TworzymyGłos Regionu

reklama

Wisława Szymborska oczami Zespołu Sedno. Impresja słowno-muzyczna „O sobie przez siebie” (VIDEO)

Czwartek, 18 stycznia 2024 o 16:22, aktualizacja Czwartek, 18 stycznia 2024 o 16:43, autor: 2
Wisława Szymborska oczami Zespołu Sedno. Impresja słowno-muzyczna „O sobie przez siebie” (VIDEO)

W sali klubowej Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie, 17 i 18 stycznia 2024 roku, odbyły się wyjątkowe wydarzenia kulturalne, które zgromadziły miłośników poezji i muzyki. Zespół Sedno zaprezentował impresję słowno-muzyczną, zatytułowaną „O sobie przez siebie”, skupiającą się na twórczości polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej. Wśród publiczności znaleźli się mieszkańcy miasta, w tym członkowie Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Szymborska w interpretacji Zespołu Sedno

„Jestem zszokowana ilością osób, które zdecydowały się dzisiaj przyjść. Robienie tego występu na dużej scenie nie pomagałoby we właściwy sposób odebrać piękna twórczości Wisławy Szymborskiej”, mówiła Leokadia Łopusiewicz, reżyserka i scenarzystka Zespołu Sedno. Słowa te oddają ducha tego spotkania – intymność i subtelność, które są niezbędne do prawdziwego doświadczenia poezji Szymborskiej.

Wybór małej, klubowej sali był zatem świadomym krokiem, mającym na celu stworzenie atmosfery bliskości i skupienia, która pozwalała publiczności na głębsze zanurzenie się w słowa noblistki. Szymborska, znana ze swojej niechęci do mówienia o sobie, zawsze preferowała, aby to jej poezja mówiła za nią. Tytuł impresji „O sobie przez siebie” idealnie oddaje tę filozofię.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zainteresowanie, jakim cieszyły się występy Zespołu Sedno, pokazuje, że Wisława Szymborska nadal pozostaje istotną postacią w polskiej kulturze. Jej poezja, pełna refleksji nad życiem, śmiercią, miłością i naturą ludzką, wciąż znajduje odzew w sercach i umysłach słuchaczy.

To, co wyróżnia Szymborską, to umiejętność mówienia o uniwersalnych prawdach w sposób, który jest zarazem głęboki i przystępny. Jej słowa docierają do różnych grup odbiorców, co było widoczne również we Wschowie, gdzie zarówno młodzież, jak i starsi mieszkańcy, znaleźli coś dla siebie w jej poezji.

Zobacz: Zespół Sedno wystąpił na Dni Wschowy 2023 (FOTO)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Jola
18.01.2024 17:22

Brawo. Brawo . Brawo. Cudownie.

avatar
~do Jola
20.01.2024 09:57

Szkoda, że zabrakło wierszy z Jej pierwszych tomików poezji, czyli „Dlaczego żyjemy”, czy też „Pytania zadawane sobie”. Przecież to poezja ich dzieciństwa.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl