Zan przystąpił do projektu ,,Szkoła współpracy"
Piątek, 07 lutego 2014 o 09:24, autor: rk 5
I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana oraz Gimnazjum Językowe znalazło się w wąskim gronie 1034 szkół z całej Polski, które zostały zakwalifikowane do ogólnopolskiego projektu: „Szkoła współpracy. Rodzice i uczniowie kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”. Patronat nad tą inicjatywą objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
"Szkoła współpracy" jest nowatorskim przedsięwzięciem, którego jednym z najważniejszych celów jest wprowadzenie do szkół nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia placówki edukacyjnej. W ramach działań każda szkoła otrzyma wsparcie w postaci warsztatów i szkoleń, które podniosą kompetencje w zakresie umiejętności podejmowania i podtrzymywania współpracy między gronem pedagogicznym a rodzicami.
W okresie trwania projektu, tj. od listopada 2013 roku do czerwca 2014 roku, trzy dwuosobowe grupy (2 uczniów, 2 rodziców i 2 nauczycieli), będą uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanych jedno- lub dwudniowych zajęciach warsztatowych. Uczestnicy projektu otrzymują indywidualne wsparcie i opiekę ekspertów, którzy pomogą w stworzeniu odpowiedniego dla szkoły programu współpracy z uczniami i rodzicami. Uczniowie będą uczestniczyć w szkoleniach dotyczących m.in.: uprawnień i sposobów działania samorządu uczniowskiego oraz zasad skutecznej współpracy w ramach samorządu, jak również z nauczycielami i dyrekcją oraz rodzicami.
Dla rodziców przygotowano warsztaty z zakresu uprawnień rad rodziców, praw rodziców w szkole, dobrych praktyk działań rodziców w przestrzeni szkolnej oraz zasad skutecznej współpracy z dyrekcją. Natomiast szkolenia dla nauczycieli będą miały na celu wyjaśnienie znaczenia roli oraz praw rodziców i uczniów w życiu szkoły oraz przygotowanie do ich aktywnego w nim uczestnictwa. Po zakończeniu szkoleń rodzice, uczniowie i nauczyciele spotkają się z opiekunem, w celu zaprojektowania i wdrożenia działań, które ułatwią współpracę i zwiększą uczestnictwo rodziców i uczniów w życiu szkoły.
(I LO)