Pralnictwo przemysłowe w Polsce
Pralnie przemysłowe funkcjonują dziś praktycznie w każdym większym mieście. Ich oferta jest skierowana głównie do firm i instytucji, choć na rynku działają również zakłady obsługujące klientów indywidualnych. Zdecydowana większość pralni przemysłowych oferuje czyszczenie materiałów tradycyjnymi metodami, tj. z użyciem wody i specjalistycznych detergentów. Jako środków piorących najczęściej używa się proszków, płynów, tabletek lub kapsułek. Wyposażenie nowoczesnej pralni obejmuje zaawansowane technicznie maszyny zaprojektowane w taki sposób, by zapewniały maksymalną wydajność przy jednoczesnym niskim ryzyku awarii. Urządzenia pracujące w pralni wodnej różnią się od zwykłych pralek domowych przede wszystkim wielkością i ładownością, są też o wiele bardziej wytrzymałe. Zapotrzebowanie na usługi kompleksowego odświeżania wyrobów tekstylnych rośnie, w związku z czym wiele osób rozważa uruchomienie własnej pralni. Prowadzenie biznesu w tej branży może być bardzo opłacalne – kluczem do sukcesu jest dobra lokalizacja, wyróżniająca oferta i dobór odpowiedniego wyposażenia.
Najważniejsze maszyny do pralni przemysłowej: pralnice i magle
Pranie w warunkach przemysłowych jest bardzo wymagające. Na szczęście nowoczesne maszyny pralnicze i wysokiej jakości środki piorące są w stanie doczyścić nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Zasadniczy proces prania na mokro odbywa się w specjalnych pralnicach oraz pralnico-wirówkach. Realizowany jest w nich cały cykl operacji: pranie wstępne, pranie zasadnicze, odsączanie oraz wirowanie końcowe. Ponieważ wszystkie etapy odbywają się w jednej maszynie, skraca się czas obróbki asortymentu tekstylnego. Nowoczesne pralnico-wirówki zużywają mniej wody i detergentów, przez co są jeszcze bardziej oszczędne. Zakłady działające w dużej skali potrzebują maszyn wytrzymujących pracę „ na okrągło” – dotyczy to zarówno samych pralnic, jak i urządzeń do wykańczania odzieży. Zdolność przerobowa pralni przemysłowej jest w dużej mierze uzależniona od efektywności prasowania wypranych tekstyliów. W zakładach obsługujących klientów instytucjonalnych większość asortymentu stanowi zwykle bielizna płaska (obrusy, prześcieradła, pościel, serwetki) oraz odzież robocza (uniformy, fartuchy, kitle, kombinezony). Uprasowanie takiej ilości materiałów przy pomocy samego żelazka z generatorem pary byłoby wręcz niemożliwe (a jeżeli nie niemożliwe, to z pewnością bardzo uciążliwe). W celu optymalizacji tego procesu używa się przemysłowych magli pralniczych. Technologia maglowania polega na przetoczeniu tkaniny pomiędzy dwiema rozgrzanymi płaszczyznami lub dociśnięcie jej do jednego wałka. Wygładzanie zachodzi na skutek działania dwóch różnych czynników: dużej siły nacisku oraz wysokiej temperatury. Parametry maszyny dostosowuje się do rodzaju materiału. W punktach usługowych oferujących pranie bielizny wieloformatowej używa się zwykle dużych maglownic z napędem elektrycznym i podgrzewem gazowym. Dzięki maglowaniu uzyskuje się doskonały efekt prasowania bez żadnych zagnieceń i załamań. Tkanina przepuszczona przez magiel jest idealnie gładka, delikatnie sztywna i wyjątkowo świeża.
Profesjonalne linie maglownicze do pralni wodnej
Najwyższą jakość i wydajność prasowania w pralniach przemysłowych uzyskuje się dzięki profesjonalnym liniom maglowniczym. Są to wielomodułowe urządzenia umożliwiające całościowe wykończenie odzieży po praniu. Opracowywanie asortymentu stołowego przebiega tu w kilku etapach. Cały proces odbywa się automatycznie lub półautomatycznie, a udział obsługi ograniczony jest do niezbędnego minimum. Przed umieszczeniem tkaniny w urządzeniu musi ona być w odpowiedni sposób wyprana i dokładnie wysuszona. Maglowanie odbywa się w wysokiej temperaturze, jednak to proces całkowicie bezpieczny dla materiałów. Profesjonalne linie maglownicze wyposażone są w zaawansowane systemy regulacji temperatury oraz specjalne mechanizmy zarządzające dystrybucją pary. Niewątpliwymi zaletami takich urządzeń jest wysoka wydajność, efektywność i energooszczędność. Linie maglownicze do zastosowań przemysłowych to maszyny przystosowane do intensywnej eksploatacji. Tego rodzaju prasowalnice dają wszechstronne możliwości, zwiększając zdolność przerobową pralni wodnej nawet o kilkadziesiąt procent. Nowoczesne linie maglownicze gwarantują najwyższe standardy finiszowania i doskonałe efekty w bardzo krótkim czasie. To zdecydowanie najlepszy sprzęt do prasowania bielizny płaskiej i odzieży roboczej na rynku.