TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zasady gry w siatkówkę

Sobota, 24 lutego 2024 o 14:16, autor: 0
Zasady gry w siatkówkę

Siatkówka od dawna uznawana jest za jeden z naszych sportów narodowych. Tylko w ciągu ostatniej dekady nasza drużyna zdobyła 3 medale na MŚ, a aktualnie jest Mistrzem Europy. Do tego zespołu z naszej ligi świetnie radzą sobie w europejskich pucharach. Sporo osób ogląda siatkówkę przed TV, a na mecze obu reprezentacji bilety wyprzedają się niczym świeże bułeczki. Czy jednak wiecie, jak w ogóle wyglądają zasady gry w siatkówkę? W naszym tekście postaramy się nieco przybliżyć historię i najważniejsze zasady tej gry.

Krótka historia siatkówki

Zanim przejdziemy do głównego tematu artykułu i omówimy zasady siatkówki, warto przyjrzeć się historii tej dyscypliny sportowej. Narodziła się ona pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, a jej pomysłodawcą był William G. Morgan. Pierwszy oficjalny mecz rozegrano w 1895 roku, a w następnym spisano podstawowe zasady tej gry. Początkowo były one nieco chaotyczne, gdzie nie mieliśmy określonej liczby zawodników na boisku czy też reguły 3 odbić. Dopiero w 1920 roku wprowadzono znane do dziś 3 odbicia. O wiele wcześniej, bo w 1900 roku stworzono oficjalną piłkę do tej gry. W 1947 roku założona zostaje FIVB, czyli działająca do dziś Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej, a jednym z jej założycieli była Polska. W II połowie XX wieku odbywają się pierwsze ME i ME, a od 1964 roku siatkówka stała się jedną z dyscyplin olimpijskich. Dziś jest niezwykle popularna na całym świecie.

Najważniejsze zasady tej gry

Jak dobrze wiemy, każda gra musi się składać z określonego zbioru zasad. Tyczy się to nie tylko gier sportowych, ale także online. Jeśli dla przykładu chcemy skorzystać z oferty kasyna i aktywujemy w przypadku kasyna internetowego GGBbet kod promocyjny bez depozytu, to również i taka promocja ma określone zasady, którymi kieruje się kasyno oraz gracz. Podobnie jest właśnie z siatkówką. Jest to gra zespołowa, gdzie rywalizują ze sobą 2 zespoły. Najważniejsze zasady gry w siatkówkę stanowią, że w każdej drużynie na boisku może przebywać 6 zawodników, a w obwodzie znajduje się libero, który jest swego rodzaju graczem rotacyjnym. Główną zasadą jest przebicie piłki na stronę przeciwnika, co należy wykonać za pierwszym razem podczas serwowania lub przy maksymalnie 3 odbiciach z rzędu. Teoretycznie gracz może do odbicia, przebicia wykorzystać wszystkie części ciała, jednak to właśnie ręce są najbardziej wskazane.

W przeciwieństwie choćby do piłki nożnej czy piłki ręcznej, mecze siatkówki nie są limitowane pod względem czasu. Najważniejsze jest to, aby wygrać w meczu 3 sety, co oznacza zwycięstwo. Aby tak się stało, w każdym secie dana drużyna musi jako pierwsza zdobyć 25 punktów. Jeśli jednak oba zespoły mają po 24 punkty, wtedy też rywalizacja zakończy się dopiero w momencie, gdy jedna z drużyn osiągnie przewagę 2 punktów. Równie dobrze może to być 26:24, jak i 42:40. Już od dawna zasady w siatkówce wyznaczają, że jeśli mamy w meczu 2:2, to odbywa się potem tak zwany tie-break, gdzie gra się do 15 punktów lub znów przewagi 2 punktów.

Dodatkowe rzeczy, o których trzeba wiedzieć

Z pewnością siatkówka jest jedną z tych dyscyplin sportowych, których zasady są niezwykle proste do opanowania. Wystarczy chwilę obejrzeć dany mecz, aby zrozumieć konkretne reguły, jak przebiega rozgrywka. Przede wszystkim każda drużyna składa się z 14 zawodników, z czego żaden nie pełni de facto roli rezerwowego. Na boisku przebywa 6 graczy, zaś pozostali znajdują się w specjalnej strefie zmian. Trener może dokonywać wielu zmian na boisku (6 na set), a siatkarz bez problemu może wchodzić i schodzić z boiska nawet kilka razy. Sami siatkarze zaś pełnią funkcję: atakujących, przyjmujących, środkowych, rozgrywających oraz libero. Każdy z nich ma określoną rolę na boisku, miejsce, gdzie przebywa.

Samo boisko do siatkówki ma wymiar 18 na 9 metrów. Jest ono podzielone na pół, a do tego ma wyznaczone strefy ataku. Gracz podczas ataku nie może z wyskoku przekroczyć linii ataku, jak i również do momentu aż piłka nie dotknie boiska przeciwnika, nie może przekroczyć środkowej linii, która znajduje się pod siatką. Dodatkowo zabronione jest dotknięcie siatki. Każdy taki ruch traktowany jest jako faul i zapewnia punkt dla przeciwnika. Wśród innych zasad, które należy znać, wymienić możemy:

  • siatka umieszczona jest na wysokości 2.43 m w przypadku mężczyzn i 2.24 w przypadku kobiet,

  • każdy zespół musi mieć ustawienie początkowe i należy się go trzymać podczas rozgrywki,

  • podczas meczu dochodzi do rotacji zawodników,

  • zabronione jest podwójne odbicie,

  • piłka zawsze musi przelecieć nad siatką,

  • trener może skorzystać także z przerw na życzenie (ograniczona liczba),

  • podczas ataku przeciwnika, możliwe jest blokowanie piłki poprzez stawianie tak zwanego bloku – ręce nad siatką.

Niewątpliwie na chwilę obecną gra w siatkówkę jest niezwykle popularna w Polsce. To bowiem prosta i widowiskowa gra, gdzie przede wszystkim liczy się współpraca, dobre zgranie zespołu. Jest to jedna z tych dyscyplin, gdzie zawsze się coś dzieje na boisku. Przez lata doszło do wielu zmian w zakresie zasad podczas rozgrywki, a do tego sporą popularnością zaczęła cieszyć się siatkówka plażowa. Przedstawiliśmy tylko podstawowe informacje o tej grze. Warto po więcej sięgnąć do fachowej literatury, na stronę FIVB.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl