Nie daj się sprytnym zagrywkom ubezpieczyciela
Zakłady ubezpieczeń nie są podmiotami, którym zależy na wypłacie wysokich odszkodowań poszkodowanym. Dlatego wyliczając szkodę na pojeździe stosują szereg sprytnych trików, które pozwalają na zaniżenie wartości odszkodowania. Bardzo popularnym sposobem na zdecydowanie niższą wycenę naprawy uszkodzonego pojazdu jest stworzenie kalkulacji w oparciu o części zamienne. Jak łatwo się domyślić cena za tzw. zamienniki jest zdecydowanie niższa, niż części od producenta. Poszkodowani otrzymując taki kosztorys w większości przypadków orientują się, że proponowana wycena jest zdecydowanie za niska, jednak z braku wiedzy, a często też strachu pokornie zgadzają się na wypłatę oferowanych środków. Nie warto tracić szansy na godne odszkodowanie, te środki pieniężne są należne osobom poszkodowanym w wypadkach.
Sąd Najwyższy przemawia na korzyść poszkodowanych
Tworzenie kalkulacji w oparciu o tanie zamienniki jest tak nagminną praktyką, że w tej sprawie wiele razy orzeczenia wydawał Sąd Najwyższy. Skąd wynikają wśród kierowców te wątpliwości w obrębie elementów niezbędnych do naprawy pojazdu? Przepisy kodeksu cywilnego nie regulują precyzyjnie kwestii naprawy pojazdu uszkodzonego w ramach polisy OC sprawcy zdarzenia. Możemy w nich jedynie wyczytać,że poszkodowanemu należne jest przywrócenie pojazdu do stanu sprzed zdarzenia. Taki zapis daje duże pole do niekorzystnych interpretacji serwowanych przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe, które stwierdzają, że jeżeli pojazd był kilkuletni to nie powinien otrzymać do naprawy oryginalnych części, gdyż ich stan nie jest taki sam jak części wcześniej posiadanych. Poszkodowani nie powinni przystawać na takie argumenty! Mają oni prawo do rekompensaty, która pokryje zakup części oryginalnych.
Kiedy ubezpieczyciel może zaproponować zamienniki – poznaj wyjątek
Istnieje jeden wyjątek, który zezwala ubezpieczycielowi na zaoferowanie rekompensaty z uwzględnieniem części zamiennej. Mowa o sytuacji, gdy uszkodzony element był już zamiennikiem. Co jednak zrobić, gdy ubezpieczyciel oferuje rażąco niskie odszkodowanie? Poszkodowani mają prawo do odwołania od decyzji w ciągu 14 dni od jej otrzymania. Jeśli jednak nie chcą borykać się z ubezpieczycielem mogą skorzystać z dopłaty do odszkodowań. To usługa świadczona przez doświadczone kancelarie prawne. Specjaliści wyceniają realną wartość szkody i ustalają od ręki dopłatę do odszkodowania. Następnie już we własnym zakresie bez udziały poszkodowanego dochodzą zwrotu od Towarzystwa Ubezpieczeniowego.