TworzymyGłos Regionu

Wspomnienie o Pani Annie Smektale

Czwartek, 15 lipca 2021 o 17:11, aktualizacja Czwartek, 15 lipca 2021 o 19:12, autor: 3 5102
Wspomnienie o Pani Annie Smektale

Z przykrością informujemy, że odeszła nasza koleżanka i pierwszy dyrektor Przedszkola nr 5 we Wschowie. Pożegnaliśmy ją 15.07.2021.

Anna Smektała po ukończeniu w 1979 roku 6-letniego SWP w Obornikach Śląskich, rozpoczęła swoją pierwszą pracę w Zbiorczej Szkole Gminnej jako nauczyciel-wychowawca. Jednak brak mieszkania szybko przekonał ją, że upragnione miejsce na ziemi to Wschowa i rodzinny dom. I tak po urlopie macierzyńskim w lutym 1980 roku, rozpoczęła pracę w Państwowym Przedszkolu nr 3 we Wschowie a następnie w Przedszkolu nr 1

Od września 1983 roku powierzono jej funkcję dyrektora jedno oddziałowego Przedszkola nr 4, które mieściło się przy ulicy Towarowej. Tutaj mogła ,,zakosztować jak to jest po drugiej stronie biurka”, a bywało różnie. Jeżeli nie było w pracy kucharki- była kucharką, woźną oddziałową czy też intendentką. Od 1 października 1983 roku rozpoczęła studia wyższe o specjalności Wychowanie przedszkolne na Uniwersytecie Łódzkim. 1 wrześnie 1985 roku powołano ją na stanowisko dyrektora Państwowego Przedszkola nr 5, które było jeszcze w trakcie budowy przy ulicy Cichej. Rolę tej placówki przez okres jednego roku pełnił budynek byłego żłobka przy ulicy Lipowej dla dzieci młodszych i drugie piętro Państwowego Przedszkola nr 2 dla dzieci starszych.

Od 1 sierpnia 1986 roku rozpoczęła pracę przy uruchamianiu budynku obecnej siedziby Samorządowego Przedszkola nr 5 we Wschowie. I tak ze skromnym sztabem ludzi i garstką rodziców przystąpiła do pracy. Nie było wtedy podziału personelu na dyrektora, nauczycielki, kucharki, woźne – wszyscy ciężko pracowali by zdążyć z otwarciem przedszkola. I tak 1 września 1986 roku o godzinie 6.30 otwarto drzwi dla pierwszych dzieci i ich rodziców. Przywitały ich przestronne, jasne pomieszczenia urządzone gustownie i nowocześnie. Przez kilka kolejnych lat placówka przebudowywała się i zmieniała swą strukturę.

Następnie Ania postanowiła poszerzyć swe umiejętności pedagogiczne i ukończyła Podyplomowe Studia Logopedyczne przy Uniwersytecie we Wrocławiu aby rozpocząć terapię logopedyczną naszych przedszkolaków. Po 10 latach kierowania Przedszkolem nr 5 we Wschowie przeszła na etat logopedy. Terapią logopedyczną objęła dzieci z z przedszkoli wschowskich, a od 1998 roku rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej nr 1 na stanowisku logopedy, jednocześnie pracując w naszym przedszkolu.

Za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i opiekuńczo-wychowawczej oraz kierowanie placówką otrzymała wiele nagród władz oświatowych i samorządowych. Kontynuując i rozwijając swoje zainteresowania w dziedzinie logopedii i terapii pedagogicznej uczestniczyła czynnie w pracach Zespołu Samokształceniowego do spraw Diagnozy i Terapii Logopedycznej przy PPP we Wschowie oraz w Polskim Towarzystwie Dysleksji w Zielonej Górze. Największą satysfakcją zawodową dla Ani było to, że mogła pracować i pomagać dzieciom przejawiającym trudności szkolne.

,, Są pożegnania na które nigdy nie będziemy gotowi. Są słowa, które zawsze wywoływać będą morze łez i są takie osoby, na których myśl zawsze zasypie nas lawina wspomnień.’’

 

(Pracownicy Przedszkola nr 5 we Wschowie)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~...
15.07.2021 20:35

Aniu -do zobaczenia.

avatar
~koleżanka
16.07.2021 21:45

Aniu za szybko nas opuściłaś.Tak mi żal,że Cię nie ma .

avatar
~+123
17.07.2021 22:55

A któż to pozwolił dyslektykowi bawić się w lektora? Bywało "rożnie", od "jednego" października, "jeden" września, przedszkola numer "dwie", lawina wspomnień "kropka". Ludzie! Choć odrobina szacunku dla słuchających i pamięci p. Ani.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Grunty rolne
Grunty rolne
Pozostałe
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl