Wschowski Dzień Autyzmu - Dzień Drugi. Wystawa w Baszcie
Czwartek, 02 czerwca 2011 o 11:08, autor: rk 1
Przypominamy też, że w dniach 9-10 czerwca 2011 roku, w godzinach 10:00-12:00 w Powiatowym Centrum Rehabilitacji (przy SOSW) we Wschowie odbędą się bezpłatne konsultacje dla rodziców zaniepokojonych dziwnym, niestereotypowym zachowaniem dziecka.
2.06.2011
W drugi Wschowski Dzień Autyzmu warto wybrać się w godzinach popołudniowych (od 17.00 - 21.00) do wschowskiej Baszty, gdzie nadal otwarta jest wystawa. Można między innymi zobaczyć zdjęcia wykonane przez uczennice I LO im. Tomasza Zana. Wykonane w plenerze z dziećmi autystycznymi, na placu zabaw. Sesja miała miejsce 16 maja - mówi Małgorzata Wojnarowska.
Autyzm - mówi Joanna Nowaczyk, nauczycielka klasy dzieci z autyzmem w szkole podstawowej przy SOSW we Wschowie- jest zaburzeniem rozwoju przejawiającym się w trzech obszarach:
Dzieci często nie nawiązują kontaktu wzrokowego, nie patrzą na rodzica lub kontakt ten jest nienaturalny (np. nadmiernie wnikliwy). Przejawiają brak zainteresowania innymi ludźmi, nie bawią się z innymi dziećmi, wolą spędzać czas samotnie. Objawem, który często niepokoi rodziców jest to iż dzieci nie dzielą się uwagą – nie przynoszą rzeczy, które znalazły, nie pokazują obrazka, które narysowały, nie wskazują rzeczy, którymi są zainteresowane.
Dzieci z autyzmem często nie mówią i co najbardziej charakterystyczne nie kompensują tego braku mowy w inny sposób np. poprzez pokazywanie, gesty czy mimikę. Charakterystyczne jest tez to, że jeśli wykształciła się mowa jest ona bardzo często niekomunikatywna (używana w sposób wyćwiczony, nie służąca do porozumiewania się i nawiązania kontaktu z drugim człowiekiem).
Dzieci z autyzmem maja silną potrzebę niezmienności np. zawsze chodzą ta sama droga, wykonują pewne czynności zawsze w ten sam sposób, układają przedmioty zawsze w tej samej kolejności. Dziwne zachowania to także kręcenie się w kółko, machanie rączkami, podskakiwanie.
Objawy te pojawiają się u dziecka przed ukończeniem trzeciego roku życia. Większość dobrze leczonych dzieci wyrasta na w miarę samodzielnych dorosłych, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i bardzo intensywna terapia.
________________________________________________________________________________________________________
1.06.2011
Piętnastu wolontariuszy pojawiło się dzisiaj na ulicach Wschowy, rozdając ulotki zawierające informacje o autyzmie. Uczniowie z I LO im. Tomasza Zana zapraszali jednocześnie na dzisiejsze otwarcie Wystawy w Baszcie, która będzie miała miejsce o godzinie 11.00. .
Wschowski Dzień Autyzmu organizuje Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych Nasz Ośrodek oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Wschowie.
Akcja ma zwrócić uwagę mieszkańcom Wschowy na dzieci z autyzmem - mówi Małgorzata Wojnarowska - Zdarza się, że i dziecko i matka spotykają się z przykrymi uwagami czy to na ulicy, czy w sklepach. Można usłyszeć np.: nie obsługujemy źle wychowanych dzieci, proszę dać dziecku klapsa, itp. A przecież ani rodzice, ani dzieci nie wybrali autyzmu. Ważne jest więc, żeby obserwatorzy niezrozumiałych zachowań dzieci, wcześniej zastanowili się czy swoimi uwagami nie wyrządzają krzywdy i rodzicom i dzieciom.
Chcemy też dać szansę mieszkańcom poprzez wystawę - mówi Joanna Nowaczyk, nauczycielka klasy dzieci z autyzmem w szkole podstawowej przy SOSW -obejrzenia dzieci z autyzmem na zdjęciach. Chcemy przez to powiedzieć, ten chłopiec nie jest niegrzeczny, ma zaburzenie rozwoju.
Akcja ma na celu również zwrócenie uwagi rodzicom aby jak najszybciej diagnozowali dzieci, bo to daje szanse na jak najlepsze funkcjonowanie pociech w przyszłości.
W ramach Wschowskiego Dnia Autyzmu zostaną zorganizowane również bezpłatne konsultacje dla rodziców zaniepokojonych dziwnym, niestereotypowym zachowaniem dziecka.
http://youtu.be/00roWGE5mlI
http://youtu.be/7NRiCbkfpio
http://youtu.be/F8Bmx1NoTt4
[gallery link="file"]