We Wschowie kolegium jezuickiego nigdy nie było
Sobota, 28 września 2013 o 20:03, autor: michal 0
W nowej siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej, a w byłej rezydencji jezuitów, jak przekonywali słuchaczy dzisiejsi wykładowcy, odbyło się spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Sobotnie popołudnie (28 września) poświęcone zostało właśnie jezuitom, ich wschowskiej historii oraz wpływom, jakie wywarli na sztukę Wschowy
Spotkanie w nowej siedzibie MZW podzielone było na dwie części. W pierwszej zaplanowano dwa wykłady - w kolejności kustosza muzeum Dariusza Czwojdraka oraz dyrektor placówki Marty Małkus, a także koncert nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej we Wschowie.
Kolegium jezuickiego we Wschowie nigdy nie było - mówił podczas wykładu Dariusz Czwojdrak - stopniowanie edukacji jezuickiej polegało na tym, że tworzono misje, czyli szkoły czteroklasowe, następnie rezydencje - szkoły pięcioklasowe, czasami sześcioklasowe, ale z niepełnym programem nauczania i wreszcie kolegia, szkoły sześcioklasowe, w których poza podstawowymi przedmiotami była wykładana także filozofia i teologia.
Prelekcja poświęcona był historii jezuitów, począwszy od roku 1534, a więc powołaniu przez studentów Sorbony Towarzystwa Jezusowego, po sprowadzenie jezuitów do Rzeczpospolitej i ostatecznie do Wschowy.
Wykład Marty Małkus dotyczył wpływu jezuitów na sztukę Wschowy w I połowie XVIII wieku.
W dobie baroku - mówiła dyrektor muzeum - kościelna sztuka katolików główny akcent kładła na motywy ikonograficzne, wyraziste pod kątem wyznaniowym.
Wykład koncentrował się na omówieniu konkretnych przykładów znajdujących się między innymi w kościele farnym.
Zapraszamy do obejrzenia filmu, który zawiera fragmenty wykładów i występy nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej we Wschowie.
[nggallery id=1061]