Najpopularniejsze rodzaje zmian skórnych
Do najczęstszych, a zarazem najmniej pożądanych zmian skórnych zaliczamy:
Zaskórniki
Zaskórniki powstają na skutek zaczopowania porów skóry zalegającym sebum, ale także zanieczyszczeniami pochodzącymi z powietrza lub resztek makijażu. Mogą przyjmować formę zamkniętą lub otwartą. Najczęściej są one zmorą osób posiadających skórę tłustą lub mieszaną.
Pryszcze
To zmiany trądzikowe charakteryzujące się obecnością stanu zapalnego (co odróżnia je od zaskórnika), obrzękiem i nagromadzeniem treści ropnej.
Przebarwienia
Przebarwienia skórne mogą pojawiać się na skutek ekspozycji na działanie promieni UV, wyciskania zmian trądzikowych, czy też w przebiegu chorób hormonalnych. Ich przyczyną jest miejscowa kumulacja melaniny – barwnika skóry.
Włókna łojowe
Włókna łojowe są często mylone z wągrami, jednak warto podkreślić, że są czymś zupełnie innym. Cechują one nawet zadbane, zdrowe cery i pojawiają się najczęściej na nosie. Jest to treść łojowa wydobywająca się z porów, najczęściej o jasnym kolorze. Przeczytaj więcej na temat zaskórników na nosie: https://swiat-kosmetykow.pl/zaskorniki-na-nosie.
Pękające naczynka
Osoby z wrażliwą skórą często borykają się z „pajączkami”, czyli małymi krwawymi zmianami, które powstają na skutek skrajnych temperatur, substancji drażniących czy nawet spożywania niektórych produktów.
Jak skutecznie walczyć ze zmianami na skórze?
Jak pozbyć się niepożądanych zmian skórnych? Oto kilka wskazówek, które na pewno ci pomogą!
Zmiany związane z trądzikiem
Jeśli twoim problemem jest trądzik i zaskórniki, podstawą twojej pielęgnacji musi być porządne oczyszczanie. Dwa razy dziennie myj twarz pianką lub żelem, który usunie z niej zanieczyszczenia i odblokuje pory. Po umyciu twarzy zastosuj serum oraz dopasowane kremy.
Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki na zaskórniki? W składach poszukuj kwasu salicylowego, cynku, siarki, niacynamidu, retinolu. Substancje te fantastycznie odblokowują pory. Nie zapomnij jednak, że nawet skóra tłusta potrzebuje nawilżenia. Twoje kremy do twarzy powinny mieć lekką konsystencję, a jednocześnie zawierać składniki zapobiegające utracie wody – np. kwas hialuronowy, panthenol, koenzym Q10.
Przebarwienia
Najlepszym sposobem na domową walkę z przebarwieniami będzie stosowanie kosmetyków z łagodnymi kwasami w niskich stężeniach. Dobrym wyborem okaże się kwas salicylowy, migdałowy czy glikolowy. Serum lub krem z takimi składnikami po pewnym czasie na pewno przyniosą oczekiwane efekty. Z przebarwieniami upora się także witamina C.
Pękanie naczynek
Jeśli masz cerę naczynkową, wprowadź do swojej pielęgnacji kosmetyki, które wpływają pozytywnie na kondycję naczyń krwionośnych. Produkty z witaminą C, arniką czy bluszczem wzmacniają naczynka i zapobiegają ich pękaniu. Jednocześnie używane przez ciebie produkty nie powinny zawierać alkoholu. Uważaj także z kwasami kosmetycznymi oraz peelingami ziarnistymi.
Zaplanowana pielęgnacja – sposób na piękną skórę
Większość zmian skórnych możesz znacząco zmniejszyć, stosując odpowiednią, rozłożoną w czasie pielęgnację. Jeśli szukasz więcej porad na temat troski o skórę, koniecznie zajrzyj na bloga Świat Kosmetyków: https://swiat-kosmetykow.pl/twarz. Znajdziesz tu mnóstwo cennych wskazówek, dzięki którym poprawisz stan swojej cery w domowym zaciszu.