TworzymyGłos Regionu

reklama

Za tydzień sesja we Wschowie

Wtorek, 12 grudnia 2017 o 12:55, autor: 5
Za tydzień sesja we Wschowie

Za tydzień, 19 grudnia, odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej we Wschowie. Zdecydowanie najważniejszym punktem obrad będzie podjęcie uchwały budżetowej na kolejny rok. Jak prezentować się będą finanse gminy?

Poniżej prezentujemy pełen porządek obrad najbliższej sesji Rady Miejskiej we Wschowie. Następnie postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty propozycji budżetu na przyszły rok, przedstawionej przez Danutę Patalas.

 

Proponowany porządek obrad:

 

1.Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.

2.Wnioski do porządku obrad.

3.Przyjęcie protokołu z XXXV sesji Rady Miejskiej.

4.Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie międzysesyjnym.

5.Interpelacje i zapytania radnych.

6.Podjęcie uchwał w sprawie:

 1)    programu współpracy Gminy Wschowa z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami wymienionymi w art.3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2018,

2)    zbycie nieruchomości gminnych,

3)    ustalenia miesięcznej kwoty dotacji na działalność Centrum Integracji Społecznej we Wschowie na rok 2018,

4)    uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Wschowa na rok 2018,

5)    uchwalenia Gminnego Programu Wspierania Rodziny na terenie Miasta i Gminy Wschowa na lata 2018-2020,

6)    zmiany Uchwały budżetowej Miasta i Gminy Wschowa na rok 2017,

7)    zmiany Uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Wschowa na lata 2017-2026,

8)    ustalenia wykazu wydatków budżetu Miasta i Gminy Wschowa niewygasających z upływem roku budżetowego 2017,

9)    uchwalenia uchwały budżetowej Miasta i Gminy Wschowa na 2018 rok,

10)    uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Wschowa na lata 2018-2026,

11)    zmiany Uchwały Nr XLVIII/405/10 Rady Miejskiej we Wschowie z dnia 25 marca 2010r. w sprawie emisji obligacji oraz określania ich zbywania, nabywania i wykupu.

 7.Udzielenie odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania radnych.

8.Wolne wnioski, zapytania i informacje.

9.Zakończenie obrad.

 

Dochody gminy Wschowa w przedstawionej propozycji uchwały budżetowej w 2018 roku mają wynieść niemal 85,5 miliona złotych, a planowane wydatki będą większe o 1,3 miliona złotych. Tak więc proponowany budżet ma być deficytowy, a deficyt planuje się pokryć wprowadzając wolne środki w kwocie 950 tysięcy złotych oraz zwrotem pożyczki, jakiej w tym roku udzieliła gmina Wschowa w wysokości 350 tysięcy złotych. Wydatki majątkowe gminy szacuje się na niemal 10.5 miliona złotych, z czego 9,5 miliona kosztować ma termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. W przyszłym roku gmina nie będzie wykupywała obligacji skarbowych, których według Wieloletniej Prognozy Finansowej planowano wykupić za 1,2 miliona złotych. Wykup zadłużenia w obligacjach odsuwa się na lata 2019-2026.

(olek)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Gekon
12.12.2017 22:27

Budżet 85,5 miliona złotych, inwestycje 10,5 miliona złotych reszta to wydatki „sztywne”! Po co nam samorząd! Drogi, pseudopolitycznych, z dyletantami u steru... aby zlecić termomodernizację budynków użyteczności publicznej (na potrzeby administracji)? A gdzie wspólnota samorządowa, mieszkańcy, inwestycje, itd...

avatar
~do Gekona
13.12.2017 21:18

No proszę cóż za gwiazda nam się obrodziła, proponuję od razu do Warszawy. Jak dojdziesz do stanowiska burmistrza ...będzie okazja wykazać się.

avatar
~Zen
14.12.2017 11:56

Szydło też była w 2005 skromnym burmistrzem a jednak "wystrzeliła" do Warszawy .

avatar
~j
14.12.2017 13:43

A może by tak radni obniżyli pensje dla burmistrz. Najwyższa pora.

avatar
~ext7
14.12.2017 15:36

Przepraszam ,że ja znowu obok tematu, ale prawdę powiedziawszy to ,zawarte w publikacji dane niewiele mi mówią. Nie wiem dlaczego nikt dotychczas nie pokusił się o takie przejrzyste, rzetelne zestawienie wyników działalności poszczególnych ekip( zrozumiałego dla nieekonomisty –ot takie porównanie pierwszych trzech lat Panów Żukowskiego ,Grabki i Pani Patalas. Najlepiej w formie tabelki z „cyferkami” Co by mnie interesowało: Dochody (jeżeli wzrost ,to należy podać źródło). Wydatki, oczywiście te należy rozdzielić na te stałe(utrzymanie administracji etc) i te inwestycyjne (służące całej gminie). Ostatnia rzecz, ale jakże ważna to ,ZADŁUŻENIE i koszty z nim związane(a konkretnie progresja tegoż w poszczególnych okresach) Oczywiście możnaby mnożyć pozycje w tej mojej tabelce, ale jak mi się zdaje większość tych „naszych wybrańców” ma transparentność w „głębokim poważaniu”

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl