TworzymyGłos Regionu

reklama

Wschowa: kościół Kripplein Christi dostępny dla turystów przez cały rok!

Wtorek, 10 stycznia 2023 o 15:14, aktualizacja Wtorek, 10 stycznia 2023 o 16:19, autor: 9
Wschowa: kościół Kripplein Christi dostępny dla turystów przez cały rok!

Kościół Kripplein Christi we Wschowie zyskał nową formę zwiedzania - dzięki wirtualnemu zwiedzaniu zrealizowanemu przez informatyków współpracujących z Muzeum Ziemi Wschowskiej, każdy zainteresowany może teraz poznać piękno wnętrza świątyni. Dzięki cyfrowej obróbce grafik, wszyscy mogą teraz przenieść się do tego historycznego budynku bez wychodzenia z domu.

Pracownicy Muzeum Ziemi Wschowskiej pracują również nad tym, aby udostępnić kościół dla ruchu turystycznego. Planują zacząć od otwarcia baszty, a następnie przy wsparciu władz Miasta i Gminy Wschowa przystosować wnętrze kościoła do potrzeb zwiedzających.

Obecnie trwają również prace nad ostatecznym uregulowaniem kwestii własności zabytków pochodzących z kościoła, które są obecnie prezentowane na wystawach stałych w MZW oraz odzyskaniem pozostałej części wyposażenia kościoła, która jest obecnie w Gdańsku.

Kościół Kripplein Christi został zbudowany w 1604 roku przez pastora Valeriusa Herbergera i znajduje się przy Bramie Polskiej we Wschowie. Budynek mógł pomieścić około dwóch tysięcy wiernych dzięki trzem piętrom empor.

Choć świątynia uległa pożarowi dwukrotnie w XVII wieku, do dziś stoi niezachwiana i jest unikalnym miejscem na mapie miasta.

Wirtualne zwiedzanie pozwala teraz na zapoznanie się z tym niezwykłym zabytkiem bez wychodzenia z domu, a przyszłość zapowiada jeszcze więcej możliwości zwiedzania tego pięknego kościoła.

Bezpośredni link do zwiedzania: https://tourmkr.com/F1BBzHTY1x/39284349p&86.65h&88.05t

Zachęcamy również do odwiedzenia Wirtualnego Muzeum Ziemi Wschowskiej: https://wirtualne.muzeum.wschowa.pl 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (9)

avatar

avatar
~Tomasz
10.01.2023 23:53

A kiedy zwiedzanie najpiękniejszego zabytku we Wschowie - kina Hel?

avatar
~Piki
11.01.2023 10:48

Trzeba pytać radną Katarzynę O-K.

avatar
~Ramona
11.01.2023 12:07

Oj ludzie, wszystkiego się czepicie. Super sprawa! Żyje w tym mieście 40 lat i jeszcze nie widziałam jak ten budynek wygląda wewnątrz a teraz mam okazje nie wychodząc z domu. Popieram.

avatar
~Do - Romana !
11.01.2023 14:40

Po trzydziestu latach tzw, demokracji i po ponad siedmiu latach tzw. Totalnej władzy pis + w skali kraju i ok. trzech latach powiatowego Wschowskiego pisu NA CAŁE SZCZĘŚCIE i Dzięki Panu Bogu trafił się nam pierwszy raz OPERATYWNY - GOSPODARNY Pan Burmistrz !!!!!. Mimo, że polityka pisu ogołociła Polskie Samorządy z należnych nam podatków to Władza Naszego Miasta i Gminy ma się dobrze bez tych ich "kierunkowych" kartonikowych subwencji - subwencji, które i tak są z Kasy Suwerena !!!!!. Brawo Miasto i Gmina Wschowa !!!!!!!.

avatar
~powodzenia
12.01.2023 12:33

Jakieś 44 lata temu miałem okazję jako uczeń, w wakacje tam pracować. Wstyd dla miasta, że niewiele się tam zmieniło. Przy dzisiejszej rabunkowej gospodarce pod rządami pis raczej cudów bym się nie spodziewał . Gratulacje dla burmistrza, że podjął temat.

avatar
~Klugarstwo/Obłuda
13.01.2023 08:12

I Ty Szanowny Forumowiczu się temu dziwisz ; pamiętamy czasy komuny i jak traktowano takie zabytki, pamiętamy ostatnie 30 lat i tych wszystkich burmistrzów nowej demokracji we Wschowie i jak podchodzili do Wschowskich zabytków, pamiętamy i widzimy ostatnie prawie 4 lata starostwa z pod tego znaku + i ich podejście do Naszego Miasta Wschowa, A teraz jak nastał nam jako Burmistrz Pan Antkowiak - człowiek odnowy Naszej Wschowy i zmiany mentalności co jest dla Nas Wschowian Dobre to mamy " nalot" ich " kuglarzy" , którzy w przeróżny sposób chcą nam pana Burmistrza poniżyć i obniżyć jego zasługi !!!!. Ich "kuglarstwo" sięga nawet takich tematów jak ten powyżej mimo, że oficjalnie podają się za katolików . Im jak widzisz Szanowny Forumowiczu odpowiada ich obłuda i życie w imaginowanej swojej fantazji dobra dla siebie, im odpowiada bycie panami, milionerami za pieniądze Suwerena - czyli Nasze !. Pamiętamy ; - te dwie wirze na Srebrnej, maseczki i respiratory w szczycie pandemii, ciągnik na ślubie ich członka partii, te milionowe przelewy - które nadal trwają ich ludzi w Spółkach Skarbu Państwa na konta wyborcze ich partii i członków, tek tragiczny bezkarny incydent z komendantem policji i wysięgnikiem Straży Pożarnej by obserwować opozycję 10.01,br,. te podsłuchy Pagazusem, ten Cyrk z oświadczynami w czynnej kopalni na 1000 m ich prominentnego partyjnego funkcjonariusza ----- to wszystko to miliony naszych pieniędzy, których nigdy nie zobaczymy z przeznaczeniem dla takich miejsc Historycznych jak Nasze Wschowskie, jak na przykład nakładów Na Naszą Służbę Zdrowia i Chorych !!!!!!. Tego nie zobaczymy ----ONI PERFIDNIE od ponad 7 lat zwalają to Wszystko Na Nas - Na Naszą Opozycje !!!! Szczyt Kuglarstwa !!!.

avatar
~xyz
12.01.2023 15:44

Oj, chyba zaczęła działać fabryka wazeliny we Wschowie lub okolicy.

avatar
~do "do-romusia"
12.01.2023 19:42

Ramona to nie Roman - (czyli kłopoty z czytaniem u Ciebie). Cytat "...trafił się nam pierwszy raz OPERATYWNY - GOSPODARNY Pan Burmistrz..." - czyżby? Gdyby nie poprzednicy, to tego obiektu byłaby już tylko sterta gruzu. To w 2015 roku gmina na cele remontowe pozyskano 100 tysięcy złotych. Dzięki temu wzmocniona została konstrukcja więźby dachowej za pomocą montażu systemu stalowych wsporników. To w 2018 roku dzięki staraniom gminy udało się wyremontować kompleksowo dach obiektu z uzyskanych: 180 tysięcy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 20 tysięcy od Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, 120 tysięcy ze środków Republiki Federalnej Niemiec i 54 tysięcy wkładu własnego gminy. Nim zaczniesz pisać komentarze na zw.pl, to pierwej ogarnij temat i nie ośmieszaj się, bo pisać z senem to trzeba "umić".

avatar
~komentarz...
13.01.2023 13:13

Do powyżej - czyli komentarz pana ( romusia - a); uderz w stuł, a nożyce się odezwą ***. Zapomniałeś dodać, że poprzedni tzw. włodarze Wschowy nie byli tak ogołoceni ( okradzeni) z dochodów budżetowych miasta i gminy , tj. za rządów SLD-PSL, PO-PSL jak obecny Burmistrz i mimo tego daje sobie nasze Miasto i Gmina radę . Poprzednicy przy tak wysokich dochodach budżetowych jak na tamte czasy wykazali się totalną mizerią w łożeniu rozwoju Naszego miasta !. Cytując ciebie ... " ogarnij się i temat " !.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl