TworzymyGłos Regionu

Marta Małkus nie jest już dyrektorem MZW - oficjalnie

Piątek, 12 lipca 2019 o 13:07, aktualizacja Wtorek, 16 lipca 2019 o 13:20, autor: 70 6591
Marta Małkus nie jest już dyrektorem MZW - oficjalnie

Marcie Małkus nie przedłuzono kontraktu i z dniem 10 lipca przestała pełnić funkcję dyrektora Muzeum Ziemi Wschowskiej. Głównym powodem rozstania, jak się domyślamy, nie były jednak tylko powody finansowe, a ograniczony czas powierzenia funkcji (tylko na pół roku) związany ze wschowską inauguracją Europejskich Dni Dziedzictwa. Tak postawionych warunków dotychczasowa dyrektor nie przyjęła.

Oświadczenie UMiG

10 lipca zakończyła się 6 letnia kadencja dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej, Marty Małkus. Władze gminy zamierzały powierzyć dotychczasowej dyrektor obowiązki dyrektora MZW do końca roku, jednak strony nie doszły do porozumienia, co do wysokości wynagrodzenia.

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora placówki. Natomiast do czasu rozstrzygnięcia konkursu obowiązki dyrektora zostaną powierzone pani Marzenie Zając, głównej księgowej w MZW.

Pani Marta Małkus nadal pozostaje pracownikiem Muzeum Ziemi Wschowskiej na stanowisku adiunkt muzealny, które zajmowała przed objęciem stanowiska dyrektora MZW.

Aleksander Ziemek UMiG

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków przedstawia główne osiągnięcia Marty Małkus:

"Historyk sztuki, nowożytnik, muzealnik. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego (IHS UWr) i Podyplomowego Studium Muzealniczego IHS UWr. Od 2007 roku współorganizator corocznych, międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji naukowych dotyczących przeszłości ziemi wschowskiej i pogranicza wielkopolsko-śląskiego. Zainteresowania badawcze koncentruje na sztuce krajów Europy Środkowej w XVI–XVIII wieku, w tym szczególnie pogranicza Śląska i Wielkopolski. Od 2005 roku pracuje w Muzeum Ziemi Wschowskiej. Kurator wystaw:  Kamień, papier, farba. Wschowskie frotaże Eugeniusza i Janusza Stankiewiczów (Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Ziemi Wschowskiej, 2015);   Verbum Domini manet in aeternumWschowski Syjon – centrum wielkopolskiego protestantyzmu (2017);  Czas przez nikogo niezłapany (2016, 2018).

Od 2016 roku należy do zespołu Katalogu Sztuki w Polsce (projekt realizowany pod kierownictwem prof. dr hab. Jana Harasimowicza, IHS UWr); odpowiada za inwentaryzację i opracowanie materiałów dotyczących gminy Góra, Pęcław, Kotla."

Do tego warto dodać jeszcze wiele inicjatyw, które współtworzy razem ze wschowskim Stowarzyszeniem CzasArt oraz ogromną pracę jaką wykonuje  od lat jako pracownik muzeum dla Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (70)

avatar

avatar
~skandal
12.07.2019 13:31

Skandal. Po prostu skandal. Antkowiak coraz więcej środowisk masz przeciwko sobie.

avatar
~Gekon
12.07.2019 15:39

Wielka strata dla Wschowy!!! PS.: najwyraźniej burmistrz Antkowiak umie ZAŁATWIAĆ niewygodnych ludzi w BIAŁYCH RĘKAWICZKACH!!! Obrzydliwe, tak jak działalność poprzedniczki/ka!!!

avatar
~dziadBorowy
13.07.2019 10:54

No wiadomo, burmistrz sam pobiera z kasy maksymalne wynagrodzenie , to ciężko już było wysupłać na pensję dla kogoś kto dla miasta zrobił sto razy więcej niż on. "Gratulacje" dla radnych którzy zagłosowali nad maksymalnym wynagrodzeniem dla Antkowiaka.

avatar
~G
12.07.2019 13:43

Może burmistrz ma już jakiegoś znajomego z Wrocławia na to stanowisko. Wcale bym się nie zdziwił.

avatar
~Antyk
12.07.2019 13:46

Jaki skandal . Nie ta to inna

avatar
~Wschowianka
12.07.2019 13:49

Panie Burmistrzu postępujecie tak, jak rząd z Janowem Lubelskim!!!! Pani Marta Małkus to spaniała osoba oddana temu miasu, MZW i nie pracuje do g. 15!!! Rząd posłowie ...n pracują "dla idei " za duże pieniądze. Czy dla takich dobrych, oddanych swej pracy osób nie ma pieniędzy na podwyżkę???? Pani Dyrektor swoją pasją i edeą się nie wyżywi. Zostawcie Pani Martę na stanowisku dyrektora,prosi społeczność miasta!! Od stycznia burmistrzowie nie zdążyli się zapoznać z działalnością Pani Dyrektor???? Dzięki komu tu , w małej awschowie będzie inauguracja EDD???? Władze miasta- WSTYD!!!!!

avatar
~Mieszkaniec
14.07.2019 00:22

A co ma Rząd do Pani Małkus ? Pan Antkowiak jest z PO więc żale do niego kieruj kobieto !! Takiego sobie wybrałaś !!!

avatar
~do Antyk-
12.07.2019 13:52

"Antyk "był choć raz w muzeum w ciągu ostatnich 6 lat????? Co to za "Antyk", co nie zna dziłalności muzeum!!!!! Zamiast pisać bzdury- idż do muzeum....a może nie wiesz gdzie ono jest, bo i takie osoby sąw naszym mieście.

avatar
~Bogdan
12.07.2019 13:59

Bardzo dobrze, ze pozbyli się tej pani nie dość ze przez ta panią wyszła afera z kinem i zamiast miejsc pracujących stoi teraz i straszy budynek bo wielka pani malkus zarządziła ze to jest zabytek, i jeśli powodem są finanse to nie wiem dlaczego wina jest burmistrza, jak ktoś jest pazerny na pieniądze to potem nie ma nic, jak najbardziej popieram decyzje

avatar
~Wschowianka
12.07.2019 13:59

Dlaczego tak mało słów poparcia???? Wschowianie, obudźcie się! Niedługo już NIC nie będzie w naszym mieście, a w MZW już 11 lat Słuchacze UTW dowiedzieli się dużo o naszym mieście, zwyczajach, mieli okazję poznać wielu wspaniałych wykładowców nie tylko z MZW. Pani Marta i Jej zespół to wspaniała, kompetentna ekipa! Pozwólcie się Im dalej rozwijać.Nie chcemy nikogo " z teczki" ....który będzie tylko nazywał się "dyrektor".

avatar
~Analityk
12.07.2019 14:07

Ale jaki skandal? "...jednak strony nie doszły do porozumienia, co do wysokości wynagrodzenia." . Co to więcej komentować?

avatar
~Janinkak
12.07.2019 14:20

No no kolejne stanowisko dla kogo panie burmistrzu........tj skandal stracić takiego fachowca i pasjonate

avatar
~MIESZKANKA WSCHOWY
12.07.2019 14:24

PANI MARTO DZIĘKUJĘ ZA WSZYSTKO, CO PANI ZROBIŁA DLA WSCHOWY I ICH MIESZKAŃCÓW, ZA PANI PATRIOTYZM LOKALNY, ZA SZACUNEK DO HISTORII I DO TERAŹNIEJSZOŚCI. DZIĘKI TAKIM LUDZIOM JAK PANI, WRACA WIARA W LUDZI. DOSTRZEGA PANI POTENCJAŁ I DZIAŁA PANI. ŻYCZĘ DALSZYCH SUKCESÓW, ALE NIE UKRYWAM, ŻE JEST MI NAJZWYCZAJNIEJ PRZYKRO...

avatar
~Ktoś
12.07.2019 15:02

Naprawdę lokalny dramat , ja mam umiarkowane zdanie na temat tej pani. Polacy mają skłonność do popadania w skrajności. Zakończył się Jej czas, za swoją pracę dostawała wynagrodzenie,wywiązywała się ze swoich obowiązków, a teraz nie przyjęła warunków i znajdzie się ktoś inny. Nie należy robić z tego dramatu. Nie ma ludzi niezastąpionych, a może potrzebne jest inne spojrzenie, inny sposób kierowania placówką?

avatar
~HEE
12.07.2019 21:35

A CO MASZ OCHOTKĘ KTOSIU NA ZASTĘSPTWO, AMOZE JUŻ ZAŁATWIONE

avatar
~V
12.07.2019 15:04

Stawiam, że Pani Małkus ma swój honor, a obserwując metody pracy z Burmistrzem i jego ludźmi to nikt z nim nie chce pracować. Wschowa wiele straciła a ta strata idzie na minus Burmistrza co by nie powiedzieć nie umiał lub nie chciał jej zatrzymać.

avatar
~Adaś
12.07.2019 17:02

Gdyby w tym mieście spiętrzał się nadmiar uzdolnienia, błyskotliwości, lotności i znawstwa warsztatu zawodowego to bym rzeczywiście powiedział …….. idź kochana i odpoczywaj, zasłużyłaś droga Pani na czas wytchnienia a twierdzenie - nie ma ludzi nie zastąpionych - można by przyjąć za obopólne postanowienie. Ależ, …… dobre sobie, w naszym mieście nadwyżka zwykłej umiejętności czy pracowitości urzędniczej, brzmi jak obiecany deszcz. Chciałbym pewnym forumowiczom zedrzeć łuskę z oczu, ….. będąc w beznadziei jaką wskazuje na dzisiaj władza i od lat, obowiązująca sytuacja we Wschowie rozwojowa, uzmysłowić, że to co mamy ( i tak na dodatek tego nie szanujemy) jest naprawdę miernym zadowoleniem ogólnospołecznym. Można różne tezy stawiać , zarzucać p. Małkus to i owo ale jako "funkcjonariusz" sztabu miasta, tylko Ona ( jeszcze parę osób) zawsze stała na wysokości przez siebie wyznaczonych obowiązków. Miasto Wschowa nie ma czym się zarekomendować za wyjątkiem : MZW, UTW, CzasArt , TH i Biblioteki , dlatego każda próba niekontrolowanej wyobraźni lub braku właściwej oceny ze strony burmistrza co do wartości posiadanego "mienia" bardzo dziwi. Dzisiaj trzeba wiedzieć, że ci którzy pracują i są na poziomie wysokiej oceny zawodowej są "towarem" nadzwyczaj deficytowym, wiem co mówię. Dzisiaj , pracownik , a za takiego uważam p. Małkus, przy tak dużym doświadczeniu ma tak nieograniczone możliwości zatrudnienia, że praca dla nas ( na tym poziomie co robiła) była wielkim szczęściem i dobrocią. No tak to się obecnie porobiło, to burmistrz musi dzisiaj zabiegać o tak wybornych fachowców. Pani Małkus i poprzednio ( za czasów p. Patalas ) i obecnego burmistrza, w mojej ocenie, jest w tym mieście nr 1 jak urzędnik tej administracji więc "pozwolenie" jej na nie kierowanie MZW jest niezrozumiałym posunięciem. Za każde pieniądze bo to byłby koszt jedyny z pełnym uzasadnieniem...….. a w ogóle nie rozumiem i pojąć nie mogę stawek wynagrodzeniowych z poziomu "max" zaczynając od samego burmistrza ? Adaś

avatar
~Poparzony władzą
12.07.2019 21:16

Panie Adaś, Pana teksty są za długie. My, pracujący, nie mamy po prostu czasu na czytanie...

avatar
~Adaś
13.07.2019 10:52

Ad. "Poparzony władzą" - forumowiczu ……. , czasami jest okoliczność gdzie trzeba nieco więcej, gdzie stan rzeczy należy nazwać po męsku. Ja pracując ok. 10h dziennie i poświęcam z 10min na napisanie komentarza a Ciebie nie stać na 30s na odczytanie ? Jak pracujesz więcej i brak Ci czasu czytaj tylko do 1/2 lub opuszczaj ? Odbierz to tylko za żarcik ha....ha.... Mówiąc poważnie …… jestem zdziwiony i odepchnięty taką decyzją (po raz kolejny), choć zna Pan przysłowie - prawda leży po środku ? Ja/My oceniam dokonania p. Małkus nadzwyczaj wysoko i zawsze traktowałem ją jako " mistrza w sztuce" . To cecha przypisana dla najlepszych. Staram się też zrozumieć decyzję samej zainteresowanej z jej punktu widzenia i etyki zawodowej - popieram. Natomiast spodziewam się, że burmistrz od strony formalnej też by się nam wytłumaczył sensownie - ofertę złożył, lecz na ile moralną ? Ja tylko napomknąłem, …. w Polsce rynek pracy ( po opuszczeniu 3mln rodaków kraju - definitywnie) jest dla pracodawców dokuczliwy, a obniżenie rangi bardzo doświadczonego pracownika (adiunkt muzealny) jest na dzisiaj arcygroźnym posunięciem. Wschowa miała na tym stanowisko człowieka (p. Małkus) z loterii szczęścia - to moje zdanie. A argumenty, że jest za droga to stawiam o to taką tezę p. burmistrzu Antkowiak - dla mnie bez żadnych dokonań, np. Pan jest za drogi, etat p. Ziemek jest w ogóle niepotrzebny ?. Adaś

avatar
~Ela
12.07.2019 18:06

Wschowa małe muzeum może pani Malkus rozwinie skrzydła w większej miejscowości bo jak głosi wieść gminna już ma dawno załatwiona pracę za wieksze pieniadze

avatar
~L.P.
12.07.2019 19:19

My stracimy, ktoś zyska.I znów mądry Wschowianin po szkodzie....

avatar
~auła
12.07.2019 21:33

szok. zaraz przywiozą kolejnego specjalistę w teczce z Wrocławia , Zielonej czy Sławy

avatar
~M. B.
12.07.2019 21:37

Obok "czułości do przeszłości" dla Marty Małkus najważniejszy jest człowiek.

avatar
~Katarzyna Owoc-Kochańska
12.07.2019 21:40

Jest mi ogromnie wstyd za obecnie panujących w gminie Wschowa – za decydentów, dla których dobra praca, rzetelność, doświadczenie, wiedza, osiągnięcia, merytoryczność, kompetencje, wszechstronność etc., etc nie są warte należytego szacunku i wynagrodzenia. Odebranie Wschowie tak dobrego fachowca jakim jest Marta Małkus zasługuje na słowa krytyki i głośne wyrażenie sprzeciwu. Jako radna obecnej, rządzącej grupy koalicyjnej, jako mieszkanka gminy Wschowa, jako członek Stowarzyszenia Czas Art - nie zgadzam się, nie akceptuję i nie popieram polityki personalnej prowadzonej przez burmistrza, jego zastępców i doradców. Wierzę, że czas na refleksję przyjdzie szybko, a dzisiejsi mędrcy zachowają się godnie i honorowo przywracając ład sprzed 10 lipca 2019 r.

avatar
~Nota
13.07.2019 08:06

Pani Radna nie ma co pisać „not dyplomatycznych” tylko trzeba działać i wziąć sprawy w swoje ręce. Dlaczego nadal popiera Pani tego Burmistrza?

avatar
~Benek
13.07.2019 09:45

Pani radna Owoc, to pani jest dycydentem w tej gminie, bo pani zasiada w koalicji rzadzacej. A wiec to co die stslo to poniekad pani wina, gratuluje...

avatar
~doRadnej
13.07.2019 10:49

Niestety ale to Pani wypromowała tego "burmistrza" i jego świtę puszczając z nim w niebo baloniki. Proszę działać i stawiać opór np na sesji a nie biadolić tu na forum.

avatar
~Ktoś
14.07.2019 00:34

I co Pani Kasiu ? Czy Pan Antkowiak to nadal guru ? . Nikt nie chciał wierzyć że rozpieprzy wszystko w tej Wschowie ! Tak żeście wierzyli w puste słowa POwca !!!! . A będzie gorzej i wstydu jeszcze nie raz wam przyniesie to co zrobił to hańba !!!!!

avatar
~do radnej
15.07.2019 17:17

Dopiero teraz napisała Pani, że nie popiera polityki personalnej? A gdzie Pani radna była do tej pory? Na emigracji?

avatar
~beatajosefowicz@wp.pl
12.07.2019 22:15

Wy sobie przepraszam ,,jaja,,robicie osoba która ma pasję która oddaje siebie dla wyższych celów ,która żyje historia a Wy na stanowisko tej pani powolujecie księgowa?????Nie wiem Prima aprilis jest czy jakieś inne swieto

avatar
~Hana
13.07.2019 11:04

Pani Katarzyna O nie jest księgową

avatar
~Black
12.07.2019 22:51

Sami ich wybraliście, a teraz macie pretensje? Zaćmiło was przed i w czasie wyborów? Przecież byliście przekonani,że te osoby zbawią to miasto, że Wschowa odzyska prestiż i rangę, a teraz widzicie,co się dzieje i nie możecie zrozumieć jak to możliwe? Oczywiście, że możliwe bo to takie miasto. Dlatego nie ma tu ludzkiego potencjału, bo kto mądry prędzej czy później stąd ucieka.

avatar
~Black
12.07.2019 22:53

Sami ich wybraliście, a teraz macie pretensje? Zaćmiło was przed i w czasie wyborów? Przecież byliście przekonani,że te osoby zbawią to miasto, że Wschowa odzyska prestiż i rangę, a teraz widzicie,co się dzieje i nie możecie zrozumieć jak to możliwe? Oczywiście, że możliwe bo to takie miasto. Dlatego nie ma tu ludzkiego potencjału, bo kto mądry prędzej czy później stąd ucieka.

avatar
~do "Black"
13.07.2019 10:04

A co, dalej chciałeś aby poprzednicy są bezceremonialnością rządzili ? A twoje swoje .. "koniec balu p. lalu " to co ?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Grunty rolne
Grunty rolne
Pozostałe
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl