Secesja już jako wykształcony styl trwała dość krótko bo około 20 lat, od ostatniego dziesięciolecia XIX wieku do końca pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Jednak był to czas bardzo płodny i popularny, a związane to było między innymi z rozwojem przemysłowym. Prawdziwy „boom” nastał jednak w 1900 po wystawie światowej w Paryżu.
Wykształciły się bardzo szybko nurty narodowe secesji: francuski i anglosaski zwany „art nouveau”, niemiecki zwany „jugendstil”, hiszpański „modernismo” czy styl polski „secesja”. Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są: płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, swobodne układy kompozycyjne, asymetria, płaszczyznowość i linearyzm oraz subtelna pastelowa kolorystyka.
Wernisaż otworzył nowo mianowany dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej, pan Damian Małecki, a o okresie secesyjnym w sztuce kilka słów opowiedział kurator wystawy pan Przemysław Wojciech. Natomiast po wystawie oprowadził naszych gości sam pan Apoloniusz, który w ciekawy sposób przedstawił historię zgromadzonych przez siebie dzieł sztuki i ciekawostek z nimi związanych. Po co wstążki na bieliźnie czy obrotowy korek w damskim bucie? Tych i wielu innych rzeczy związanych z naszą wystawą dowiedzą się państwo odwiedzając tę niespotykaną wystawę.
Piątkowy wernisaż przyciągnął wiele znamienitych osób, frekwencja dopisała za co bardzo wszystkim obecnym dziękujemy. Szczególne podziękowania składamy pani Hanna Knaflewskiej – Walkowiak przewodniczącej Rady Miasta Wschowa oraz przedstawicielom rady muzeum pani Barbarze Ratajewskiej, Jolancie Pawłowskiej i panu Markowi Wróblowi.
Oczywiście nie może zabraknąć podziękowań dla pana Apoloniusza Fica, który dzięki swej uprzejmości wypożyczył na kilkadziesiąt cennych i wielokrotnie jedynych egzemplarzy eksponatów. Pan Apoloniusz zapewne potrafi godzinami opowiadać o swojej pasji i imponującej kolekcji secesyjnych dzieł sztuki zebranych przez lata z różnych części Europy. Dlatego po części formalnej przekazaliśmy naszych znamienitych gości pod opiekę pana Fica, który z zaangażowaniem oprowadził ich po wystawie. Czas mijał na słuchaniu opowieści o tym ciekawym okresie w sztuce oraz ciekawostkach związanych z poszczególnymi eksponatami. Jako muzeum wiemy doskonale, że za każdym małym guzikiem, wstążką czy spinką stoi jakaś historia i bardzo się cieszymy, że nasi goście doceniają nasze pasje. Jednocześnie jesteśmy pod wrażeniem wiedzy i zabytków, jakie pan Apoloniusz zgromadził. Podczas wernisażu pan Fic zaprezentował również jeden z najnowszych swych nabytków związanych z okresem secesji, a raczej należałoby powiedzieć neosecesji. Wazę z motywami roślinnymi wykonaną we Francji w 2015 roku z żywicy artystycznej. Także istnieje szansa na to, że styl secesyjny ponownie zagości w naszych wnętrzach dodając im uroku.
Po zwiedzeniu naszej wystawy goście mieli okazję uścisnąć dłoń, porozmawiać i napić się kawy z właścicielem tych niespotykanych dzieł zgromadzonych na wystawie. W tej przyjemnej atmosferze upłynął nam ten niesamowity wieczór, który mamy nadzieję, „ucieszył” oczy i uszy naszych gości. Państwo, którzy jeszcze nie mieli okazji podziwiać naszej wystawy secesyjnej, są z niecierpliwością przez nas oczekiwani.
Niespotykane nigdzie indziej w Polsce eksponaty można podziwiać na wystawie czasowej w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy placu Zamkowym 2 do 15 września 2022. Najserdeczniej zapraszamy!
(Mateusz Szałata)