na oko czy dana sprawa jest do wygrania . Już więcej wiedzy i umiejętności mają ci zatrudnieni aplikanci niż ci obaj mecenasi razem wzięci . A poza tym nikt dobry nie świadczy usług w tak małym grajdołku bo ma większe perspektywy rozwoju we Wrocławiu . Właśnie poznałaś ich co oni potrafią ? . Takie pisma to tylko formalność na ich wiedzę . Dziwi mnie to że pisma takie mają swoje wzory i wystarczy powstawiać co trzeba dla danej osoby i pismo gotowe . Albo lenie śmierdzące albo nieuki do kwadratu , innej możliwości nie widzę .

avatar
~czytelnik
03.12.2016 18:59

Co za jad tutaj! Pytam tylko, co takiego dobrego było za poprzednika i czy wszystko było takie "prawe i sprawiedliwe"...

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl