TworzymyGłos Regionu

reklama

Wschowskie wsie poszkodowane w Polskim Ładzie

Czwartek, 14 lipca 2022 o 15:18, aktualizacja Czwartek, 14 lipca 2022 o 15:36, autor: 17
Wschowskie wsie poszkodowane w Polskim Ładzie

Wschowskie wsie znów bez dofinansowania na niezbędne dla nich inwestycje. W trzecim naborze Rządowego Funduszu Polski Ład, który był skierowany do obszarów po dawnych Państwowych Gospodarstwach Rolnych, Gmina Wschowa złożyła dwa wnioski.

Pierwszy projekt zakładał budowę sali wiejskiej w Kandlewie, drugi przebudowę drogi gminnej w Tylewicach (równoległej do drogi wojewódzkiej). Łączny koszt wnioskowanych inwestycji wynosił 4,9 miliona złotych. To kolejny program rządowy, w którym Gmina Wschowa nie uzyskuje dofinansowania na zadania na obszarze wiejskim, bez podania przyczyn odrzucenia wniosku.

- Trudno jest mi zrozumieć podział środków w projektach, w jakich prócz danych gminy dołączany jest około stronicowy opis głównych założeń inwestycji. Na jakiej podstawie budowa sali wiejskiej w Kandlewie nie uzyskała dofinansowania, a w Dryżynie w Gminie Szlichtyngowa można taki obiekt z dofinansowaniem rządowym postawić. Dlaczego modernizacja dróg w Tylewicach nie może pozyskać pieniędzy od rządu, a drogi w Gminie Sława czy Szlichtyngowa tak? – pyta burmistrz Konrad Antkowiak. – Jest to tak trudne do zrozumienia, bo do wyników nigdy nie jest dołączone wyjaśnienie, nie znamy kryteriów oceny ani punktów, jakie otrzymują nasze oferty. To smutne, że to poglądy i sympatie polityczne mają wpływ na decyzje przy podziale środków. Dziś trudno inaczej wytłumaczyć brak dofinansowania dla naszych wsi.

Przypominamy, że Gmina Wschowa ubiegała się o dofinansowania w ramach rządowych programów na następujące inwestycje:
a) Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
- Kanalizacja w miejscowości Tylewice – 7 000 000,00 zł.
- Przebudowa oświetlenia ulicznego w Tylewicach - 500 000,00 zł.
- Budowa nowego budynku świetlicy wiejskiej w Kandlewie – 1 000 000,00.
- Przebudowa drogi w Przyczynie Górnej (obok HZZ) - 500 000,00 zł.
- Przebudowa drogi gminnej wewnętrznej w Tylewicach – 1 500 000,00 zł.
- Kanalizacja w miejscowości Tylewice (droga wojewódzka) – 3 000 000,00 zł.
b) Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja 1
- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej, grawitacyjnej w miejscowościach Konradowo i Kandlewo wraz przepompowniami ścieków i rurociągami tłocznymi – 19 950 000,00 zł.
c) Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja 3 - PGR
- Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Tylewice -1 960 000,00 zł
- Budowa budynku sali wiejskiej w Kandlewie z infrastrukturą towarzyszącą wraz z wewnętrznymi instalacjami – 2 940 000,00 zł.

Na te zadania Gmina Wschowa nie otrzymała ani złotówki.

Foto: Kancelaria Premiera

Tekst: UMiG Wschowa

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (17)

avatar

avatar
~#AntkowiakNowyzespół
14.07.2022 15:43

Napisz list protestacyjny do Brukseli, na pewno trzaskowski i reszta szczujni z PO dołączy.

avatar
~do - AntkowiakNowyzespół
15.07.2022 10:33

Nie bądź kobieto taka głupiomądra, już za rok z okładem was nie będzie.

avatar
~Ziuta
14.07.2022 16:29

Jedyne kryterium to przynależność partyjna i sympatie polityczne. Merytoryki i jasnych zasad w tym wszystkim brak.

avatar
~Gekon
15.07.2022 07:19

Dtoga Ziuto, a pamiętasz co to były schetynówki i jakie kryteria ich budowy obowiązywały? Merytoryczne! Że hej!

avatar
~asd
14.07.2022 17:34

umig chcecie chusteczkę?

avatar
~do Ziuta
14.07.2022 18:13

Coś ci się POpieniczyło albo taki przekaz dnia POroniony. Obecna burmistrz Szlichtyngowy pokonała w wyborach kandydatkę PIS Ranefeldową, a burmistrz Sławy Sadrakuła też nie jest zPIS , a do tych gmin pieniądze leją się strumieniami. Nasz burmistrz zasłynął udziałem w każdej akcji przeciw rządowi organizowanej przez lubuskie PO . Więc czego nie rozumiecie. (...)

avatar
~do powyżej
15.07.2022 08:40

Ale dodaj, że obecna burmistrz Szlichty z PiSem za pan brat.

avatar
~Gekon
14.07.2022 19:33

Najwyraźniej Gmina Wschowa i jej władze nie potrafią przygotować wniosku o dofinansowanie. Pełny profesjonalizm.

avatar
~do powyżej !
15.07.2022 07:49

Tylko totalny analfabeta w to uwierzy !. Państwo od 7 lat w ruinie, a oni udają, że rozdają nasze pieniądze w !!!!, bo nie swoje !!!. Mamy totalna inflację, totalne podwyżki a grupka lokalnych partyjniaków dla potrzeb przyszłej kampanii wyborczej urządza nam kartonikową trgifarsą !!!!. Pytanie; - ile wydano juz naszych pieniędzy na wyprodukowanie w skali kraju tych kartoników?, i ile wydano na ich delegacje, bowiem to wszystko jest z kasy Suwerena>>>? . A tym czasem czołowi ich politycy w skali kraju każą nam : - jeść mniej, taniej kupować !!!!, zaciskać pasa !!!!, zbierać chrust!!!!!, proponują miskę ryżu!!!!!, ocieplać domy bo idzie zima !!!!!. Tak sie zachowuje normalny rząd ?????. I po co te kartoniki i ta ustawka >?????.

avatar
~Tomasz
15.07.2022 01:22

Najpierw podpisuje się pod jakimś listem antyrządowym, publikuje go a potem się dziwi, że nie dostaje kasy.. Przekaz jest jasny, z tym burmistrzem Wschowa nic nie zyska.

avatar
~DO - Tomasz
15.07.2022 13:07

Najwyrażżżżżżżżżżniej odpowiada Ci syndrom Judasza !!!!. Jak można bawić si e w " łubu-dubu ...." w sprawie pieniędzy Suwerena ?????

avatar
~Przykre
15.07.2022 07:04

Złośliwa satysfakcja jaką bije z komentarzy jest przykra, przecież to nie burmistrz nie dostał pieniędzy tylko my, mieszkańcy wsi. To u nas nie będzie dróg i sali wiejskiej, tylko dlatego że burmistrz nie jest zwolennikiem PiS. Nie ma to nic wspólnego z wnioskami, merytorycznym przygotowaniem a tylko złośliwością rządzących, którzy w swoim chorym świecie mają satysfakcję, że Antkowiak nie dostał pieniędzy, tyle tylko że nie cierpi Antkowiak a my, mieszkańcy. Chora polityka posła Asta...

avatar
~zza winkla
15.07.2022 08:46

To zdjęcie z tym panem w środku "od gazu ...." z 42 jest bardzo wymowne w jakim samopoczuciu są oni sami w kontekście klęski KPO i zbliżającej się klęski wyborczej.

avatar
~Adaś
15.07.2022 12:03

Ad. "Przykre" - forumowiczu...., gratuluję zdroworozsądkowości, bo kto uwierzy, że na 9 wniosków każdy z nich został odrzucony z powodów merytorycznych ? Mówmy jak jest - oddalono/olano nasze gminne podania ( a czym one się różniły od wniosków powiatu?) bo wojewoda i poseł chcą dowieść jak ważny ( grzeczny) organ zwany powiat "współpracuje" - i za to co nieco dostaje. Te ok. 5mln co dostał ( niby załatwił?) Bielawski też z pewnością się przyda biedzie, ta droga jest naprawdę w opłakanym stanie ale ( to Wy forumowicze o tym mówicie) dlaczego te środki są przede wszystkim kierowanie do g. Szlichtyngowej to można domniemywać ? Choć to też Polska ...... tam sporo lasów więc będzie nam łatwiej i szybciej "mercedesami" dowieść chrust. Może i o tym pomyślała władza ? Zbliżają się wybory to są i oczekiwania, ta chce do Sejmu, tamta wyznacza tylko status ministerialny, a On (tak uważa) chciałby za te poty coś dla siebie .... o parlament UE chodzi. Jakby to było pięknie na koniec swojej kariery politycznej stać się "Europejczykiem" ? I te tysiące euro na koncie, niech już będzie po 3zł ...... bujak, w ręce szklaneczka whisky i piękne myśli...... jakie to było wspaniałe ośmiolecie...... same sukcesu ( w swoim życiu). Cyt - " ......... przecież to nie burmistrz nie dostał pieniędzy tylko my, mieszkańcy wsi. " Adaś

avatar
~Suweren pyta?
15.07.2022 13:14

Czym będziemy ogrzewać nasze domy i mieszkania tej zimy, jak brak jest juz teraz w skali kraju ponad 3 miliony ton węgla ???. Czy te kartoniki wystarczą nam na opał ????. Nie tak dawno Straż Miejska i Policja karała osoby za palenie czym popadnie !!!!!, a teraz słyszymy ze strony rządzących " Palimy czym popadnie tej zimy " !!!!!.

avatar
~Grab
16.07.2022 01:53

Dawno trzeba było przejść na gaz..

avatar
~Poparzony władzą
15.07.2022 15:39

Widziałem kiedyś taki rysunek - klęczy chłop przy łóżku, ręce złożone i mówi do Boga - "Boże dlaczego nie wysłuchujesz moich próśb?" A Bóg na to z góry z uśmiechem na twarzy - "Bo Ciebie po prostu nie lubię" Oto odpowiedź dla Konrada Antkowiaka. Niestety, na własną prośbę :)

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl