Płynna cytologia: lepsza skuteczność i rzadsze badania
Płynna cytologia charakteryzuje się wyższą skutecznością profilaktyczną. Dzięki nowoczesnej technologii pobierania materiału, badania mogą być wykonywane rzadziej, co jest dużą zaletą dla pacjentek. Polskie Towarzystwo Patomorfologii oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomendują tę metodę. Problemem pozostaje jednak brak refundacji przez narodowego płatnika.
Rak szyjki macicy: poważne zagrożenie
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Codziennie pięć Polek umiera z powodu tej choroby. W tej sytuacji, cytologia – a szczególnie płynna cytologia – staje się nieocenionym narzędziem profilaktycznym. Właśnie dlatego wschowianki, Urszula Chudak i Hanna Knaflewska-Walkowiak, zaapelowały do departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego o wsparcie.
Zobacz: 11. Wschowski Kongres Kobiet. „Musimy się stawiać, by nas nie ustawiano” (VIDEO)
Możliwości refundacji: Unia Europejska i lokalne samorządy
Pomimo braku refundacji ze strony narodowego płatnika, istnieje możliwość pokrycia kosztów płynnej cytologii z funduszy unijnych przez lokalne samorządy. Jest to istotna informacja, zważywszy na konieczność szybkiej reakcji w walce z rakiem szyjki macicy. „Bardzo byśmy chciały, 5 października, podczas Wschowskiego Kongresu Kobiet głośno powiedzieć, że coś w powyższym temacie drgnęło” – napisały Chudak i Knaflewska-Walkowiak.
Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: prace trwają
Asystentka posłanki Elżbiety Anny Polak przekazała odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na złożoną interpelację. Resort zdrowia informuje, że w Narodowej Strategii Onkologicznej przewidziane jest wprowadzenie nowej metody badania przesiewowego – HPV DNA. Pilotaż tego programu ma być rozszerzony na kolejne ośrodki w 2024 roku. Ministerstwo rozważa również wprowadzenie płynnej cytologii do Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Zobacz: XIV Lubuski Kongres Kobiet: Wydarzenie miało wschowski akcent (FOTO)
„W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie programów zdrowotnych w części dotyczącej Programu profilaktyki raka szyjki macicy. Mając na uwadze wyniki pilotażu rozważa się wprowadzenie do programu cytologii na podłożu płynnym” – informuje resort. Na razie nie jest jednak możliwe określenie precyzyjnego terminu zakończenia prac.