TworzymyGłos Regionu

reklama

Wschowa. W pobliżu dworca kolejowego odkryto masowy grób (FOTO)

Czwartek, 15 czerwca 2023 o 09:03, aktualizacja Czwartek, 15 czerwca 2023 o 09:24, autor: 5
Wschowa. W pobliżu dworca kolejowego odkryto masowy grób (FOTO)

Dnia 13 czerwca 2023 r. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST przeprowadzała ekshumacje we Wschowie. Na ulicy Kazimierza Wielkiego, w pobliżu dworca kolejowego, natrafiono na masowy grób, którego powstanie datuje się na koniec stycznia 1945 r. Według informacji zmarłego mieszkańca Wschowy, który precyzyjnie wskazał miejsce pochówku, miało tam być pochowanych trzech żołnierzy Wehrmachtu. Jednakże odkrycie przyniosło zaskakujące rezultaty.

Odkrycie grobu mieszanego

Prace ekshumacyjne ujawniły długi, ponad czterometrowy, pochówek masowy, w którym spoczywali żołnierze niemieccy i radzieccy polegli w walce. Tak zwany "grób mieszany" to miejsce pochówku, w którym żołnierze obu stron konfliktu zostali pochowani razem. Z tego powodu prace ekshumacyjne wymagają szczególnej ostrożności i precyzji przy identyfikacji szczątków.

Trudności i precyzja ekshumacji

Prace ekshumacyjne przy takich grobach są niezwykle wymagające. Podczas ekshumacji niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności, aby nie utracić żadnych cennych informacji. Istotną rolę odgrywają przedmioty znalezione przy szczątkach, nie inaczej było w tym przypadku, bowiem odnaleziono guziki mundurowe i obuwie wojskowe. To właśnie na podstawie tych znalezisk zidentyfikowano pochowanych żołnierzy.

Kluczowe znaleziska i identyfikacja

Analiza mundurowych elementów pozwoliła na rozróżnienie dwóch wyraźnych stref grobu. Jedenastu żołnierzy niemieckich zostało pochowanych w dwóch warstwach, z głowami zwróconymi na południe. Natomiast czerwonoarmistów, co najmniej ośmiu, położono naprzemianlegle, również w dwóch warstwach, z głowami zwróconymi na północ.

Ostateczne losy szczątków

Szczątki niemieckich żołnierzy, przy których nie odnaleziono żadnych znaków tożsamości, zostaną przeniesione na Niemiecki Cmentarz Wojenny na Miłostowie w Poznaniu. Natomiast szczątki radzieckich żołnierzy pozostają w gestii Instytutu Pamięci Narodowej.

Źródło: Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Wschowianka
15.06.2023 23:11

Zastanawiam się jak zmarły mieszkaniec Wschowy mógł wskazać miejsce pochówku? No chyba, że przed swoją śmiercią jeszcze zdążył.

avatar
~A
16.06.2023 10:51

Niepotrzebny ten komentarz świadczy tylko o piszącym

avatar
~Stary
16.06.2023 11:50

Pamiętam jak w latach 70 tych rozkopano ulicę lipową i parkową. Tam wzdłuż tych ulic jest też masowy grób o długości dziesiątek metrów.

avatar
~asd
18.06.2023 23:14

przekopcie wzdłuż fosy tam tego sporo. Na zbiegu ulic Lipowej i Bema, było mnóstwo kości, jak kiedyś dawno temu kładli gazociąg

avatar
~Elwis
19.06.2023 11:58

Wschowianka bystra jesteś.?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl