TworzymyGłos Regionu

reklama

Wyjątkowe chwile na polanie w Grochowicach. 24. Stachuriada za nami

Poniedziałek, 02 lipca 2018 o 16:02, aktualizacja Środa, 11 lipca 2018 o 11:34, autor: 1
Wyjątkowe chwile na polanie w Grochowicach. 24. Stachuriada za nami

Ostatni dzień czerwca to na polanie w Grochowicach drugi dzień Stachuriady. Tego dnia odsłonięto obelisk poświęcony Edwardowi Stachurze, wyłoniono zwycięzców konkursu “Wyśpiewać Poezję”, przeprowadzono Turniej Cięcia i Rąbania Drewna “Siekierezada”. Nie zabrakło oczywiście pięknej muzyki, której gwarantem były zespoły Tyle Na Temat i Chwila Nieuwagi. Gwiazdą wieczoru był sam Grzegorz Turnau.

To był wyjątkowy weekend w gminie Kotla. W ciągu dwóch dni, pod wielkim dachem nieba nad grochowicką polaną zgromadziły się prawdziwe tłumy. Wszystko to za sprawą organizowanej co roku Stachuriady, czyli prawdziwego święta miłośników twórczości Edwarda Stachury oraz poezji śpiewanej. Organizatorzy przygotowali multum atrakcji. Oprócz stałych punktów programu takich jak np. Przegląd Piosenki Poetyckiej “Wyśpiewać Poezję”, Nocny Turniej Jednego Wiersza,Nocne Stedogranie przy ognisku, parada motocykli czy turniej “Siekierezada”, w tym roku odsłonięto obelisk poświęcony Edwardowi Stachurze a na grochowickiej scenie zagrał Czesław Śpiewa oraz Grzegorz Turnau.

W sobotniej paradzie wzięło udział ponad 100 motocykli a w Turnieju Cięcia i Rąbania Drewna “Siekierezada” wystartowało 5 ekip OSP. W tej rywalizacji, dosłownie rzutem na taśmę zwyciężyła OSP z Grochowic.

Około godziny 17:30 nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu “Wyśpiewać Poezję”, który miał miejsce w przeddzień.

- To jeden z niewielu konkursów w Polsce, który ma taką specyfikę. Najczęściej mamy do czynienia z konkursami, które nie wymagają od uczestników grania na żywo. Co ważne tutaj nie jest tak, że jedni uczestnicy życzą innym potknięcia. Przeciwnie, jedni pomagają drugim, pożyczają sobie instrumenty, dośpiewują piosenki i jest fajnie. Mnie się tutaj po prostu podoba - podkreślał Bartek Adamczak, prowadzący Stachuriadę

W tym roku jury przyznało dwa równorzędne pierwsze miejsca, które przypadły Gabrieli Kundziewicz oraz Dawidowi Gębali. Konkurs ten miał również nasz lokalny akcent. Jedno z wyróżnień przyznano duetowi TOKA czyli wyjątkowo umuzykalnionemu małżeństwu ze Sławy - Katarzynie i Tomaszowi Łuczak.

- Nie spodziewaliśmy się tego szczerze mówiąc. Uważam, że to bardzo dobry prognostyk na przyszłość. Przyznam, że sam nawet miałem pewne przypuszczenia co do zwycięzców ale nie znalazło to odzwierciedlenia w wynikach - mówił Tomasz Łuczak.

Następnie publiczność zgromadzona na polanie w Grochowicach miała okazję wysłuchać koncertów zespołów “Tyle na temat” i “Chwila Nieuwagi”. Swego rodzaju zwieńczeniem wydarzeń tegorocznej Stachuriady był niewątpliwie koncert Grzegorza Turnaua, któremu towarzyszył zespół.

Zapraszamy do obejrzenia foncetorelacji oraz materiałów wideo m.in. z głównego koncertu. W filmach również odpowiedź na pytanie dlaczego organizatorzy Stachuriady eksperymentują z brzmieniami poprzez dobór zespołów.

(Iks / foto, wideo: Koper)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Radek Wasielewski
02.07.2018 21:06

Gratulacje Kuzynie (i oczywiście Kasiu) ?☺️

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl