TworzymyGłos Regionu

Wernisaż wystawy

Secesja, Ceramika, cyna i tkanina - atrybuty ubioru kobiecego (ZDJĘCIA)

Poniedziałek, 23 maja 2022 o 12:55, aktualizacja Poniedziałek, 23 maja 2022 o 13:06, autor: 0 1126
Wernisaż wystawy

W piątkowy wieczór, 6 maja, odbył się w naszym muzeum niezwykły wernisaż, na którym pan Apoloniusz Fic zaprezentował część swej wspaniałej kolekcji zabytków z okresu secesji.

Secesja już jako wykształcony styl trwała dość krótko bo około 20 lat, od ostatniego dziesięciolecia XIX wieku do końca pierwszego dziesięciolecia XX wieku.  Jednak był to czas bardzo płodny i popularny, a związane to było między innymi z rozwojem przemysłowym. Prawdziwy „boom” nastał jednak w 1900 po wystawie światowej w Paryżu.

Wykształciły się bardzo szybko nurty narodowe secesji: francuski i anglosaski zwany „art nouveau”, niemiecki zwany „jugendstil”, hiszpański „modernismo” czy styl polski „secesja”. Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są: płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, swobodne układy kompozycyjne, asymetria, płaszczyznowość i linearyzm oraz subtelna pastelowa kolorystyka.

Wernisaż otworzył nowo mianowany dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej, pan Damian Małecki, a o okresie secesyjnym w sztuce kilka słów opowiedział kurator wystawy pan Przemysław Wojciech. Natomiast po wystawie oprowadził naszych gości sam pan Apoloniusz, który w ciekawy sposób przedstawił historię zgromadzonych przez siebie dzieł sztuki i ciekawostek z nimi związanych. Po co wstążki na bieliźnie czy obrotowy korek w damskim bucie? Tych i wielu innych rzeczy związanych z naszą wystawą dowiedzą się państwo odwiedzając tę niespotykaną wystawę. 

Piątkowy wernisaż przyciągnął wiele znamienitych osób, frekwencja dopisała za co bardzo wszystkim obecnym dziękujemy. Szczególne podziękowania składamy pani Hanna Knaflewskiej – Walkowiak przewodniczącej  Rady Miasta Wschowa oraz przedstawicielom rady muzeum pani Barbarze Ratajewskiej, Jolancie Pawłowskiej i panu Markowi Wróblowi.

Oczywiście nie może zabraknąć podziękowań dla pana Apoloniusza Fica, który dzięki swej uprzejmości wypożyczył na kilkadziesiąt cennych i wielokrotnie jedynych egzemplarzy eksponatów. Pan Apoloniusz zapewne potrafi godzinami opowiadać o swojej pasji i imponującej kolekcji secesyjnych dzieł sztuki zebranych przez lata z różnych części Europy. Dlatego po części formalnej przekazaliśmy naszych znamienitych gości pod opiekę pana Fica, który z zaangażowaniem oprowadził ich po wystawie. Czas mijał na słuchaniu opowieści o tym ciekawym okresie w sztuce oraz ciekawostkach związanych z poszczególnymi eksponatami. Jako muzeum wiemy doskonale, że za każdym małym guzikiem, wstążką czy spinką stoi jakaś historia i bardzo się cieszymy, że nasi goście doceniają nasze pasje. Jednocześnie jesteśmy pod wrażeniem wiedzy i zabytków, jakie pan Apoloniusz zgromadził. Podczas wernisażu pan Fic zaprezentował również jeden z najnowszych swych nabytków związanych z okresem secesji, a raczej należałoby powiedzieć neosecesji. Wazę z motywami roślinnymi wykonaną we Francji w 2015 roku z żywicy artystycznej. Także istnieje szansa na to, że styl secesyjny ponownie zagości w naszych wnętrzach dodając im uroku.

Po zwiedzeniu naszej wystawy goście mieli okazję uścisnąć dłoń, porozmawiać i napić się kawy z właścicielem tych niespotykanych dzieł zgromadzonych na wystawie. W tej przyjemnej  atmosferze upłynął nam ten niesamowity wieczór, który mamy nadzieję,  „ucieszył” oczy i uszy naszych gości. Państwo, którzy jeszcze nie mieli okazji podziwiać naszej wystawy secesyjnej, są z niecierpliwością przez nas oczekiwani.

Niespotykane nigdzie indziej w Polsce eksponaty można podziwiać na wystawie czasowej w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy placu Zamkowym 2 do 15 września 2022. Najserdeczniej zapraszamy!

(Mateusz Szałata)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

OGŁOSZENIA

dodaj ogłoszenie

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl