W czwartek 15 maja, w godzinach porannych, do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji we Wschowie dotarła dramatyczna informacja z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Starsza kobieta, mieszkanka powiatu wschowskiego, zadzwoniła pod numer alarmowy 112 i powiedziała, że nie widzi sensu życia. Mówiła, że jest schorowana, samotna, nie ma rodziny, tylko sąsiedzi odwiedzają ją raz na jakiś czas. Po tym wyznaniu rozłączyła się, nie podając danych, a następnie wyłączyła telefon.
Aspirant sztabowy Sławomir Kuliczkowski natychmiast podjął działania. Próbował wielokrotnie oddzwonić na numer, z którego kobieta wcześniej się kontaktowała. W końcu udało się nawiązać połączenie. Rozmowa trwała blisko dziesięć minut. Policjant wykazał się empatią, cierpliwością i profesjonalizmem, stopniowo zyskując zaufanie rozmówczyni i ustalając, gdzie przebywa.
– Na początku kobieta nie chciała przekazać żadnych informacji, jednak umiejętnie poprowadzona rozmowa, ale również doświadczenie, duża doza empatii i chęć wysłuchania kobiety doprowadziły do ustalenia miejsca, z którego dzwoni kobieta. Tam natychmiast skierowani zostali policjanci, którzy dotarli do zgłaszającej. Policjanci otoczyli opieką kobietę, a później wspólnie z pracownikami ośrodka pomocy społecznej przekazali pod opiekę medyków. Determinacja, chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, jak również wielka doza empatii ze strony dyżurnego naszej komendy pomogły w uratowaniu życia ludzkiego – relacjonuje młodszy aspirant Marek Cieślakowski z KPP Wschowa.
Jesteś w kryzysie? Pozwól sobie pomóc
W sytuacjach granicznych warto pamiętać, że zawsze można liczyć na pomoc. W Polsce działa kilka bezpłatnych telefonów zaufania, które oferują wsparcie emocjonalne i psychologiczne. Wystarczy sięgnąć po słuchawkę:
- 116 123 – telefon zaufania dla dorosłych, czynny codziennie od 14:00 do 22:00
- 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, całodobowy
- 800 121 212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, całodobowy
Źródło/foto: KPP Wschowa, Lubuska Policja