Okładka – pierwsze wrażenie, które może zmienić wszystko
Okładka to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów książki, który w dużej mierze decyduje o jej atrakcyjności wizualnej. Zewnętrzna część oprawy jest trwale połączona z pozostały elementami i zwykle zawiera:
- tytuł oraz nazwisko autora,
- atrakcyjną grafikę,
- informacje na temat wydawnictwa,
- krótkie streszczenie treści,
- notatkę o autorze.
Okładka książki to pierwsze, co widzi czytelnik po wzięciu danej pozycji do ręki. Jest to wizytówka, za pomocą której autor może przedstawić się czytelnikowi i zasugerować, jakie treści znajdują się w środku. Dlatego bardzo ważne jest, aby okładka przyciągała wzrok i dobrze wpisywała się w gusta grupy docelowej. Im ciekawsza i lepiej dopasowana do treści okładka, tym większa szansa, że czytelnik zapragnie przeczytać daną książkę.
Grzbiet książki – jakie pełni funkcje?
Grzbiet książki to element, na który nie zawsze zwracamy należytą uwagę. Tymczasem ma on bardzo duży wpływ na ogólny odbiór książki i jej trwałość. Prawidłowo zaprojektowany grzbiet umożliwia łatwe przechowywanie książki na półce, zawiera istotne informacje, takie jak tytuł, nazwisko autora i logo wydawnictwa, łączy okładki i chroni strony przed uszkodzeniami. To wszystko sprawia, że książka jest estetyczna, wygodna w użytkowaniu i łatwa do zidentyfikowania.
Obwoluta – co to jest?
Niektóre książki posiadają też obwolutę. Jest to dodatkowa okładka zakładana na okładkę właściwą. Obwoluta ma charakterystyczne zginające się krańce, dzięki którym utrzymuje się na miejscu. Jej układ graficzny może być identyczny, jak układ graficzny właściwej okładki lub może też zostać wzbogacony o nowe elementy. Zwykle są to grafiki, zdjęcia, opisy lub recenzje, które mają na celu przyciągnięcie uwagi czytelnika i zachęcenie do zakupu.
Obwoluta pełni funkcję estetyczną i ochronną. Bardzo dobrze zabezpiecza właściwą okładkę przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami oraz może też zawierać dodatkowe informacje o autorze, serii wydawniczej, a nawet krótkie streszczenie fabuły lub opisu tematu książki. Projekt obwoluty warto zlecić doświadczonemu projektantowi graficznemu, który zadba o to, aby była atrakcyjna i doskonale spełniała swoje funkcje.
Blok książki – fundament spójnej struktury
Blok książki to jej wkład, który składa się ze sklejonych lub zszytych arkuszy papieru. Może przybrać formę składek powstałych w wyniku złożenia, rozcięcia i zszycia arkuszy lub może mieć też formę pojedynczych i sklejonych ze sobą kart. Na początku bloku książki znajduje się tzw. czwórka tytułowa, czyli:
- strona przedtytułowa, na której znajduje się tytuł książki i ewentualnie imię i nazwisko autora,
- strona kontrtytułowa, często pozostawiona jako pusta,
- strona tytułowa, zawierająca tytuł, imię i nazwisko autora oraz nazwę wydawnictwa, rok i miejsce wydania,
- strona redakcyjna, gdzie umieszcza się ważne informacje na temat danego wydania książki.
Dodatkowe elementy w książce
W książce można też zastosować dodatkowe elementy, takie jak wklejka czy kapitałka. Wklejka to złożony arkusz, który z jednej strony przylega do okładki, a z drugiej do bloku książki. Dodatkowy arkusz wzmacnia konstrukcję i może też z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną. Kapitałka książki to pasek lub tasiemka naklejana na oba końce grzbietu bloku książki. Dodatkowy element wzmacnia i usztywnia konstrukcję książki, utrudnia gromadzenie się zanieczyszczeń między blokiem książki a jej grzbietem oraz sprawia, że książka zdecydowanie lepiej się prezentuje.
Jak zaprojektować atrakcyjną książkę?
Stworzenie atrakcyjnego projektu graficznego książki warto zlecić Justynie Kramarz, doświadczonej projektantce graficznej, która prowadzi studio goodot. Wsparcie specjalisty jest niezbędne, aby dopasować grafikę, układ stron i typografię do wszystkich elementów książki i zawartych w niej treści.
Dzięki współpracy z profesjonalistą masz pewność, że każdy detal będzie odpowiednio przemyślany, a całość zyska spójną i estetyczną formę. Skontaktuj się z goodot, żeby uzyskać bezpłatną wycenę projektu!