Kiedy mówimy o prawidłowym zgryzie?
Otóż wtedy, kiedy każdy ząb styka się z dwoma zębami przeciwległej szczęki. Dodatkowo zęby górne powinny wystawać poza dolne. Jeśli chodzi o pierwszą zasadę, to tutaj wyjątek będą stanowiły przede wszystkim dolne siekacze środkowe i górne trzecie trzonowce, które z kolei stykają się z wyłącznie jednym zębem.
Nie wszystko zobaczysz gołym okiem
Tą bardziej widoczną część defektów na pewno będziesz zauważyć samodzielnie, jednakże jeśli chodzi o te bardziej zaawansowane problemy, to najlepiej zgłosić się do http://www.orto-magic.eu/. Czyli specjalistów ortodontów, którzy mają spore doświadczenie w tym co robią i na pewno będą w stanie od razu wychwycić nieprawidłowości. Warto podkreślić, żeby nie bać się wizyty u ortodonty, ponieważ im wcześniej zaczniesz leczenie, tym sprawniej będzie ono przebiegało. Niestety wiele osób stale odwleka ten moment i potem kosztuje ich naprawienie zgryzu zdecydowanie więcej pieniędzy i czasu.
Jakie przyczyny krzywego zgryzu?
W zasadzie ciężko jest dopatrywać się niekiedy konkretnych przyczyn. Mogą to być przebyte choroby, złe nawyki, czy wady genetyczne. Jeśli zaś chodzi o czynniki nabyte, to tutaj można wymienić m.in. oddychanie przez usta, ssanie palca, czy obgryzanie paznokci.
Rodzice powinno również pamiętać o tym, aby w odpowiednim momencie przestać karmić butelką. Kilkuletnie dziecko jest już za duże na smoczka i najczęściej utrwala w ten sposób nieprawidłowe połykanie, które w późniejszym czasie przyczynia się do powstawania wady zgryzu.
Jak przebiega leczenie?
W zasadzie wszystko zaczyna się od wizyty kontrolnej u ortodonty, który będzie mógł wstępnie określić wadę. Może on zlecić również wykonanie prześwietlenia szczęki, aby zidentyfikować inne wady. Dodatkowo wykonywany jest również wycisk, który następnie posłuży do wykonania odlewu szczęki. Na podstawie pełnej dokumentacji lekarz zaproponuje Ci konkretne metody leczenia.