Wanny z lanego marmuru dostępne są w różnych rodzajach wykończenia, np. eleganckiej czerni. Fot. Domni.pl
Styl i wygoda - jakie są wanny wolnostojące?
Wanny wolnostojące występują w wielu wariantach rozmiarów i kształtów, oraz wykonane z różnych rodzajów materiałów. Do wyboru mamy monolityczne i na nóżkach, wykonane z lanego marmuru, akrylu, bądź tradycyjnego żeliwa. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym rodzajom z podziałem na materiały:
Wanny wolnostojące akrylowe – jeden z najpopularniejszych segmentów wanien, dostępny w szerokiej gamie rozmiarów. Akryl pozwala na dowolne formowanie kształtów, dlatego łatwo znajdziemy wanny profilowane wewnątrz lub o dekoracyjnej formie. Są stosunkowo niedrogie i łatwe w montażu. Przed zakupem upewnijmy się, co zawiera zestaw z wanną, a co musimy dokupić. Producenci do swoich wanien najczęściej oferują pasujące nóżki, stelaże, obudowy lub syfony.
Żeliwne wanny wolnostojące – pełne klasycznej elegancji, często kompletowane z dekoracyjnymi nóżkami o dekoracyjnym kształcie lwich łap czy kolumn. Są ciężkie, jednak dobrze i długo utrzymują temperaturę wody. Ich niezwykła elegancja sprawia, że pasują do łazienek klasycznych, retro i glamour.
Wanny z tworzywa mineralnego – do tworzyw należą lany marmur, granit, konglomeraty oraz tworzywa solid sufrace. Są wytrzymałe, łatwe do utrzymania w czystości i antybakteryjne. Dobrze trzymają temperaturę wody podczas kąpieli. Monolityczne wanny wolnostojące są często ciężkie – waga wanny może sprawiać nieco problemów podczas montażu.
Wolnostojąca wanna na nóżkach wymaga odpowiedniej oprawy. Aranżacja klasycznej łazienki z wanną wolnostojącą i stylizowaną ceramiką. Fot. Roca
Wady i zalety wanny wolnostojącej
Oprócz wcześniej wspomnianych zdrowotnych zalet samej kąpieli, wanna wolnostojąca w łazience daje wiele kreatywnych możliwości. Bogaty wybór kształtów i rozmiarów sprawia, ze możemy je łatwo dopasować do łazienki utrzymanej w niemal każdym stylu aranżacyjnym – klasycznym, glamour, minimalistycznym, nowoczesnym czy retro. Wanna wprowadza do wnętrza niezwykłą elegancję i dodaje aranżacji luksusowego charakteru, niezależnie od wybranej estetyki.
Inną z korzyści wanny wolnostojącej jest jej stosunkowo bezproblemowy montaż, łatwiejszy, niż w przypadku wanny przeznaczonej do zabudowy.
Zanim zdecydujemy się na ten rodzaj wanny, musimy upewnić się, że mamy wystarczająco dużo miejsca w łazience. Modele wolnostojące lepiej sprawdzają się w większych wnętrzach – wtedy korzystanie z niej będzie wygodne i w pełni docenimy jej walory estetyczne. Do minusów wanny wolnostojącej możemy też zaliczyć wysoką cenę. Będzie droższa, niż prostokątne modele do zabudowy, zwłaszcza te wykonane z lanego marmuru, tworzywa solid surface lub konglomeratu. Mamy też większą, widoczną powierzchnię do sprzątania. Trudniej będzie dokładnie posprzątać pod wanną na nóżkach.
Wolnostojące wanny możemy parować z bateriami ściennymi. Fot. Domni.pl
Czy wanna wolnostojąca pasuje do każdego wnętrza?
Wanny wolnostojące najlepiej sprawdzają się w większych łazienkach. Łazienkę z wanną wolnostojącą przy ścianie możemy wykorzystać już w pomieszczeniach od ok. 9m2. Aby urządzić salon kąpielowy z wanną na środku, potrzebujemy co najmniej 15m2. Jaka wanna do małej łazienki będzie odpowiednia? Zwróćmy uwagę na wanny przyścienne – łączą zalety wanien w zabudowie i wolnostojących. Wanna wolnostojąca przyścienna ma elegancko wykończony front, natomiast tył jest dosunięty bezpośrednio do ściany i zabezpieczony silikonem sanitarnym.
Do mniejszych przestrzeni pasują wanny przyścienne z szerokim tylnym rantem. To doskonałe miejsce na montaż ciekawej baterii. Fot. Domni.pl
Jaka armatura do wanny wolnostojącej?
Wybierając baterię do wanny wolnostojącej powinniśmy kierować się kilkoma zasadami – kształtem i rodzajem wanny oraz jej umiejscowieniem we wnętrzu. Forma baterii powinna pasować do wybranego przez nas stylu aranżacyjnego: nowoczesne, proste uchwyty pasują do wnętrz minimalistycznych, natomiast dekoracyjne kurki podkreślą aranżacje w klimacie glamour. Baterie wannowe o wykończeniu chromowanym i czarnym pasują do większości estetyk. Odcienie starego brązu wybierzmy do łazienek vintage lub industrialnych. Poszczególne baterie możemy też podzielić na kilka rodzajów, w zależności od sposobu montażu:
Baterie wolnostojące – to wysokie modele podłogowe, wyposażone w wylewkę i opcjonalnie słuchawkę prysznicową. Mówiąc „podłogowe” mamy na myśli miejsce doprowadzenia instalacji wodnej i elementów montażowych baterii. Rozprowadzenie instalacji w posadzce wykonujemy oczywiście przed położeniem w tym miejscu płytek. Świetnie prezentują się przy wannach stojących w centrum łazienki, nadając jej stylowy wygląd salonu kąpielowego. Upewnijmy się, że mamy do niej swobodny dostęp.
Baterie ścienne – dostępne zarówno w wariantach natynkowych, jak i podtynkowych. Ścienne baterie wannowo-prysznicowe są często wyposażone w mobilną słuchawkę na elastycznym wężu, dzięki której łatwo spłuczemy ciało po kąpieli i umyjemy wannę. Przed zakupem upewnijmy się, że baterie posiadają odpowiednio długą wylewkę, sięgającą do wnętrza wanny stojącej przy ścianie. Ciekawym segmentem są też baterie kaskadowe. Otwarta wylewka z efektem wodospadu będzie ciekawą dekoracją strefy kąpielowej.
Baterie montowane na wannie – armaturę umieszcza się w otworach wykonanych na szerokim brzegu wanny. Najczęściej są to baterie 3, 4, lub 5-otworowe na kurki sterujące strumieniem wody, wylewkę czy słuchawkę prysznicową z wysuwanym wężem. To doskonałe rozwiązanie do małych łazienek i wanien przyściennych, gdzie jako miejsce montażu wykorzystujemy szeroki, tylny rant.
Wiele modeli wanien ma fabrycznie przygotowane otwory montażowe na baterie. Można je również wykonać, ale tylko w modelach o dodatkowo wzmocnionych rantach.
Baterie podłogowe w złotym wykończeniu nadają luksusowy klimat aranżacjom w stylu nowoczesnego glamour. Fot. Domni.pl
O czym pamiętać przed podjęciem decyzji?
Przede wszystkim o ergonomii. Czy wolnostojąca wanna się zmieści i czy będzie nam wygodnie korzystać z tego modelu w małej łazience? Czy mamy miejsce na montaż wybranej baterii? Pamiętajmy też o zachowaniu spójności – baterie wannowe powinny pasować estetyką do reszty armatury znajdującej się w pomieszczeniu. W tym celu warto szukać całej serii baterii, która zawiera wszystkie potrzebne nam elementy.
Kształt i kolor baterii wannowej może stać się ciekawą dekoracją w prosto urządzonej strefie kąpielowej. Fot. Nowa Gala
Wybór rodzaju wanny i pasującej do niej baterii wannowej musimy przeprowadzić odpowiednio wcześnie, aby dostosować instalacje wodno-kanalizacyjne i doprowadzić je do odpowiednich punktów łazienki. Z pewnością pomoże nam w tym prosty rysunek poglądowy łazienki, wykonany na papierze milimetrowym. Jeśli nie mamy wyobraźni przestrzennej, wykonanie takiego rzutu będzie dobrym wstępem do dalszego planowania wystroju łazienki. Pomysły na aranżacje łazienek z wanną wolnostojącą możemy znaleźć na wielu portalach wnętrzarskich.