TworzymyGłos Regionu

reklama

Wystawa plenerowa otwarta. III Rajd na Wschowę (ZDJĘCIA)

Piątek, 02 września 2022 o 18:18, aktualizacja Piątek, 02 września 2022 o 18:52, autor: 0
Wystawa plenerowa otwarta. III Rajd na Wschowę (ZDJĘCIA)

Na skwerze przed wschowskim ratuszem można oglądać wystawę plenerową pt. „Życie sportowe żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej 1939–1945”. Wernisaż zapoczątkował szereg uroczystości upamiętniających wypad wojsk polskich na Wschowę we wrześniu 1939 r.

Otwarciu wystawy plenerowej towarzyszył okolicznościowy wykład Krzysztofa Handke pt. „Uzbrojenie wojsk biorących udział w Rajdzie na Wschowę” przeprowadzony w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej. Po wykładzie żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego zaprezentowali wyposażenie indywidualne żołnierza oraz zasady zachowania w sytuacjach alarmowych.

Przypomnijmy, że już jutro (3 września) o godz. 9.00 na Rynku w Lesznie będzie miała miejsce uroczystość pożegnania uczestników Rajdu na Wschowę oraz ich wymarsz z Leszna do Wschowy. Żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz 125 Batalionu Lekkiej Piechoty przemaszerują z Leszna do Wschowy, odwzorowując historyczny przebieg trasy, jaką we wrześniu 1939 roku przeszli polscy wojskowi.

Żołnierze o 13.30 dotrą pod obelisk upamiętniający wydarzenie z 2 września 1939 r., gdzie wciągnięta zostanie flaga na maszt. Następnie żołnierze przemaszerują na Rynek we Wschowie, gdzie o 14.00 zostaną przywitani przez Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa. Żołnierzom w trakcie przemarszu towarzyszyć będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Wschowy. Po oficjalnych obchodach na rynku odbędzie się piknik wojskowy, podczas którego mieszkańcy Wschowy będą mogli zasmakować wojskowej grochówki. Swoje stoiska będą mieli również harcerze z hufca ZHP we Wschowie, członkowie wschowskiego Związku Strzeleckiego „Strzelec“, Wojskowe Centrum Rekrutacji z Leszna, Muzeum Ziemi Wschowskiej oraz żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego i 125 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie. Wydarzenie zakończy się około 18:00.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl