TworzymyGłos Regionu

reklama

Wschowa pożegnała ks. prałata Zygmunta Zająca. Przez miasto przeszła procesja żałobna (FOTO)

Sobota, 16 marca 2024 o 16:08, aktualizacja Sobota, 16 marca 2024 o 16:17, autor: 1
Wschowa pożegnała ks. prałata Zygmunta Zająca. Przez miasto przeszła procesja żałobna (FOTO)

W sobotę, 16 marca 2024 roku, mieszkańcy Wschowy zgromadzili się, aby pożegnać ks. prałata Zygmunta Zająca, długoletniego proboszcza parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W wieku 83 lat, po 60 latach kapłaństwa, ks. Zając zakończył swoją ziemską pielgrzymkę, pozostawiając w sercach wspólnoty niezatarte ślady swojej posługi.

Ostatnie pożegnanie ks. Zygmunta Zająca

Uroczystości pogrzebowe ks. Zająca rozpoczęły się w piątek (15 marca) od mszy św. żałobnej, a kulminacyjnym momentem była sobotnia msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Pawła Sochy, po której nastąpiła procesja i dalsze obrzędy pogrzebowe na cmentarzu parafialnym. W trakcie uroczystości ks. kan. Dariusz Ludwikowski wyraził wdzięczność za życie i posługę zmarłego, podkreślając jego niezwykłe zaangażowanie oraz duchową obecność wśród parafian. Dziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji pogrzebu, w tym władzom miasta za zabezpieczenie konduktu żałobnego i matkom różańcowym za nieustanną modlitwę.

Wyjątkowa parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ks. bp. Paweł Socha, który podczas ceremonii zwrócił uwagę na unikalność parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika, która od zakończenia wojny miała tylko trzech proboszczów. Zarówno ksiądz Zając, jak i jego poprzednik, we Wschowie posługiwali po 35 lat.

Życie i posługa ks. Zająca

Ksiądz prałat Zygmunt Zając, urodzony 21 maja 1941 roku, przez sześć dekad swojego życia służył Kościołowi i wiernym. Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1964 roku w Gorzowie Wlkp., pracował jako wikariusz w różnych parafiach, zanim w 1981 roku objął funkcję proboszcza we Wschowie. Jego posługa była okresem dynamicznego rozwoju parafii oraz troski o dziedzictwo kulturowe i duchowe regionu. Za swoją działalność został odznaczony medalem „Za szczególną troskę o dobra kultury w województwie leszczyńskim” oraz otrzymał godność prałata honorowego od papieża Jana Pawła II.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~elwl
16.03.2024 17:34

+ RIP + Spoczywaj w Pokoju

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl