Polisa obowiązkowa nie tylko w Polsce
Zabytkowe pojazdy muszą być objęte polisą ubezpieczeniową OC bez względu na to, w jakim kraju są zarejestrowane. W Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe wciąż jednak starają się uniknąć ubezpieczenia takich pojazdów, choć mają one obowiązek zawarcia umowy z każdym kierowcą, który zgłosi się do nich, mając przy sobie dokumenty potwierdzające, że dany pojazd został dopuszczony do ruchu drogowego.
Znacznie łatwiej jest ubezpieczyć zabytkowy samochód choćby w Wielkiej Brytanii. W kraju tym można spotkać najwięcej na świecie klasycznych aut, przez co oferta ubezpieczycieli jest o wiele ciekawsza niż w Polsce. Zapoznać się z nią można tu: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-porsche/.
OC dla wszystkich zarejestrowanych aut
OC w Polsce musi posiadać każde zarejestrowane auto. Fakt ten może sprawdzić nie tylko policja podczas kontroli drogowej, ale i pracownik wydziału komunikacji czy funkcjonariusz Straży Granicznej. Ponadto policja ma możliwość skorzystania ze specjalnego programu, który w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych sprawdzi, czy dane auto zabytkowe posiada ważne ubezpieczenie.
W przypadku jazdy zabytkiem bez ważnej polisy komunikacyjnej OC otrzymamy mandat w wysokości 50 złotych, a ponadto - gdy faktycznie jej nie opłaciliśmy - karę finansową w wysokości kilku tysięcy złotych. Nie obowiązuje już jednak przepis, który mówił o tym, iż auto bez ważnej polisy OC zostanie odholowane na koszt właściciela. Paragraf ten został bowiem uchylony.
Auto zabytkowe w Polsce
W Polsce z reguły nie można znaleźć specjalnych polis ubezpieczeniowych dla właścicieli aut zabytkowych, podobnych do tych, które obowiązują w Wielkiej Brytanii. trzeba też pamiętać, że w Polsce za samochód zabytkowy zostanie uznany jedynie ten pojazd, który został wyprodukowany przed rokiem 1980 i ma określony procent oryginalnych części. Auta te czasem nazywa się też mianem oldtimerów. Dodatkowo wyróżnia się też auta historyczne, które mają więcej niż 40 lat i nie są produkowane od co najmniej 15 lat. Ponadto mianem pojazdu historycznego określa się te samochody, które zostały wpisane do księgi inwentarza muzealiów na zasadach określonych przez przepisy dotyczące ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach.