TworzymyGłos Regionu

reklama

Widmo podtopień zagląda w oczy mieszkańcom gminy Sława?

Piątek, 26 stycznia 2018 o 15:36, aktualizacja Piątek, 26 stycznia 2018 o 15:39, autor: 10
Widmo podtopień zagląda w oczy mieszkańcom gminy Sława?

Mieszkańcy Ciosańca, Przybyszowa, Cegłówka, ulicy Łąkowej w Sławie w ostatnich kilku dniach musieli mierzyć się z możliwością podtopień. Najgorzej sytuacja przedstawiała się w Cegłówku, gdzie przez całą noc wodę wypompowywała specjalistyczna pompa. Jak informował Cezary Sadrakuła część odpowiedzialności za ten stan spada na nieduże gryzonie.

Problemy mieszkańców gminy z coraz wyżej podchodzącą wodą były pierwszą informacją jaką przekazał radnym w trakcie ostatniej sesji burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła. Za taki stan odpowiada zarówno pogoda, która przeplata wiosnę z zimą, jak i bobry.

- Mamy wiosnę, kilka dni zimy i pojawiły się problemy w niektórych miejscowościach naszej gminy - Ciosaniec, Przybyszów, Cegłówko, ulica Łąkowa. Okazuje się, że po kilku dniach opadów występują podtopienia, a wczoraj musiałem podjąć decyzję o sprowadzeniu specjalistycznego sprzętu do Cegłówka, pompy, która z prędkością 1000 litrów na minutę wypompowywała wodę przez całą noc – mówił burmistrz. – Okazuje się, że w wielu momentach natura nie odpuszcza, szczególnie przy udziale żywych inżynierów czyli bobrów występują coraz większe problemy.

Cezary Sadrakuła poinformował, że urząd stara się o pozwolenia likwidacji żeremi znajdujących się na Czernicy, które zmniejszają przepustowość cieku i wydatnie przyczyniają się do powstawania lokalnych podtopień. Jednocześnie burmistrz wyraził nadzieję, iż warunki atmosferyczne pozwolą na ustabilizowanie się sytuacji w wielu miejscach. Szczegóły dostępne w materiale wideo.

(olek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (10)

avatar

avatar
~ext7
26.01.2018 17:00

Ale jaja!!! Inwazja BOBRÓW zagraża sławskiej gminie. Uwierzy ktoś w tą apokaliptyczną wizję??? No chyba tylko sam Pan burmistrz Cezary.(co mnie trochę dziwi) Nie wiem co na myśli miał pan burmistrz, mówiąc o likwidacji żeremi?? Mam nadzieję że nie myślał o strzelbach, bo to byłoby niemądre i bynajmniej problemu nie rozwiązuje. Jeżeli będą warunki to, BOBRY powrócą, ale gdyby tak wzdłuż „SMRÓDKI” (czytaj Czernicy) usunąć „materiały budowlane –służące do budowy tam) to BOBERKI pewnikiem odpuściłyby to miejsce. Likwidować należy przede wszystkim przyczynę, a nie skutek!!

avatar
~do ext7
26.01.2018 17:11

Panie ext7 pan burmistrz miał na myśli kastrowanie bobrów a nie strzelanie do nich . A usuniecie jak pan pisze " materiały budowlane " to są po prosty rosnące drzewa . Czyżby pan chciał usunąć wszystkie te drzewa usunąć ? .

avatar
~KO
26.01.2018 17:26

Polecam panu Burmistrzowi na początek taki tekst http://sredzinski.natemat.pl/40007,beda-strzelac-do-bobrow-chociaz-nie-musza

avatar
~ext7
27.01.2018 16:04

Nie!!! Szanowny Kolego, sposobów zniechęcających BOBRY do osiedlenia jest wiele i bynajmniej niekoniecznie muszą one polegać na wycinaniu drzew wzdłuż cieków wodnych. Ot po prostu tzw samosiejki, chaszcze ,krzaki wyciąć ,a drzewa zabezpieczyć przed siekaczami tych jakże inteligentnych zwierzaków. Zauważ proszę! BOBEREK niby „bydle durne”, ale pomimo tego ,że hydrologii nie studiowało(na tej zna się jak mało kto), w kursie na drwala też nie uczestniczył, ale drzewo „położy” zgodnie z założeniem. Powiem więcej zna się na rachunkach. Wie ile zapasów zgromadzić na zimę. W zależności od wielkości rodziny gromadzi 5-30 m3 zapasów. Oczywiście zdarza się ,że nierozważnemu rolnikowi zrobi KUKU i podkradnie kilka cukrowych buraków. No tak po prawdzie to, nie takie kilka ,bo w necie opisano przypadek ,gdzie BOBERKI zagospodarowały dwadzieścia pięć arów cukrowego buraka.

avatar
~do ext7
27.01.2018 20:25

Czyli pozbawić tego co napisałeś to boberek przeniesie się ale gdzie ? , lub wyzionie ducha tu na miejscu . Czy tak to mam rozumieć ? . Bóbr zawsze będzie robił tamy to jest taki jego styl życia . Nie da się zmusić bobra do innego stylu życia ani do życia tam gdzie nie ma wody .

avatar
~ext7
28.01.2018 17:01

Eeee !!!Ducha to one nie wyzioną, ponieważ są zbyt inteligentne. Jak nie będzie sprzyjających warunków do bytowania to ,się ewakuują .Mnie dziwi to larum, że oto taki gryzoniowaty kurdupel zagraża ludziom. Czyżby był bardziej inteligentny (niż nadrzędny)?? No nie!! Właściwie to, zastanawiam się, co do życia potrzebne jest BOBRKOWI?(czym on ,od nas się różni? Chyba podobnie jak ludziom bliski jest mu święty spokój, jedzonko , mieszkanko., a i bezpłatny „market” z budowlanymi materiałami zapewnia jemu pełny komfort.. Oczywiście... my „ludzie „ jak już mamy pełny brzuszek i na głowę nie kapie, szukamy strawy dla „duszy”, to normalka, ale czasami zastanawiam się ,czy aby tej na pewno szukamy we właściwym miejscu??

avatar
~do ext7
29.01.2018 21:53

Pięknie piszesz ale od odpowiedzi się wykręcasz .A mnie bardzo interesuje gdzie on się ewakuuje . Tylko nie pisz że nad drugą rzekę bo tam nie ma drugiej rzeki . Stawiasz tezy a nie znasz ani życia bobrów ani ich zwyczajów . Piszesz chyba tylko dla samego pisania .A nie przyszło tobie do głowy że to jest inteligentne zwierzę i zna się na swojej robocie jak mało kto . Niestety niekiedy jest lepszy od niejednego inżyniera od hydrologii , może byś się zastanowił po co on buduje takie tamy i żerenie . Zapewniam ciebie że nie po to żeby ludzi wkurzać lub specjalnie pola zalewać . A może uregulować tak rzekę lub rozlewisko żeby ten mały zwierz miał swobodę w budowaniu i nie powodował niepotrzebnych podtopień według ludzi .

avatar
~Cegłówko
29.01.2018 10:15

A gdzie na cegłówku była ta pompa niby?

avatar
~ext7
30.01.2018 16:49

Oj tam, oj tam.....To nie tak ,że wykręcam się od odpowiedzi!! Bo gdybyś „przeczytał” co napisałem to, pewnikiem tą byś znalazł ! Masz rację ,że zemnie taki znawca przyrody ,jak nie przymierzając z koziej d... fujarka,(bo tak po prawdzie to, nie wiem jaka rolę pełnią BOBRY w ekosystemie?) ale to nie zmienia faktu ,że pewne cechy i zachowania BOBERKÓW znam. One podobnie jak ja , lubią: ”easy live” !!! Co w tym złego? Ano nic. A ludzie zamiast strzelb i tych innych takich tam farmakologicznych chemikaliów, powinni użyć szarych komórek własnego mózgu!! Kolego !! Na tym łez padole jest tyle miejsca ,że zmieszczą się ludzie i bobry!!!

avatar
~do ext7
01.02.2018 21:36

Owszem bobry też się zmieszczą ale mają swoje specyficzne " zachcianki " . Niestety bez zbiorników wodnych czeka ich przesądzony los . Człowiek potrafi przystosować się do pustyni , mrozu i wody . A bóbr niestety ma tylko jedno środowisko wodne . No chyba że pozostanie jemu ZOO lub hodowla w klatkach jak nutria .

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl