TworzymyGłos Regionu

reklama

Zaproszenie na wystawę: Wschowski Syjon - centrum wielkopolskiego protestantyzmu

Poniedziałek, 15 maja 2017 o 10:01, aktualizacja Poniedziałek, 15 maja 2017 o 10:25, autor: 8
Zaproszenie na wystawę: Wschowski Syjon - centrum wielkopolskiego protestantyzmu

Muzeum Ziemi Wschowskiej i Referat Kultury Byłych Ziem Prus Zachodnich, Ziemi Poznańskiej oraz Wołynia i Galicji serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy czasowej „Verbum domini manet in aeternum. Wschowski Syjon - centrum wielkopolskiego protestantyzmu”, które odbędzie się 18 maja 2017 r. o godz. 12.30 w Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Zamkowym 2 we Wschowie. Wernisaż w muzeum poprzedzi uroczystość z okazji 390 rocznicy śmierci pastora Valeriusa Herbergera w Lapidarium Rzeźby Nagrobnej o godz. 11.00. 

Wystawa wpisuje się w obchody jubileuszu 500-lecia reformacji a Wschowa, obok Torunia, przez wieki stanowiła najsilniejsze centrum luteranizmu w Polsce. Zgromadzone w przestrzeni muzealnej zabytki poprowadzą widza w głąb bogatej historii wschowskich luteranów oraz protestantów żyjących w okolicy Wschowy. Po raz pierwszy, we wschowskim muzeum zaprezentowane zostaną liczne eksponaty ze zbiorów muzeów, bibliotek, archiwów, z Polski i Niemiec prezentujące bogatą spuściznę protestanckich mieszkańców królewskiego miasta; prywatnego ośrodka miejskiego Szlichtyngowej, a także małych parafii wiejskich. Łącznie na wystawie eksponowanych będzie blisko 300 obiektów z ponad 20 instytucji.

Wystawa czasowa „Verbum domini manet in aeternum. Wschowski Syjon - centrum wielkopolskiego protestantyzmu” została dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” kwotą 149.000 zł. Wkład własny do projektu zapewniła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (30.000 zł) oraz Pełnomocnik Rządu Federalnego do spraw Kultury i Mediów z Etatu Referatu Kultury Byłych Ziem Prus Zachodnich, Ziemi Poznańskiej oraz Wołynia i Galicji (4.000 euro).

Miejsce ekspozycji: Muzeum Ziemi Wschowskiej, pl. Zamkowy 2

(MZW)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~ciekawy
15.05.2017 10:38

A będzie coś na temat germanizacji dzieci Polskich ? Mojego dziadka wywieziono jak miał 7 lat w tym celu .

avatar
~kiwi
16.05.2017 08:11

a komu to potrzebne ..się pytam!!!!

avatar
~mm
16.05.2017 10:42

Historię warto znać, bo wtedy jest szansa, że ludzie będą potrafili się na jej błędach uczyć. Tłumem, który nie zna historii na pewno łatwiej się rządzi, łatwiej zamknąć mu usta itd. Jeśli nie znasz historii wiary, która jest Ci obca, nigdy nie poznasz dobrze tych ludzi, a to znaczy że i interesów z nimi dobrych nie zrobisz. Kultura wysoka mam nadzieję znajdzie we Wschowie więcej zainteresowanych osób w przyszłości. Jest nadzieja w dzieciach, które uczą się podczas zabaw w muzeum, bo poglądy dorosłych zmienia się najtrudniej.

avatar
~baron
16.05.2017 21:25

Tak historię warto znać wiec dlaczego mieszkańcy naszego miasta tak obojętnie ocenili pierwsze wydanie Kroniki Wschowy zawiera bardzo ciekawe informacje te dobre i złe byli ludzie wielcy ale także zbrodniarz wojenny urodzony we Wschowie co do poglądów każdy ma swoje reformacja i co z tego zostało zniszczony ,okradziony zbór ewangelicki który wymaga pilnej renowacji ale my wolimy ratować KINO HEL ZABYTEK KLASY ZEROWEJ szkoda że tak mało zostało po pięknej kiedyś Wschowie polecam Kronikę ja ją kupiłem na allegro i nie żałuję wydanych pieniędzy tam jest opisana cała prawda nie kiedy lepiej ją przemilczeć ratujmy nasze miasto a reformacja to już historia więc uszanujmy to co po niej zostało i żyjmy dalej a naukę i lekcje historii uczmy ale z zdrowym rozsądkiem młodzi ludzie komputer i telefon nie muzeum ilu młodych ludzi zna naszą polską historię ilu odwiedza muzea pozdrawiam baron.

avatar
~mm
16.05.2017 22:41

Ja też posiadam tę kronikę i staram się nie być stronnicza w ocenie historii. Każdy przeszłość ocenia wg własnych kryteriów. A miasto wygląda tak, jak miłość i szacunek do niego jego mieszkańców. Jego stan pozostawia wiele do życzenia? - bo właśnie ciągle za mało jest kochane i szanowane przez swoich mieszkańców... Z tego co się orientuję, te same osoby walczą o ratowanie zboru ewangelickiego i budynku po kinie Hel.

avatar
~Norbert Czechowski
17.05.2017 11:41

Nasze muzeum jest pewnym fenomenem. Kiedy w podobnych instytucjach w małych miejscowościach chodzą smutne panie i mówią "nie ruszaj!", wschowskie muzeum wychodzi na szlak św. Jakuba, zaprasza dzieci do zabawy i podejmuje wiele innych inicjatyw, dzięki czemu osiągnęło coś, co jeszcze stosunkowo niedawno wydawało się niemożliwe- wzbudziło świadomość przeszłości miasta wśród młodych wschowian. Idealnym tego przykładem jest postać Herbergera, który dla pokoleń powojennych jest Niemcem, a dla nas, tych młodszych- wschowianinem.

avatar
~mm
17.05.2017 13:44

Cieszę się, że się Pan odezwał w imieniu młodego pokolenia Panie Norbercie, bo pan "baron" uważa, że młodzi nie chodzą do muzeum, tylko patrzą w komórkę lub komputer. Wbrew powszechnym opiniom można połączyć jedno i drugie. Młodzi lubią "Historię bez cenzury" na YouTube - historia opowiadana przez młodych dla młodych. To właśnie w internecie można znaleźć wiele ciekawych historycznych materiałów. A muzeum we Wschowie jest rzeczywiście wyjątkowe. Tylko czy każdy wschowianin był tam w ostatnich pięciu latach?

avatar
~rebus
25.05.2017 11:12

Panie Norbercie : Był artystycznie uzdolniony, parał się malarstwem i złotnictwem, grał na klawikordzie i znał się na architekturze. Roztaczał opiekę nad sztuką. Zgromadził obrazy mistrzów weneckich i flamandzkich, tworząc pierwszą nowoczesną galerię w Polsce. Swoje plastyczne zamiłowania rozwijał również w rzeźbie, sztycharstwie, snycerstwie, złotnictwie i obróbce bursztynu. Wykonywał złote kielichy, pateny, monstrancje, świeczniki, lampy, z upodobaniem budował zegary. Wykonane przez siebie przedmioty ofiarowywał kościołom i osobom zaprzyjaźnionym. Interesował się alchemią. Zygmunt III Król król Polski i wielki książę litewski (1587–1632), król Szwecji (1592–1599, jako Sigismund), tytularny król Szwecji (1599–1632) z dynastii Wazów. Starszy z dwóch synów króla szwedzkiego Jana III Wazy i jedyny z jego małżeństwa z królewną polską Katarzyną Jagiellonką. Zygmunt III wygnał Valeriusa Herbergera z kościoła. Może czas dokładniej przyjrzeć się naszej historii . Zadam pytanie: Czy spłacono długi wojenne? Czy oddano zrabowane dobra i skarby Naszego Narodu? Niech te rozliczenia zostaną załatwione i będziemy mogli wtedy najnormalniej rozmawiać. Jak sąsiedzi z sąsiadami. Na chwilę obecną dostrzegam kombinacje i wkręcanie nam tu jakiś kitów z okna.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl