Odkrycie grobu mieszanego
Prace ekshumacyjne ujawniły długi, ponad czterometrowy, pochówek masowy, w którym spoczywali żołnierze niemieccy i radzieccy polegli w walce. Tak zwany "grób mieszany" to miejsce pochówku, w którym żołnierze obu stron konfliktu zostali pochowani razem. Z tego powodu prace ekshumacyjne wymagają szczególnej ostrożności i precyzji przy identyfikacji szczątków.
Trudności i precyzja ekshumacji
Prace ekshumacyjne przy takich grobach są niezwykle wymagające. Podczas ekshumacji niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności, aby nie utracić żadnych cennych informacji. Istotną rolę odgrywają przedmioty znalezione przy szczątkach, nie inaczej było w tym przypadku, bowiem odnaleziono guziki mundurowe i obuwie wojskowe. To właśnie na podstawie tych znalezisk zidentyfikowano pochowanych żołnierzy.
Kluczowe znaleziska i identyfikacja
Analiza mundurowych elementów pozwoliła na rozróżnienie dwóch wyraźnych stref grobu. Jedenastu żołnierzy niemieckich zostało pochowanych w dwóch warstwach, z głowami zwróconymi na południe. Natomiast czerwonoarmistów, co najmniej ośmiu, położono naprzemianlegle, również w dwóch warstwach, z głowami zwróconymi na północ.
Ostateczne losy szczątków
Szczątki niemieckich żołnierzy, przy których nie odnaleziono żadnych znaków tożsamości, zostaną przeniesione na Niemiecki Cmentarz Wojenny na Miłostowie w Poznaniu. Natomiast szczątki radzieckich żołnierzy pozostają w gestii Instytutu Pamięci Narodowej.
Źródło: Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST