TworzymyGłos Regionu

reklama

Za dużo o protestantyzmie, za mało o katolicyzmie

Wtorek, 06 czerwca 2017 o 16:50, aktualizacja Poniedziałek, 12 czerwca 2017 o 14:52, autor: 34
Za dużo o protestantyzmie, za mało o katolicyzmie

Radny Przemysław Kuchcicki wie, że Wschowa w pewnym okresie swojej historii była centrum protestantyzmu i ten nurt religijny miał wpływ na miasto i jego okolice. Ale przecież wcześniej Wschowa była pod wpływem katolicyzmu. W związku z tym radny pyta, jak twierdzi, w imieniu mieszkańców, czy Muzeum Ziemi Wschowskiej prowadzi badania poświęcone tej tematyce i czy planuje organizacje na przykład konferencji, tak, jak to ma miejsce w przypadku obecności protestantyzmu na ziemi wschowskiej. Dyrektor muzeum Marta Małkus w odpowiedzi podaje przykłady konkretnych działań placówki, które wychodzą daleko poza protestantyzm.

Podczas majowej sesji Rady Miejskiej we Wschowie radni zajmowali się sprawozdaniami z działalności instytucji w 2016 roku, w tym działalnością Muzeum Ziemi Wschowskiej. Radny Przemysław Kuchcicki

- Wiem, że Wschowa była centrum protestantyzmu - mówił radny - że protestantyzm przez setki lat kształtował społeczeństwo i kulturę ziemi wschowskiej. Zanim jednak protestantyzm wybuchł na ziemi wschowskiej, Wschowę kształtował katolicyzm, szkoły katolickie, szpitale przy kościołach. Takie pytanie mam od mieszkańców: czy muzeum prowadzi nad tym badania i czy będą w dziedzinie średniowiecza i katolicyzmu, i kształtowania świadomości wschowskiej, i w ogóle rozwoju Wschowy, czy będą jakieś wystawy i konferencje temu poświęcone?

Dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej Marta Małkus zapewniała, że badania placówki, którą kieruje dotyczą różnych okresów historii miasta. Przykładem choćby ostatnia wystawa, która jest wynikiem obchodów 500-lecia reformacji, ale można na niej obejrzeć również katolickie motywy.

- Wystawa rozpoczyna się bardzo silnym akcentem pokazania dziedzictwa religijnego Wschowy z czasów średniowiecza. Po raz pierwszy są reprezentowane w przestrzeni muzealnej skarby wschowskiej fary - mówi dyrektor MZW. - Prowadzone były również badania osadnictwa wczesno średniowiecznego na terenie powiatu wschowskiego. W 2016 roku mieliśmy wystawę archeologiczną ,,Z mroku dziejów", gdzie są opracowywane nasze zbiory archeologiczne. Zajmujemy się zagadnieniami etnograficznymi, jak chociażby ożywieniem zwyczajów śmiercichy.

Pani dyrektor Małkus wyraziła również opinię, że sprowadzanie działań muzeum do zajmowania się protestantyzmem, zawęża prace placówki.

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (34)

avatar

avatar
~Adaś
06.06.2017 18:27

Mieszkańcy pytają ..... JACY mieszkańcy pytają , przykład .... ? Panie radny , ta Pana nagonka na p. Małkus już mnie męczy, męczy każdego mieszkańca Wschowy ( moich kolegów ) , .... kiedy dotrze do Pana , że "wysadzenie" p. dyr. Małkus jest równoznaczne z zagładą równowagi między racjonalnym myśleniem a niezdrowym rozgorączkowanym podnieceniem ? Człowiek jako istota z emocjami musi zapanować nad i takim stanem ignorancji aby nie opuścić tego poruszenia bezpośrednio (głupoty) na stopy .... to boli , ...... proszę nie zmuszać mnie do kojarzenia tego z Pana nazwiskiem K. To przedpole z wartością pytań radnego Kuchcickiego jest tylko "piachem " na Gobi , ..... Pan jest w materii "pofalowanej" wiedzy, skromnej orientacji więc po co Panu karambol z gigantem , przecież Marta rozjeżdża Pana w rozsypkę ? Zachowaj się człowieku chociażby na miarę godności męskiego rodu , a "zadręczanie" tej osoby jedynie ośmiesza powagę urzędu radnego. Tego nie idzie już strawić , jak rządzą nami gamonie to ubolewamy do bólu "gardeł" jak trafił nam się znakomity, absolutnie nie pasujący do tej uśrednionej społeczności oficjel , fanatycznie, bezkompromisowo siepamy jego pasje i potrzebę działania , krępujemy zapał aby tylko obezwładnić jego supremacje . Hipokryzja jest stanem słabości wyrażana mistrzowi . Adaś

avatar
~Zainteresowany
06.06.2017 19:47

Najlepsza dyrektorka ... Bardzo dużo robi z pracownikami, szkoda tylko że jest tak słabo doceniania, również finansowo. Więcej pieniędzy mają wszystkie inne instytucje kultury, Pani Dyrektor pozyskuje z różnych źródeł spore pieniądze...a nikt tego nie docenia. Przykre... te opinie pana radnego, szkoda komentować. Bardzo krzywdzące. Brawo dla pracy Muzeum

avatar
~Ddg
06.06.2017 19:54

Może odpytajmy p. Kuchcickiego trochę z historii, zobaczymy jak wypadnie w zestawieniu z p. Martą. Mogę się założyć, ze marniutko. Człowieku po co Ty w ogóle się wychylasz w tym temacie, daj spokojnie tej Pani pracować.

avatar
~Jaśiek
06.06.2017 20:10

Panie radny daj se pan na wstrzymanie . Wytrzymaj pan jeszcze parę tych miesięcy do końca pańskiej kadencji . W następnej mam nadzieję że już pana nie będzie . Pan to jesteś chyba z natury pieniaczem ! . Zajmij się pan wyglądem tego miasta które ponoć jest królewskie a wygląda bardzo brudne i niechlujnie sprzątane . Zobacz pan jak wyglądają ulice i jak zalega jeszcze piasek od zimy i to na głównych ulicach . Zobacz pan jak remontuje się ul Kościuszki i jakie tempo jest tego remontu . Ja myślę że jeszcze za pół roku nie wyrównają tych płyt chodnikowych a pan widać nic nie ma do roboty . Zajmij się pan tym to będzie z pożytkiem dla miasta i dla pana samego . Przestań pan urządzać polowania na " czarownice " . Powiem panu wprost pies jak nie ma co robić to se j..a liże a pan wyszukujesz dziury w całym . To nie jest strategia dobra dla pana i pana mocodawcy jesteś pan zatrudniony przez ratusz to wykonuj pan zadania powiązane z działalnością C.KiR . Zajmujesz się pan szczuciem ludzi podobnie jak ta ze S.K . Potrzeba panu rozgłosu lub wytykania palcem jaki to z pana oreł . Żeby czasem nie okazał się pan mokrą kurą skuloną na grzędzie .

avatar
~@dog
06.06.2017 20:34

Wydaje mi się że pani Dyrektor ze swoim poziomem wiedzy kontra radny Kuchcicki to byłoby ciekawe?Aczkolwiek wynik zdaje się być przesądzony. Pan Kuchcicki niech już przestanie atakować panią Małkus bo to zaczyna być conajmniej żałosne.

avatar
~baron
06.06.2017 21:52

Przemek przestań robić zamieszanie

avatar
~wijewianin
06.06.2017 21:59

Pani Marto ŚMIERCICHA? ZAPRASZAM DO WIJEWA

avatar
~alla
06.06.2017 22:17

No coz zakusy na stanowisko dyrektora muzeum na szczescie / mimo lizusostwa / nie zostaly zrealizowane i mysle ze nigdy, nigdy sie nie zrealizują a klasa pani Malkus to jest coś pan pk nawet jej do pięt nie dorasta

avatar
~Hilary
06.06.2017 22:43

Chciałem podpowiedzieć, iż jeszcze prędzej tutaj byli poganie zdecydowanie dłużej niż chrześcijanie - dlaczego więc mamy się ograniczać Przemku w takim krótkim odcinku historii ???

avatar
~Do Hilary
07.06.2017 00:43

Wie Pan dlaczego? Bo radny Kuchcicki nie ma zielonego pojęcia na temat historii. Zasłyszał cos jednym uchem i wydaje mu sie ze wyglada na inteligentnego. Jest takie fajne powiedzenie które pasuje do radnego: lepiej siedzieć cicho i wyglądać na głupca niż sie odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości :):):)

avatar
~Majka
07.06.2017 08:04

Uważam, że Pani dr Marta Małkus jest osobą kompetentną jako historyk i jako Dyrektor muzeum. Podziwiam pasję Pani Marty, jej przygotowanie merytoryczne, energię i chęci do działania. Badania jakie prowadzi nad dziejami Protestantyzmu na ziemii wschowskiej są godne uwagi. Uważam, że jako mieszkańcy miasta powinniśmy ją wspierać również materialnie w ratowaniu Zboru im. Żłóbka Chrystusa. Pani Marto nie rozumiem nagonki na Pani osobę, uważam, że radni powinni być obiektywni w swoich osądach i przyjrzeć się dokładniej Pani działalności, a przede wszystkim kreując swoje osądy należy poznać najpierw temat:) Proszę Panią aby nadal dzieliła się Pani swoją pasją i wiedzą z nami.

avatar
~wkurzony
07.06.2017 08:11

Panie radny świat stoi przed panem otworem . Przeprowadź się pan na ziemie święte a nie urządzaj pan nam tu cyrku . Dosyć już mamy tych manewrów a to najgorsza gmina a to dilerka ze strony radnej a to najwięcej procesów w kraju i jeszcze to a to najgłupszy radny miasta . Niestety tylko tym najgorszym możemy się pochwalić . Wymyśl pan coś pożytecznego dla gminy , miasta i ludzi . I jeszcze jedno jacy to mieszkańcy pytają ? . Przecież patrząc na pana jak pan łazisz w czasie pracy po mieście i z taką miną to bez kija do pana nikt się nie zbliży a co dopiero żeby się odezwał . A może są pogłoski lub nawet ptaszki ćwierkają ,takie to sformułowania już na nikim wrażenia nie robią a pokazują mądrość wygłaszającego . Wstyd panie wstyd !!!!.

avatar
~cep
07.06.2017 08:38

Pani Małkus jest sprawnym dyrektorem muzeum widać pasję. Ale nie wypychajcie ją na burmistrzowanie to jednak nie ta liga. Boję się że Wschowa zostałaby zamieniona w skansen CZAS Art , tak jak wpuścili się w ślepą uliczkę z kinem Hel. Niestety "nadbudowa" musi spijać soki z "bazy" a tu obawiam się że nadbudowa mogłaby wypić soki z bazy aż do uschnięcia. Przykładem rewitalizacja starówki Wschowy. Miasto usycha ale za to PIĘKNIE

avatar
~do cepa
07.06.2017 09:42

Panie cep coś się panu z leksza pokiełbasiło . Gdzie jest mowa o tym że ktoś chce iść na burmistrza . Przecież na burmistrza nie trzeba mieć kwalifikacji co pokazuje wyraźnie tutejsza sytuacja w mieście . A kino Hel jest niestety już prywatną własnością i nic nam mieszkańcom ani panu do tego . Nabywca doskonale wiedział co kupuje i od kogo kupuje i z tym musi się pogodzić .

avatar
~Zen
07.06.2017 10:34

Ot (...) się odezwał , to twoje ostatnie 5 minut

avatar
~do do cepa
07.06.2017 12:06

Faktycznie nabywca musi się pogodzić, my wschowianie natomiast nie. Nie możemy zapomnieć nie tylko kina, ale i zaprzepaszczonej szansy zbycia mleczarni. To już zawsze za p Martą będzie się ciągnąć bo jak dobrze wiesz, żaden ptak nie kala swego gniazda. Bo takie są fakty, a z faktami się nie dyskutuje!

avatar
~mm
07.06.2017 12:55

My - wschowianie - w swoich poglądach się różnimy. Proszę nie mówić w imieniu wszystkich. Problem nie polega na tym, że ktoś tu kala swoje gniazdo, bo to bardzo ostry zarzut. Problem polega na tym, że ona widzi potencjał tam, gdzie inni dostrzegają przeszkodę i chroni to, w czym inni nie dostrzegają wartości. Przyszłość pokaże kto tu za kim nie nadąża.

avatar
~Adaś
07.06.2017 14:22

Ad. "mm" - Witam Panią , moją ulubienicę , krótko i zgrabnie, .... a jeśli ktoś ocenia p. Małkus niekorzystnie to chciałbym aby wyznaczył swoje standardy na dobrego menadżera. Chciałbym aby zaprezentował jak jeszcze bardziej można "wypolerować buty " przedwojennego oficera ? Adaś

avatar
~do cepa
07.06.2017 16:54

Ty jednak masz coś nie tak . Kalanie w swoje gniazdo ma polegać na tym żeby miasto nie wyprzedawało swoje najlepsze zabytki . Toś się chłopie popisał elokwencją i mądrością . Historyk jest po to aby bronić , chronić zabytki dla potomności a nie w głupi sposób wyprzedawać . Po to wybraliśmy burmistrza aby on dbał o nasze zabytki które jeszcze zostały a nie wyprzedawał za bezcen !.

avatar
~cep ~`do cepa
07.06.2017 13:09

Panie Docepie, pewnie Pani Marta nie chce "iść na burmistrza" bo gdzie jej będzie lepiej? Robi to co lubi i jakoś jej to wychodzi , ale są siły w gminie które w nią zainwestowały i nadchodzi czas spłaty zobowiązań. Dopóki nie mają lepszego kandydata będą ją forsować. No chyba że jednak mistrz bukieciarstwa gminnego.

avatar
~Adaś
07.06.2017 14:12

Ad. "cep" - Odczytując synonim twojego nicku "CEP" myślę , że nie pisz więcej po wschodzie słońca, .... "spłacanie długów" przez p. Martę.... skansen Czas Art .. ? Forumowiczu, przemyśl zanim cokolwiek napiszesz niedorzecznego , stosuj sprawdzone detergenty do pielęgnacji głowy , ...... niektóre zbyt mocno "napieniają" i wychodzą z tego takie kikuty nieogarniętej psychy. Więcej trzeżwości ........ to naprawdę da się zrobić ? Adaś

avatar
~aułtor
07.06.2017 14:19

Oczywiście, że mistrz bukieciarstwa na dzień dzisiejszy potwierdza swój start.

avatar
~cep
07.06.2017 14:35

Rozumiem pana Panie Adaś. Trafione! Bez odbioru

avatar
~ext7
07.06.2017 15:08

A ja nie rozumiem o co to larum. Radny zadał pytanie , Pani Dyrektor odpowiedziała .Oczywiście ,dlaczego pan radny publicznie zadał to pytanie, tego nie wiem .Być może było ono skutkiem niewiedzy, ale jeżeli tak ,to przecież wystarczyłaby krótka rozmowa(nawet telefoniczna) . Ja do miłośników teorii spiskowych nie należę, ale jeżeli nie było to związane z niewiedzą, to z duża dozą prawdopodobieństwa podejrzewać mogę ,ze jest to kolejna ,nieudolna próba dyskredytacji osoby Pani dyr. MZW.

avatar
~Wschowianin
07.06.2017 17:40

Kuchcicki to gwardia przyboczna Czopka.Ile razy widzielismy i syszelismy jak radny przepraszal Grabke za tekst w gazecie sos.Czopek posluguje sie takimi ludzmi do realizacji swojego celu.Byc burmistrzem.Rodzi nam się,, dyktatura"? Panu juz dziekujemy vice burmistrzu.Pan po prostu sie nie sprawdził.

avatar
~Kamilian S.
07.06.2017 22:43

Przemysław K. to gwardia przyboczna każdego, od którego może coś osobiście zyskać. Tyle w temacie Przemysława K. - wystarczy przeanalizować jego dotychczasowe "przeskoki mentalne".

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl